Przycisk z płatkiem śniegu (np. w Oplu) lub z oznaczeniem „AC” nie jest przeznaczony na zimę ani nawet opady śniegu, ale włącza sprężarkę klimatyzacji, czyli klimatyzację w pojeździe. Gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, masz możliwość utrzymania przyjemnego chłodu we wnętrzu.
Klimatyzator ma również działanie osuszające. Jeśli na przykład przednia szyba jest zaparowana od wewnątrz latem, należy włączyć na kilka minut klimatyzację i ustawić maksymalną moc wentylatora w kierunku przedniej szyby.
Klimatyzacja zwiększa zużycie paliwa nawet o jedną piątą. Wielu kierowców uważa, że zimą można to uratować. Ekspert wyjaśnia, czy to naprawdę dobry pomysł.
Wskazówki dla kierowców: Włącz klimatyzację w sezonie zimowym
30 stopni, słońce pali. Nie trzeba dodawać, że kierowcy są zadowoleni ze swojej klimatyzacji w dni powszednie i używają jej jako rzecz oczywistą. Ale czy wiesz, że nawet w miesiącach jesiennych, a nawet w miesiącach zimowych, system klimatyzacji pojazdu powinien być regularnie używany?
Wskazówki dla kierowców: Używając klimatyzatora zimą wydłużasz jego żywotność
Na początku brzmi to paradoksalnie. Ale tak właśnie jest: nawet jesienią i zimą klimatyzacja pojazdu powinna być regularnie włączana. Jeśli nie jest używany przez dłuższy czas, elementy klimatyzacji nie będą smarowane. Oznacza to jednak, że uszczelki i przewody układu klimatyzacji stają się kruche i należy je następnie wymienić na nowe części zamienne. Ponadto system klimatyzacji, który nie był używany przez kilka miesięcy, może spowodować zagrożenie dla zdrowia, jeśli zostanie ponownie uruchomiony na wiosnę: w systemie klimatyzacji mogą tworzyć się szkodliwe mikroorganizmy, takie jak grzyby i bakterie. Gdy używana jest klimatyzacja, przedostają się one do wnętrza pojazdu.
Wskazówki dla kierowców: W zimie regularnie włączaj klimatyzację na kilka minut
W chłodne miesiące klimatyzacja nie musi działać na pełnych obrotach. Wystarczy włączyć go regularnie na kilka minut. To właśnie zalecają eksperci TÜV . Dzięki temu klimatyzacja znów będzie działać i dokładnie nasmaruje wszystkie ruchome elementy. A to chroni je przed porowatymi uszkodzeniami. Należy również sprawdzić, czy ilość płynu chłodzącego jest nadal wystarczająca.
Wskazówki dla kierowców: korzystanie z klimatyzacji zimą zapobiega zagrzybieniu
Jeśli w pojeździe pachnie stęchlizną, może to wskazywać na zagrzybienie układu klimatyzacji. Jednak mikroorganizmy, takie jak grzyby i bakterie, mogą na dłuższą metę zagrażać zdrowiu mieszkańców. Dlatego TÜV zaleca, aby zimą zawsze krótko uruchamiać klimatyzację. Należy jednak zaznaczyć, że klimatyzacja wyłącza się na pięć do dziesięciu minut przed dotarciem do celu. Sprężarka klimatyzacji może wtedy schłodzić się z czasem, a wilgoć jest nadal odprowadzana z układu chłodzenia. To właśnie ogranicza powstawanie bakterii i grzybów. Wskazane jest również, aby system klimatyzacji był regularnie czyszczony i dezynfekowany przez profesjonalistę. Eksperci w Twoim warsztacie chętnie Ci doradzą.
Wskazówki dla kierowców: Nie zostawiaj klimatyzacji włączonej na pełnych obrotach przez cały czas w zimie
Właściwa temperatura jest ważna dla wszystkich kierowców. Jest optymalny, gdy temperatura we wnętrzu wynosi od 21 do 23 stopni. Jest to temperatura przyjemna dla samopoczucia, która ostatecznie nie może być zbyt wysoka, w przeciwnym razie stężenie spadnie. Podana temperatura we wnętrzu jest również odpowiednia ze względów ekonomicznych: jeśli układ klimatyzacji zawsze pracuje na pełnych obrotach, zużywa się więcej paliwa. A to z czasem staje się drogie.
Wskazówki dla kierowców: regularnie sprawdzaj płyn chłodzący
Utrata płynu chłodzącego w układzie klimatyzacji ma wpływ na wydajność chłodzenia. Przyczyną utraty płynu chłodzącego mogą być kruche przewody i uszczelki. Jeśli zauważysz, że płyn chłodzący spada, mimo że regularnie go uzupełniasz, powinieneś dokładnie sprawdzić układ chłodzenia swojego pojazdu w warsztacie samochodowym.
Wskazówki dla kierowców: Regularnie wymieniaj filtry klimatyzacji
Jeśli w układzie filtracyjnym pojawiły się zarazki, bakterie i grzyby, można to zauważyć po nieprzyjemnym zapachu stęchlizny w samochodzie. Filtry kabinowe są zawsze używane bez powiadomienia kierowcy. Filtry kabinowe pochłaniają kurz, brud, pyłki i inne zanieczyszczenia, dzięki czemu utrzymują wnętrze pojazdu w czystości. Z biegiem czasu i przebiegu filtry wewnętrzne zapychają się. Dlatego należy regularnie wymieniać ją na nową część zamienną. Nawiasem mówiąc, częste przejazdy tunelami i przejazdy w dużych miastach skracają cykl przezbrojenia. Nie wiesz jak często wymieniasz filtr kabinowy musisz odnowić swój pojazd? Zalecenia producenta pojazdu znajdziesz w książeczce serwisowej. Czy zbliża się zmiana?