Metoda zamka błyskawicznego spotyka kierowców w różnych sytuacjach w codziennym ruchu drogowym i jest ważnym środkiem umożliwiającym płynny ruch . Zasada działania suwaka jest porównywalna z zasadą oczywistego imiennika. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego zamka błyskawicznego, proces zamka błyskawicznego tworzy długi, ciągły łańcuch poprzez naprzemienne nawlekanie samochodów.
Metoda zamka błyskawicznego polega na tym, że samochody na końcowym pasie zmieniają się na otwarty pas. Tutaj zawsze zmieniasz się w lukę między dwoma przejeżdżającymi samochodami, tak aby za suwakiem znajdował się na przemian jeden samochód jadący z końcowego pasa i jeden z wolnego pasa.
W takich przypadkach stosuje się metodę zamka błyskawicznego
Istnieje kilka szczególnych przypadków, w których należy zastosować metodę zamka błyskawicznego. Dzieje się tak na przykład, gdy jeden pas się kończy lub nie można dalej jechać z powodu wcześniejszego wypadku lub innych zdarzeń.
Aby podczas procedury zamka nie było żadnych opóźnień, a nawet wypadków, należy zwrócić uwagę na tzw. tablice kontroli ruchu . Wskazują one, że należy zastosować metodę zamka błyskawicznego. Tablice znajdują się zarówno 200, jak i 400 metrów przed faktycznym punktem połączenia. Ponadto kierowcy mogą przeczytać na tych tablicach, w jakim kierunku się łączą i ile wolnych pasów jest jeszcze wolnych.
Metoda zamka błyskawicznego na paskach do nawlekania
Nawet jeśli skrzyżowanie z autostradą samo w sobie jest jezdnią , która się kończy, procedura tyrolki nie ma tutaj zastosowania . Są ku temu bardzo proste powody. Ze względu na duże prędkości nie można tutaj zastosować procesu zamka błyskawicznego. Zamiast tego samochody, które chcą wjechać na autostradę, muszą dostosować się do natężenia ruchu i wybrać odpowiedni czas na podjazd.
Z drugiej strony metodę suwakową stosuje się również w sytuacjach, gdy zasada nie jest ogłaszana przez komisję kontroli ruchu. Gdy ruch jest powolny, automatycznie nakłada się na to, że wątki muszą być wykonane zgodnie z zasadą suwaka.
Na co zwrócić uwagę podczas korzystania z metody suwaka?
Jest kilka rzeczy, o których kierowcy powinni pamiętać, jeśli chodzi o zasadę suwaka. Jednym z najważniejszych jest nie wątkowanie zbyt wcześnie . W zasadzie należy wjeżdżać na drogę tuż przed końcem pasa, ponieważ tylko w ten sposób można zapewnić płynny ruch. Jeśli zmienisz pas zbyt wcześnie, zwolnisz zasadę i możesz spowolnić ruch.
Nawet jeźdźcy na otwartym pasie powinni zawsze przestrzegać jednej prostej zasady, gdy ma nastąpić zamek błyskawiczny. Ważne jest, aby zawsze zachować odpowiednią odległość od samochodu z przodu, aby łączenie samochodów nie miało trudności z użyciem metody zip. Ponadto zabronione jest niedopuszczanie do łączenia samochodów. Każdy, kto nie pozwala innym zmienić pasa na własny pas zgodnie z zasadą zip, zgodnie z prawem dopuszcza się przymusu w ruchu drogowym i może zostać ukarany grzywną. W najgorszym przypadku takie zachowanie zagraża nie tylko punktom we Flensburgu, ale także odebraniu prawa jazdy.
Procedura zamka błyskawicznego jest obowiązkowa
Chociaż procedura zamka błyskawicznego jest powszechna, została uwzględniona w kodeksie drogowym . Jest tam opisane między innymi, że osoby wjeżdżające na wolny pas muszą zmienić tylko na wolny pas na krótko przed końcem pasa i że kierowcy na wolnym pasie muszą upewnić się, że wjazd jest również możliwy bez żadnych problemy.