System Start/Stop to jedna z technologii obecnych w najbardziej zaawansowanych samochodach. Niezależnie od tego, czy jest to samochód miejski, czy samochód sportowy, będzie on wyposażony w tę funkcję w celu zmniejszenia emisji i ogólnego zużycia paliwa. Jednak dla wielu wciąż jest to nieznane i nie wiedzą, jak to działa. W tym artykule przyjrzymy się bliżej systemowi Start/Stop.
Streszczenie
- Co to jest system Start-Stop?
- Jak działa system Start-Stop?
- W jaki sposób aktywowany jest system automatycznego wyłączania?
- Jakie są zalety systemu Start-Stop?
- Jakie zagrożenia wiążą się z systemem Start-Stop?
- Kiedy należy wyłączyć system Start-Stop?
Co to jest system Start-Stop?
System Start-Stop ma na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, a tym samym przyczynienie się do oszczędności paliwa. Pomaga również zoptymalizować osiągi silnika.
Zostanie aktywowany, gdy pojazd stoi, ale silnik pracuje, aby go wyłączyć, a następnie ponownie uruchomić, gdy jest w drodze. Chociaż na rynku dostępnych jest kilka różnych systemów Start/Stop, ich aktywacja pozwala zaoszczędzić do 30% na każdej podróży.
Nowa technologia silnika potwierdza, że wyłączenie go na postoju i ponowne uruchomienie silnika jest bardziej wydajne niż pozostawienie go włączonego przez cały czas. Należy zauważyć, że system ten jest stosowany tylko wtedy, gdy pojazd jest nieruchomy przez co najmniej 10 do 20 sekund.
Jak działa system Start-Stop?
Tradycyjny system Start/Stop jest wyposażony w czujniki, dzięki którym zawsze wie, co ma robić. Każdy silnik będzie miał swój własny, dostosowany system, ponieważ silnik wysokoprężny to nie to samo, co silnik półhybrydowy lub elektryczny.
Gdy tylko samochód się zatrzyma, a silnik osiągnie określoną temperaturę, odcina dopływ paliwa i jego iskrę, co powoduje jego zatrzymanie. Jednak pozostałe komponenty, takie jak światła czy radio, nadal będą zasilane z akumulatora.
Tak więc klasyczny system start/stop oprócz czujników posiada wzmocniony rozrusznik ze zoptymalizowanym spalaniem wewnętrznym. Do tego dochodzi potężna bateria, która zapewnia jego działanie. Inne systemy mają ładowanie równoległe przez kondensatory.
W jaki sposób aktywowany jest system automatycznego wyłączania?
Jeżeli pojazd jest wyposażony w zintegrowany system, zostanie on aktywowany automatycznie po uruchomieniu silnika kluczykiem. Ostrzeżenie pojawi się również na desce rozdzielczej wraz z jego symbolem.
W niektórych przypadkach, gdy system Start/Stop jest aktywny, niektóre komponenty mogą nie działać prawidłowo. Dzieje się tak, gdy klimatyzacja jest włączona lub głośność radia jest zbyt wysoka. Nigdy nie przestaną działać, ale po prostu zwolnią, aby kontynuować aktywację, gdy działa system Start/Stop.
Należy również zauważyć, że aby pojazd mógł aktywować system, muszą zostać spełnione określone warunki. Jednym z nich jest ustawienie dźwigni zmiany biegów w położeniu neutralnym i zwolnienie sprzęgła. Niektóre pojazdy mogą wymagać dodatkowych działań, na przykład pojazdy elektryczne. Aby dowiedzieć się, jak aktywować system Start/Stop w swoim samochodzie, najlepiej przeczytać kartę katalogową producenta.
Jakie są zalety systemu Start-Stop?
Główną zaletą aktywacji tej technologii jest oszczędność paliwa, a tym samym pieniędzy podczas każdej podróży. Według różnych badań średnie zużycie paliwa wynosi 4 litry paliwa na 100 kilometrów.
W wyniku powyższego następuje silna redukcja emisji dwutlenku węgla emitowanego przez pojazd, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska. Ten niższy poziom zanieczyszczenia jest zwykle certyfikowany przez producenta pojazdu. W dużych miastach samochody, które emitują duże ilości zanieczyszczeń, nie mogą wjeżdżać do centrum miasta. Dlatego posiadanie tego systemu może umieścić pojazd w innej kategorii, a tym samym sprawić, że będzie on odpowiedni do jazdy w centrum miasta.
Jakie zagrożenia wiążą się z systemem Start-Stop?
Gdy silnik jest zimny, ogólne zużycie jest większe. Z tego powodu określono, że system Start/Stop działa, gdy płyn chłodzący pojazdu osiągnie minimalną temperaturę.
Jeśli system nie jest prawidłowo zastosowany, może to prowadzić do zwiększonego zużycia kabiny pasażerskiej, biorąc pod uwagę opóźnienie w smarowaniu silnika.
Jednym ze szczególnych elementów pojazdów wyposażonych w ten system jest wbudowany rozrusznik. Żywotność takiego silnika jest krótsza niż tradycyjnego silnika, który nie jest stale włączany i wyłączany.
Z drugiej strony dołączona bateria jest również wyjątkowa i dlatego jej wymiana jest kosztowna.
Kiedy należy wyłączyć system Start-Stop?
Zaleca się wyłączenie go, gdy np. podróżujesz z ciężkim ładunkiem, wybierasz się w długą podróż lub gdy znajdujesz się w miejscu, w którym nie będzie wielu postojów.
Podczas długich podróży i podczas transportu ciężkiego ładunku system próbuje wyłączyć silnik, aby zmniejszyć zużycie paliwa. W takich przypadkach najlepiej zrobić to ręcznie i pozwolić silnikowi pracować na biegu jałowym przez kilka minut, aby nie uszkodzić obszaru turbosprężarki.
Dezaktywacja systemu Start/Stop jest bardzo prosta: na desce rozdzielczej znajduje się specjalny przycisk.
Zaleceniem ekspertów jest praca z systemem Start/Stop, gdy temperatura silnika osiągnęła znaczny punkt. To samo dotyczy płynu chłodzącego. Skutkuje to mniejszym zużyciem pojazdu i oczywiście mniejszym zużyciem paliwa. Dlatego lepiej nie używać go od razu po rozpoczęciu jazdy, ale dać pojazdowi czas na zbalansowanie.
Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie przydatny i że teraz, gdy wiesz trochę więcej, wiesz, jak prawidłowo korzystać z systemu Start/Stop.