Sprzedaż samochodu nie jest niczym trudnym, jeśli posiadasz komplet dokumentów: dowód rejestracyjny, polisę OC, kartę pojazdu oraz własny dokument tożsamości (lub swój i współwłaściciela) możesz sfinalizować transakcję w przeciągu kilku minut. Warto jednak pamiętać, że na tym nie kończy się cała procedura, chociaż jesteś w stanie wszystko załatwić w jeden dzień. Dobrze spisana umowa kupna sprzedaży zabezpieczy Cię na wszelki wypadek.
- Szczegółowy opis Jak sprzedać samochód krok po kroku znajdziesz w osobnej kategorii na tej stronie WWW: przeczytaj więcej.
Przygotuj pojazd do sprzedaży, zadbaj o jego wygląd i dostępność, tak aby kupujący mógł ocenić jego stan. Jeśli udało Ci się znaleźć chętnego na Twój samochód, sprzedaj go:
https://badanie-techniczne.pl/2018/09/kiedy-zmienic-opony-na-zimowe/
- Pobierz i wydrukuj lub przygotuj odręcznie umowę kupna/sprzedaży. Będziesz potrzebował dwóch egzemplarzy. Sprawdź poprawność danych przed podpisaniem każdej z kopii,
- Przekaż kupującemu dowód rejestracyjny, ważną polisę OC, kartę pojazdu (jeśli została wydana),
- Pożegnaj się z kupującym i życz mu szerokiej drogi.
- W ciągu 30 dni od sprzedaży samochodu udaj się do wydziału komunikacji (lub poinformuj listownie) o sprzedaży pojazdu, przekładając umowę kupna/sprzedaży,
- W ciągu 14 dni od sprzedaży samochodu poinformuj swojego ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu. Dotyczy to polisy OC ale także AC.
Sprzedaż samochodu – polisa OC
Sprzedaż samochodu obejmuje także przekazanie polisy OC. Jeśli umówiłeś się z nabywcą, że ten wypowie polisę OC, warto (nieobowiązkowo) spisać dodatkowe oświadczenie. Kupujący nie ma obowiązku wypowiadania umowy. Jeśli zdecyduje się na to, ty możesz otrzymać zwrot części składki za polisę OC (analogicznie dotyczy to polisy AC, chociaż ta nie ma związku z kupującym).
Sprzedaż samochodu – jak spisać umowa kupna sprzedaży?
Umowa kupna sprzedaży powinna zawierać:
- datę i miejsce jej spisania, wszystkie informacje (z dowodu osobistego) dotyczące sprzedającego jak i nabywającego pojazd. Jeśli pojazd posiada także współwłaściciela wykazanego w dowodzie rejestracyjnym, konieczne jest zawarcie jego danych w umowie,
- sprzedający oświadcza w umowie kupna sprzedaży, że jest właścicielem pojazdu. Umowa powinna także zawierać wszystkie informacje dot. sprzedawanego pojazdu (wskaż markę, model, pojemność silnika, rok produkcji, przebieg, numer VIN),
- kupujący oświadcza w umowie kupna sprzedaży że nabywa pojazd w stanie jaki zastał. Że zapoznał się ze stanem technicznym przedmiotu umowy osobiście lub z pomocą, np. mechanika. W sytuacjach spornych można zawrzeć informację, że stan pojazdu jest znany nabywcy w zakresie możliwym do stwierdzenia w chwili i w warunkach jego zakupu.
- na umowie powinna być zawarta cena (ważne aby wpisać faktyczną cenę, gdyż może to stanowić podstawę do ewentualnego sporu, wysokości opłacanego podatku, np. przez kupującego),
- listę dokumentów przekazanych nabywcy wraz z ich numerami/oznaczeniami, a więc dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dowód ubezpieczenia, dowód uiszczenia rat za składki, ewentualne kserokopie dokumentów zakupu pojazdu przez Sprzedawcę,
- właściciel, współwłaściciel i nabywca podpisują wszystkie jednobrzmiące egzemplarze.
https://badanie-techniczne.pl/2018/11/powloka-ceramiczna-czy-folia-ochronna/
WAŻNE! Polecamy także wykonać, np. telefonem komórkowym, zdjęcie umowy wraz z dokumentami tożsamości (np. na wypadek wątpliwości dot. wpisanych danych).
Sprzedaż samochodu – wydział komunikacji
Udało Ci się sprzedać samochód dzięki umowie kupna sprzedaży. Pamiętaj, że to nie koniec. Sprzedaż samochodu to obowiązki urzędnicze. Udaj się do wydziału komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania i poinformuj o sprzedaży samochodu, przekładając umowę kupna-sprzedaży. Jest to bezpłatne. Masz na to 30 dni, ale jeśli się spóźnisz nie grożą za to żadne konsekwencje.
Jeśli sprzedaż samochodu została sfinalizowana, nie zwlekaj z odwiedzeniem wydziału komunikacji. Wydział komunikacji warto od razu poinformować o zmianie właściciela pojazdu. Może się, np. zdarzyć, że nabywca pojazdu przekroczy prędkość lub będzie uczestniczył w kolizji drogowej. Na podstawie danych z wydziału komunikacji, np. policja może skierować się do Ciebie z roszczeniami, np. przesłać zdjęcie z fotoradaru z prośbą o wskazanie kierowcy. Oczywiście możesz poinformować o sprzedaży pojazdu, ale będzie to wymagało dodatkowych kroków.
W ciągu 14 dni, a najlepiej od razu, poinformuj, np. telefonicznie, swojego ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu. Dzięki temu unikniesz konsekwencji, np. jeśli nabywca nie opłaci kolejnych składek ubezpieczenia (jeśli było opłacane ratalnie) lub przy przedłużeniu ważności polisy (kiedy otrzymasz pismo z wyceną jego przedłużenia na kolejny rok lub zostanie automatycznie odnowione).
- Szczegółowy opis Jak sprzedać samochód krok po kroku znajdziesz w osobnej kategorii na tej stronie WWW: przeczytaj więcej. Znajdziesz tu także dodatkowe informacje nt. karty pojazdu oraz polisy OC.