Aby mieć pewność, że Twój samochód będzie działał „jak nasmarowany” tak długo, jak to możliwe, powinieneś regularnie sprawdzać poziom oleju. Jeśli tego zapomnisz, ryzykujesz uszkodzenie silnika. Instrukcje pomagają w prawidłowym pomiarze.
Regularnie sprawdzaj poziom oleju
Przynajmniej raz w miesiącu należy sprawdzić, czy w zbiorniku oleju jest wystarczająca ilość płynu smarującego, zaleca „auto.de”. W przeciwnym razie istnieje ryzyko poważnego uszkodzenia silnika. Według „autoscout24.de” zwłaszcza starsze pojazdy, które skończyły siedem lat, często mają zbyt niski poziom oleju – dlatego regularne kontrole są tutaj jeszcze ważniejsze.
Instrukcja pomiaru poziomu oleju
Aby prawidłowo sprawdzić poziom oleju, samochód należy zaparkować na równej, równej powierzchni z rozgrzanym silnikiem. TÜV Rheinland zaleca odczekanie około pięciu minut przed rozpoczęciem pomiaru. Wtedy olej w misce olejowej spłynął i wartość jest dokładniejsza. Ciepło resztkowe z silnika pomoże uzyskać prawidłowy odczyt w miarę rozszerzania się podgrzanego oleju.
Otwórz maskę, naciskając dźwignię zwalniającą pod kierownicą. Podnieś maskę za pomocą pręta blokującego. Teraz musisz znaleźć miarkę w komorze silnika, która jest zwykle oznaczona rzucającym się w oczy kolorem (zazwyczaj żółtym). W górnej części różdżki znajduje się również pierścień, który ułatwia wyciąganie różdżki. Jeśli nie możesz bezpośrednio znaleźć pręta lub nie masz pewności, pomocne będzie zapoznanie się z instrukcją obsługi producenta.
Prawidłowo używaj miarki
Wyciągnij wskaźnik poziomu i wytrzyj go czystą, niestrzępiącą się szmatką lub ręcznikiem papierowym. Odpowiednie ręczniki papierowe zwykle znajdują się obok dystrybutorów paliwa na stacji benzynowej . Na spodzie miarki znajdują się dwa wgłębienia. Są to linie wskaźnika maksymalnego i minimalnego poziomu oleju.
Włóż wskaźnik poziomu do samego końca do otworu. Następnie wyciągnij z powrotem drążek i sprawdź, gdzie dociera złoty do czarnego oleju silnikowego na bagnecie. Jeśli pozostałości oleju znajdują się między dwoma wgłębieniami, jest wystarczająca ilość oleju. Idealnie, poziom oleju powinien znajdować się w połowie do trzech czwartych drogi między „min” a „maks”. Jeśli pozostałości oleju znajdują się poniżej linii minimalnego poziomu oleju, należy pilnie uzupełnić olej.
Instrukcja uzupełniania oleju
Dowiedz się wcześniej, który olej silnikowy jest odpowiedni dla Twojego samochodu. Na przykład silnik benzynowy wymaga innego oleju silnikowego niż silnik wysokoprężny. Należy również wziąć pod uwagę lepkość, czyli płynność oleju. W razie wątpliwości sprawdź w instrukcji obsługi swojego samochodu, jaki olej zaleca producent. Alternatywnie istnieje wiele stron internetowych, na których można bezpośrednio wyszukać model swojego pojazdu i wyświetlić odpowiedni olej silnikowy oraz klasę lepkości.
Ostrożnie odkręć korek zbiornika oleju. Pojemnik jest zwykle łatwy do znalezienia, ponieważ puszka oleju jest zwykle wytłoczona w wieczku. W razie wątpliwości pomoże tutaj również instrukcja do auta. Powoli i ostrożnie wlej odpowiedni olej do otworu zbiornika oleju. Odczekaj kilka minut, aż olej spłynie z miski olejowej. Następnie za pomocą drążka sprawdzić, czy osiągnięto już maksymalną ilość napełnienia.
Nie dodawaj za dużo oleju
Pamiętaj, że zbyt duża ilość oleju również jest szkodliwa. Odległość między minimum a maksimum na bagnecie wynosi zwykle jeden litr. W przypadku zbyt dużej ilości oleju może tworzyć się mgła olejowa, która nieczysto spala się w komorach spalania silnika. Za dużo oleju szkodzi też uszczelkom. Może również tworzyć się piana, która w pewnych okolicznościach może doprowadzić do przerwania filmu smarnego. W rezultacie stal ociera się o stal – części silnika, takie jak tłoki i łożyska, odkształcają się i istnieje ryzyko poważnego uszkodzenia silnika.