zawartość
- Jaka jest funkcja płynu hamulcowego i dlaczego jest tak ważna?
- Uzupełnianie płynu hamulcowego: dlatego jest to ważne
- Jak często i dlaczego należy wymieniać płyn hamulcowy?
- Co należy wziąć pod uwagę przy wymianie płynu hamulcowego?
- Porady i wskazówki dotyczące wymiany płynu hamulcowego
- Jak często należy uzupełniać płyn hamulcowy?
- Wniosek
Jaką funkcję pełni płyn hamulcowy i dlaczego jest to ważne?
Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że w każdym silniku znajduje się płyn hamulcowy. Ale dlaczego jest tak ważny i jaka jest jego funkcja? Płyn hamulcowy ma za zadanie przenosić nacisk, który jest wywierany na pedał hamulca nogą na hamulce. Docisk stopy jest zwiększany przez wzmacniacz siły hamowania, a następnie zamieniany na ciśnienie hydrauliczne przez cylinder główny. To ciśnienie hydrauliczne jest następnie przekazywane do hamulca koła za pośrednictwem płynu hamulcowego. Podsumowując, oznacza to, że proces hamowania może mieć miejsce tylko wtedy, gdy jest wystarczająca ilość płynu hamulcowego : tylko w ten sposób można przenieść siłę wywieraną na pedał.
Uzupełnianie płynu hamulcowego: dlatego jest to ważne
Jak widać, jeśli zabraknie płynu hamulcowego, istnieje ryzyko utraty efektu hamowania . Swobodne kropelki wody mogą prowadzić do niepożądanej korozji lub pęcherzyków pary. Zwłaszcza w zimnych porach krople wody mogą zamarznąć w lód i uszkodzić przewody hamulcowe. W rezultacie istnieje ryzyko awarii układu hamulcowego , co może mieć poważne konsekwencje na drodze. To nie tylko stawia cię w sytuacji zagrożenia życia, ale także innych.
Jak sprawdzić, czy brakuje płynu hamulcowego?
Aby zapewnić prawidłowe działanie hamulców, zaleca się regularne sprawdzanie poziomu płynu hamulcowego . Możesz również samodzielnie przeprowadzić te okazjonalne kontrole. W nowszych samochodach zbiorniki są łatwe do odczytania za pomocą linii minimum i maksimum, w starszych samochodach poziom płynu hamulcowego można sprawdzić miarką.
Następujące znaki mogą wskazywać, że konieczna jest wymiana płynu hamulcowego:
- efekt hamowania maleje
- pedał hamulca można wcisnąć bez większego oporu
- lampka ostrzegawcza w desce rozdzielczej świeci na czerwono
W razie wątpliwości należy zlecić sprawdzenie hamulców w specjalistycznym warsztacie.
Jak często i dlaczego należy wymieniać płyn hamulcowy?
Zaleca się wymianę płynu hamulcowego co dwa lata. Gdy przewody hamulcowe zużywają się, co jest skutkiem regularnego użytkowania pojazdu, może się zdarzyć, że woda zostanie wchłonięta do układu hamulcowego i zareaguje z wiążącym wilgoć, higroskopijnym płynem hamulcowym.
Ponieważ robi się bardzo gorąco, nagromadzona woda może się zagotować i tworzyć bąbelki pary. W rezultacie istnieje zwiększone ryzyko, że nie będzie już możliwe zastosowanie wystarczającego ciśnienia hamowania i hamulce ulegną awarii. Aby wiedzieć, czy płyn hamulcowy należy wymienić, możesz zmierzyć temperaturę wrzenia. Jeśli jest ona niższa niż 150 stopni Celsjusza, a zawartość wody przekracza 2 procent, można zidentyfikować poważną usterkę w układzie hamulcowym. W takim przypadku zalecamy wymianę płynu hamulcowego w warsztacie samochodowym.
Jakie są zagrożenia związane ze starym płynem hamulcowym?
Oprócz opisanych już konsekwencji, takich jak awaria układu hamulcowego, przestarzały płyn hamulcowy może mieć inne poważne konsekwencje. Ze względu na zwiększoną zawartość wody ochrona przed korozją zapewniana przez płyn nie jest już gwarantowana. Oznacza to, że układ hamulcowy zacznie korodować od środka. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do awarii ważnych elementów układu hamulcowego.
Co należy wziąć pod uwagę przy wymianie płynu hamulcowego?
Jako laik zaleca się nie wymieniać płynu hamulcowego. Jeśli zauważysz, że zdolność hamowania pojazdu pogarsza się, powinieneś udać się do warsztatu samochodowego. Jest to również ważne, aby zapewnić bezpieczeństwo na drodze i innych. Decydując się na samodzielne uzupełnianie płynu hamulcowego, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- W żadnym wypadku płyn hamulcowy nie może mieć kontaktu z olejem silnikowym, elementami komory silnika i lakierem .
- Podczas uzupełniania płynu hamulcowego należy pracować w odzieży ochronnej i zachować szczególną ostrożność .
- Należy również zwrócić uwagę na maksymalny znak , którego nie wolno przekraczać.
Płyny hamulcowe są produkowane według różnych specyfikacji. Teoretycznie chemikalia z oznaczeniem DOT 3 i DOT 4 można mieszać ze sobą podczas uzupełniania. Jednak ta procedura nie jest zalecana, ponieważ DOT 4 jest znacznie bardziej agresywny i dlatego może uszkodzić gumowe uszczelki zaprojektowane dla DOT 3. Z kolei płynu DOT 5 nie należy mieszać z żadnym innym płynem hamulcowym, ponieważ jest na bazie silikonu, a DOT 3 i DOT 4 są na bazie glikolu. Tylko niektóre typy pojazdów są zaprojektowane dla tej specyfikacji DOT 5.
Porady i wskazówki dotyczące wymiany płynu hamulcowego
W przypadku konieczności wymiany płynu hamulcowego zaparkuj pojazd na równej powierzchni, aby móc bezpiecznie wlać go do pojemnika i uniknąć kontaktu z innymi częściami komory silnika. Powinieneś wykonać następujące czynności:
- Krok: Najpierw otwórz maskę i, jeśli to konieczne, zajrzyj do instrukcji, aby zobaczyć, gdzie znajduje się zbiornik płynu hamulcowego w Twoim pojeździe . Z reguły znajdziesz to po stronie kierowcy dość wysoko.
- Krok: Jeśli masz starszy pojazd, możesz sprawdzić płyn za pomocą żelaznej rurki (bagnetu) . Po zanurzeniu można odczytać, jak wysoki jest poziom płynu hamulcowego. W nowszych pojazdach na zewnętrznej stronie zbiornika znajduje się linia minimum i maksimum, dzięki czemu można sprawdzić poziom.
- Krok 1: Podczas uzupełniania należy użyć lejka, aby płyn hamulcowy nie dostał się do komory silnika.
- Krok 1: Przed założeniem nasadki należy dokładnie wyczyścić ją suchą szmatką. Jeśli zanieczyszczenia dostaną się do płynu hamulcowego, może to wpłynąć na działanie hamulców.
Więcej wskazówek: Zasadniczo możesz samodzielnie uzupełnić płyn hamulcowy w samochodzie. Warto jednak w tym celu odwiedzić warsztat samochodowy. W rzeczywistości w niektórych przypadkach może być konieczne odpowietrzenie hamulców po uzupełnieniu płynu. Decydując się na samodzielną wymianę płynu hamulcowego, należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:
- Upewnij się, że masz odpowiedni płyn hamulcowy. Niezbędne informacje znajdziesz w instrukcji obsługi Twojego pojazdu.
- Należy unikać używania już otwartych butelek płynu hamulcowego. Może to mieć wpływ na przenikanie wody.
- Należy zwrócić uwagę, aby płyn hamulcowy nie dostał się do komory silnika, ponieważ ma on działanie korozyjne. Jeśli tak się stanie, natychmiast wytrzyj wyciek.
Regularnie sprawdzaj status
Należy regularnie sprawdzać poziom ważnych płynów – w tym płynu hamulcowego. Kontrola jest szczególnie wskazana przed rozpoczęciem dłuższych podróży.
Jak często należy uzupełniać płyn hamulcowy?
Ze względu na jego higroskopijny charakter, należy wymieniać płyn hamulcowy w samochodach osobowych, ciężarowych i motocyklach co dwa do trzech lat, nawet jeśli pojazd nie jest często używany. Nie ma jednak zalecanych wartości uzupełniania płynu hamulcowego, gdyż ubytek płynu zwykle wskazuje na usterkę układu hamulcowego. Należy jednak również samodzielnie sprawdzać regularnie poziom płynu hamulcowego . Zwykle znajduje się w małym, szarym pojemniku nad komorą silnika po stronie kierowcy. Jeśli poziom spadnie poniżej znaku minimum, należy szybko wymienić płyn hamulcowy.
Wniosek
Płyn hamulcowy pełni w pojeździe ważną funkcję. Brak lub niewielka ilość płynu hamulcowego będzie miała negatywny wpływ na proces hamowania. Dlatego zaleca się regularne sprawdzanie poziomu płynu i uzupełnianie go w razie potrzeby. Jednak płyn hamulcowy należy całkowicie wymieniać co dwa lata, ponieważ rozpuszczona w nim woda łączy się z higroskopijną substancją chemiczną, uspokaja go po podgrzaniu i prowadzi do powstawania korków. W rezultacie ta reakcja chemiczna może przyczynić się do korozji układu hamulcowego. Zwiększa się ryzyko awarii hamulców, co może niekorzystnie wpływać na ruch drogowy.