Zakup używanego samochodu jest często tańszy niż zakup nowego pojazdu. Należy jednak przeprowadzić kontrole, aby rozwiać obawy i uniknąć przykrych niespodzianek. Zawsze dobrze jest dokładnie obejrzeć pojazd od wewnątrz, aby upewnić się, że jest w dobrym stanie. Oto trzy punkty, które należy sprawdzić przed zakupem używanego samochodu.
Streszczenie
- Upewnij się, że sprzedawca używanych samochodów jest rzetelny
- Sprawdź ogólny stan używanego samochodu
- Sprawdź dokumenty używanego pojazdu
Upewnij się, że sprzedawca używanych samochodów jest rzetelny
We wszystkich procesach zakupowych zawsze warto sprawdzić, czy można zaufać sprzedawcy, aby uniknąć oszustwa. To samo dotyczy zakupu używanego samochodu. Jeśli oferty między osobami fizycznymi mogą być kuszące, najrozsądniejszą opcją jest zakup używanego pojazdu od profesjonalisty. W ten sposób z pewnością znajdziesz dobrze utrzymany samochód i skorzystasz z różnych zalet.
Sprawdź ogólny stan używanego samochodu
Po zweryfikowaniu tożsamości sprzedawcy zwróć uwagę na ogólny stan używanego samochodu, który chcesz nabyć. Dokładnie zbadaj każdy szczegół od wewnątrz do zewnątrz, aby wykryć wszelkie ukryte wady.
Wnętrze pojazdu
Wewnątrz kabiny najpierw sprawdź deskę rozdzielczą. Upewnij się, że elementy sterujące działają prawidłowo, a następnie spójrz na miernik. Przebieg podany na tym ostatnim musi być w szczególności identyczny z przebiegiem na etykiecie ostatniej wymiany oleju, w przeciwnym razie oznacza to, że został zmodyfikowany. Należy również zwrócić uwagę na pokrowce, dywaniki i maty podłogowe. Jeśli są one w złym stanie, oznacza to brak konserwacji lub problem z uszczelnieniem.
Zewnętrzna część pojazdu
Na zewnątrz używanego samochodu zacznij od przyjrzenia się karoserii . Wady lakieru lub mikrorysy można naprawić, zwracając szczególną uwagę na oznaki starego wypadku (ślady naprawy, odpadające zderzaki, nierówne drzwi itp.).
Następnie sprawdź stan opon, aby zobaczyć, czy zużycie odpowiada przebytemu przebiegowi. Również nierównomierne zużycie opon powinno ostrzegać o braku równoległości.
Przedmioty pod maską
Pod maską używanego samochodu musisz sprawdzić, czy silnik jest w dobrym stanie. Następnie sprawdź poziomy płynów i upewnij się, że nie ma wycieków. Aby naprawdę upewnić się, że elementy mechaniczne działają prawidłowo, zawsze należy wykonać jazdę próbną trwającą co najmniej 15 minut. Zwróć uwagę na nietypowe odgłosy podczas ruszania, przyspieszania, utrzymywania niskich lub wysokich prędkości obrotowych silnika, hamowania lub pokonywania zakrętów.
Sprawdź dokumenty używanego pojazdu
Przed zakupem sprawdź autentyczność wszystkich oficjalnych dokumentów dotyczących używanego pojazdu. Należy upewnić się, że informacje podane na szarej karcie lub dowodzie rejestracyjnym odpowiadają danemu samochodowi (tablica, numer seryjny, narodowość, dane identyfikacyjne właściciela itp.).
Książkę serwisową należy również uważnie przeczytać, ponieważ pozwala ona poznać wszystkie czynności wykonane już w pojeździe. Jeśli jest to zakup od profesjonalisty, kontrola techniczna nie jest obowiązkowa, choć zdecydowanie zalecana. Na koniec sprawdź zaświadczenia o zbyciu i sytuacji administracyjnej, które poświadczają, że możesz zostać właścicielem pojazdu bez żadnych problemów prawnych.