Kto tego nie wie: chcesz iść do pracy, zapala się kontrolka i samochód się zatrzymuje. Jeśli maska jest otwarta, szybko staje się jasne, że winowajcą była kuna. Uszkodzenia kuny są nieprzyjemne i drogie. Istnieje wiele różnych wskazówek, jak tego uniknąć, ale nie wszystkie są poprawne. Większość z nich to plotki i nieporozumienia:
Ukąszenia kuny wynikają z wyraźnego instynktu
zabawy.Kuna postrzega komorę silnika jako jaskinię. Jest łatwo dostępny przez nadkola , suchy i zazwyczaj przyjemny i ciepły. To sprawia, że samochód jest bardzo atrakcyjny dla kun. Wbrew powszechnemu przekonaniu ugryzienia kuny nie są wynikiem szczególnego apetytu. Fakt, że coś gryzą, a nawet gryzą, wynika z tego, że kuny mają świetny instynkt zabawy.
Odstraszanie kun – mało skuteczne mity
Istnieje wiele spekulacji na temat odstraszania kun. Typowe wskazówki to:
– sierść psa
– mocz kota
– dezodorant w
sprayu – chili w proszku
To wszystko są błędy, bo te środki nie odstraszają kuny. Verti wyjaśnia, jakie środki można podjąć, aby uchronić samochód przed ukąszeniem kuny. Nawet jeśli zawsze czytasz, że dezodorant w sprayu działa cuda w komorze silnika, na przykład: kuny bardzo szybko przyzwyczajają się do zapachu, zwłaszcza że są to zwierzęta raczej niewrażliwe na zapachy. Dlatego nie są one skutecznymi rozwiązaniami na dłuższą metę. Bardziej efektywne jest zamknięcie komory silnika samochodu od dołu drobną siatką drucianą , aby kuna nie mogła dotrzeć do zagrożonych obszarów.
Błędny pogląd: Każdy może złapać kuny na żywe pułapki
. Kuny są dzikimi zwierzętami i dlatego podlegają prawu łowieckiemu. Tylko wyszkoleni myśliwi mogą je złapać. Istnieje również kilka warunków, których należy przestrzegać: Polowanie jest zabronione na terenach zamieszkałych. Kuna ma również sezon zamknięty od marca do października, więc generalnie jest to zabronione w tym czasie. Powodem tego jest to, że wychów młodych odbywa się w tych miesiącach.
rozpoznać ukąszenia kuny?
Oznaką ugryzień kuny są małe, trójkątne ślady ugryzień, np. na wężach. Przed rozpoczęciem podróży należy zatem zawsze sprawdzić, czy pod pojazdem nie ma kałuż powstałych w wyniku uszkodzenia węża . Podarte maty izolacyjne na masce, ich futrzane włosy lub ślady łap są jeszcze wyraźniejszym znakiem. Nawiasem mówiąc, kuny prowadzą nocny tryb życia, ale unikają światła. Dlatego samochód powinien być zaparkowany w stożku światła . Idealny jest również czujnik ruchu, który reaguje na zbliżającą się kunę, a tym samym utrzymuje ją z dala od pojazdu.