Akumulatory żelowe są często sprzedawane pod nazwą „akumulatory bezobsługowe” i oferują szereg zalet w porównaniu z konwencjonalnymi akumulatorami z ciekłym elektrolitem. Akumulator żelowy, podobnie jak akumulator płynny (akumulator mokry), ma elektrody ujemne i dodatnie. Jednak elektrody są otoczone żelopodobnym elektrolitem, podczas gdy elektrody w wilgotnych akumulatorach są otoczone ciekłym elektrolitem.
Zalety akumulatorów żelowych
Akumulatory żelowe mają elektrolit, który uzyskuje swój żelowy stan z kwasu krzemowego. Zaleta baterii jest oczywista. Ze względu na żelowy stan bateria jest mniej wrażliwa na wibracje. Orientacja pojazdu prawie nie odgrywa roli w przypadku akumulatorów żelowych (kąt nachylenia do 180 stopni, w zależności od akumulatora). Baterie żelowe są zamknięte w obudowie i nie przeciekają. Wycieku należy się obawiać tylko wtedy, gdy bateria jest uszkodzona. Żelowopodobny elektrolit i zamknięta konstrukcja poprawiają bezpieczeństwo baterii.
Ładowanie akumulatorów żelowych
Akumulatory żelowe można ładować za pomocą odpowiednich ładowarek. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach podczas ładowania, aby bateria nie uległa uszkodzeniu i stała się bezużyteczna. Ciekły kwas występujący w konwencjonalnych akumulatorach mokrych nie pozwala na pracę w żadnej pozycji. W akumulatorach żelowych kwas jest zastępowany przez żelową masę elektrolitową, dzięki czemu jest mniej wrażliwy na położenie i wibracje. Baterie mają konstrukcję zamkniętą (podobną do kapsułek) i mogą być ładowane, jeśli uwzględni się pewne czynniki. Ładowanie akumulatorów nie powinno skracać ich żywotności. Na przykład akumulatory należy naładować przed głębokim rozładowaniem.
Unikaj głębokiego rozładowania
Głębokie rozładowanie prowadzi do utraty funkcji wielu akumulatorów (akumulatorów). Głębokie rozładowanie oznacza, że pojemność akumulatora jest całkowicie wyczerpana. Akumulator spada poniżej określonego napięcia i może ulec uszkodzeniu. Chroń swoje baterie przed całkowitym wyczerpaniem ich pojemności. Akumulatory żelowe również mogą ulec zniszczeniu w wyniku głębokiego rozładowania i należy je następnie wymienić. Głębokie rozładowanie często występuje w akumulatorach pojazdów, gdy pojazdy nie są używane przez dłuższy czas. Należy ładować akumulator pojazdu lub prowadzić pojazd i ładować akumulator, jeżdżąc co miesiąc lub dwa, jeśli chcesz uniknąć głębokiego rozładowania.
Zwróć uwagę na napięcie ładowania
Akumulatory żelowe nie powinny być eksploatowane przy napięciu ładowania powyżej 14 woltów. Napięcie ładowania pojazdu lub ładowarki nie może przekraczać 14 woltów. Chociaż akumulatory żelowe są słabo gazowane, akumulatory mogą gazować przy wysokich napięciach ładowania. Akumulatory mokre, takie jak akumulatory kwasowo-ołowiowe, mają otwór umożliwiający ulatnianie się gazu, dzięki czemu mogą gazować bez żadnych problemów. Dzięki konstrukcji przypominającej kapsułkę akumulatory żelowe nie mają otworu umożliwiającego ulatnianie się gazu. Wewnątrz akumulatora może występować nadciśnienie. Jeśli akumulator będzie za dużo gazu, nadciśnienie może nawet doprowadzić do wybuchu. Dlatego należy upewnić się, że napięcie ładowania jest regulowane. Na rynku dostępne są ładowarki akumulatorów, które regulują i monitorują napięcie ładowania. Pojazd powinien posiadać ogranicznik napięcia, aby napięcie ładowania nie stało się zbyt wysokie. Należy unikać ładowania powyżej 14 woltów.
Rozwijaj się zawodowo
Jeśli chcesz naładować akumulator żelowy ładowarką, należy go profesjonalnie usunąć. Wskazane jest, aby wyjęcie i naładowanie akumulatora żelowego zostało wykonane przez profesjonalistę. Warsztat samochodowy, który zna dany pojazd i model akumulatora, z pewnością może pomóc. Jakie napięcie ładowania jest wymagane i jak dokładnie należy ładować ładowarką zewnętrzną, zależy również od instalacji elektrycznej pojazdu.