Wilgoć może przedostawać się do samochodu przez porowate uszczelki lub przypadkowo otwierając szyberdach. Samochód można osuszyć za pomocą osuszaczy lub systemu klimatyzacji. W tym artykule dowiesz się, jakie inne środki i środki mogą pomóc.
Zawilgocony samochód – najpierw ustal przyczyny
Wilgoć w samochodzie może mieć różne przyczyny. Główną przyczyną są porowate uszczelki w oknach i drzwiach. Kiedy wrażliwe materiały się zużyją, wilgoć może dostać się do środka. Uszkodzenia zwykle stają się zauważalne dopiero jesienią i zimą, kiedy śnieg i deszcz naciskają na uszczelki. Nawet zwykła myjnia samochodowa może przenieść wilgoć do pojazdu. Problematyczne są tutaj uszczelki w okolicy reflektorów i świateł tylnych. Jeśli to uszkodzenie wzrośnie, woda może bez przeszkód przenikać. Wtedy może nawet wystąpić ryzyko uszkodzenia elektroniki.
Jesienne liście mogą również prowadzić do wilgoci w samochodzie. Jeśli zatka kanały odpływowe, woda gromadzi się i ostatecznie spływa do wnętrza samochodu.
Wilgoć może również pochodzić z wnętrza. Mokra część garderoby lub parasol na tylnym siedzeniu szybko prowadzi do kondensacji pary wodnej i nie tylko do wilgotnej tapicerki, ale także do zaparowania szyb.
Uszczelki gumowe są wrażliwe na ciepło i zimno. Zimą mogą przymarzać i pękać pod wpływem mrozu, latem materiał może się odkształcać. Ci, którzy regularnie dbają o uszczelki, do których odpowiednie produkty dostępne są w sklepach ze sprzętem, przedłużą ich żywotność. Sztyfty pielęgnacyjne od wyspecjalizowanych sprzedawców zapewniają gumie warstwę ochronną, która chroni materiał przed mrozem.
Osuszanie samochodu z ogrzewaniem i klimatyzacją
Jeśli pojazd jest tylko lekko wilgotny, włączenie ogrzewania i klimatyzacji może wystarczyć. Wysokie temperatury stanowią remedium, zwłaszcza zimą, i odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Aby to zadziałało, temperatura zewnętrzna nie może przekraczać sześciu stopni Celsjusza. Zmatowiałe szyby można osuszyć ściereczką z mikrofibry. Pomocne mogą być również osuszacze ze sklepów specjalistycznych. Produkty specjalne wypełnione są granulatem magazynującym pochłaniającym wilgoć. Po dwóch do czterech miesiącach wkładki osuszacza są wymieniane. Alternatywnie można użyć żwirku dla kota. Umieszczony w skarpetce i umieszczony na desce rozdzielczej środek pochłania i wiąże wilgoć. Nasyconą ściółkę można wtedy po prostu wyrzucić.
Osusz pojazd nagrzewnicą
Jeśli do samochodu dostała się już duża ilość wilgoci, pomoże nagrzewnica. Urządzenie ustawia się w samochodzie i eksploatuje na najwyższym poziomie do czasu ponownego wyschnięcia tapicerki i okuć. Odpowiednie urządzenie można wypożyczyć w sklepach z narzędziami lub sklepach specjalistycznych i powinno zapewnić pożądany efekt w ciągu pół dnia.
Jeśli samochodu nie da się osuszyć za pomocą wymienionych środków, czas zabrać go do specjalistycznego warsztatu. Za wilgocią może być usterka techniczna lub pęknięty wąż. Jeśli pojazd nie zostanie osuszony wcześnie, może powstać rdza i pleśń. Ponadto widok jest ograniczony przez kondensację i może dojść do uszkodzenia wnętrza.
Unikaj wilgoci poprzez zapobieganie
Jednak jeszcze lepiej nie dopuścić do powstania wilgoci. Właściciele pojazdów powinni regularnie usuwać z samochodu wilgotne liście lub błoto i dbać o to, aby temperatura na parkingu nie spadła zbyt nisko. Ważne jest również regularne sprawdzanie mechaniki samochodu. Wadliwy układ klimatyzacji może być przyczyną gromadzenia się zimna w samochodzie.
Konieczne jest sprawdzenie odpowiednich miejsc w samochodzie. Zaczyna się od odpływów deszczowych, a kończy na szyberdachu i drzwiach. Widoczne obszary są sprawdzane za pomocą puszki z aerozolem, która została wcześniej napełniona wodą. Jeśli po użyciu we wnętrzu pojawią się plamy wilgoci, samochód przecieka w odpowiednim miejscu.
Często wystarczy zwiększyć siłę przepływu powietrza. Jeśli otwory wentylacyjne w konsoli środkowej są zamknięte, więcej powietrza uderza w przednią szybę i nie może w ogóle tworzyć się wilgoć na zewnętrznej stronie szyby.
Równie ważne jest utrzymanie garażu w suchości. Miejsce parkingowe nie może być wilgotne, a temperatura nie powinna spaść poniżej pięciu stopni Celsjusza. Wentylacja krzyżowa w garażu zapewnia przeciąg w pomieszczeniu i zapobiega zalaniu. Na bezpiecznych działkach pożądany ciąg można osiągnąć przy otwartym oknie. Elektronicznie sterowane osuszacze nadają się również do garażu. Mimo, że są stosunkowo drogim rozwiązaniem, konsekwentnie zapewniają odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu. Wilgotna tapicerka i zmatowienie szyb to już przeszłość.