Widok ceny na stacji benzynowej boli: Diesel kosztuje obecnie dwa euro i więcej, a zatem czasami jest nawet droższy niż benzyna E10. Kiedy może się to zmienić i jak teraz można jeździć najtaniej.
Czy wszyscy teraz kręcą kołem?
W zasadzie tak – ale więcej na śrubce: Cena ropy naftowej stale i szybko rośnie, głównie z powodu wojny. Do tego dochodzi zwiększony podatek od emisji CO2. A ponieważ wiele zbiorników na olej opałowy jest pustych pod koniec zimy lub wielu właścicieli domów chce uzupełnić rezerwy, zanim stanie się jeszcze droższe, ropa naftowa jest obecnie bardzo popularnym towarem. Olej opałowy i olej napędowy produkowane są w rafineriach niemal identycznie, a ich ceny są ze sobą powiązane. Oraz: dużą część naszego oleju napędowego sprowadzamy bezpośrednio z Rosji, z aktualnymi konsekwencjami.
Kiedy znowu będzie taniej?
Nie można tego przewidzieć w przypadku ceny ropy. Eksperci zakładają jednak, że olej napędowy znów będzie nieco tańszy w stosunku do benzyny. Mianowicie, gdy zbiorniki oleju opałowego są pełne i na dworze robi się cieplej.
A najlepiej wieczorem. Między 18:00 a 22:00 na większości stacji benzynowych jest najtaniej. Przedział cenowy w godzinach porannych może wynosić około 10 centów. Jeśli korzystasz również z aplikacji oszczędzającej zbiorniki i szukasz najtańszej stacji benzynowej w okolicy, możesz łącznie zaoszczędzić do 30 centów za litr.
Oszczędzaj paliwo dzięki inteligentnej jeździe
Na ten temat jest wiele rad: zmniejszyć wagę w aucie, sprawdzić ciśnienie powietrza itp. Oto najważniejsze zachowania podczas jazdy:
Z
- Przyspieszaj szybko i zmieniaj biegi w górę, w zasadzie lepiej jest mieć wysoki bieg przy niskiej prędkości niż odwrotnie.
- Na światłach – jeśli możesz, zatrzymaj się, a następnie wyłącz silnik.
- Zawsze jedź z zachowaniem bezpiecznej odległości i dalekowzroczności. W końcu hamowanie traci energię.
Nie!
- Jeździć za szybko. Każdy silnik odczuwa pragnienie od 90 km/h, od 110 pije.
- Jedź zbyt wolno. Przy 35km/h silnik jest naprawdę niesprawny.
- Jazda na biegu neutralnym nie oszczędza paliwa, ale kosztuje więcej. Zużycie na biegu jałowym wynosi do 1 litra/h, przy hamowaniu silnikiem nic nie zużywasz.
wspólne przejazdy
Każdy jeździ sam – nie musi tak być. Carpooling to świetny sposób na zaoszczędzenie paliwa. Każdy podróżujący z Tobą powinien mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, w przeciwnym razie nie ma większych ograniczeń.
Transport publiczny vs. samochód – kiedy warto
Połączenia i mocowania muszą pasować. Wtedy możesz np. dostać się do pracy z biletem pracy w odpowiednim związku transportowym za 80 euro miesięcznie – nie szukasz już miejsca parkingowego ani stresu w korkach. Nawet tani mały samochód kosztuje dużo więcej: łącznie z amortyzacją, podatkami, naprawami itp. dobre 300 euro w tym samym okresie.
Tak – nie możesz iść do babci z biletem do pracy, ale od tego są oferty car sharingu . Jeśli masz już dwa samochody w garażu, transport publiczny jest tanią alternatywą.
Może samochód elektryczny?
Taki samochód będzie się opłacał na dłuższą metę. Pod warunkiem, że możesz tanio pozyskać prąd i przejechać ponad 15 000 kilometrów rocznie. Według obliczeń ADAC, po około 5 latach e-samochód będzie tańszy od silnika spalinowego .