W 2021 roku rząd nie przewiduje zmian w przepisach dot. obowiązkowego wyposażenia pojazdu, tzn. że w Polsce obowiązkowe wyposażenie obejmuje:
- gaśnicę typu ABC z homologacją,
- trójkąt ostrzegawczy z homologacją.
Apteczka pierwszej pomocy, kamizelka odblaskowa, linka holownicza, zapasowe żarówki i inne, nie stanowią dziś podstawowego i obowiązkowego wyposażenia pojazdu.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że posiadanie niektórych elementów może być przydatne w wielu sytuacjach drogowych, a także w odniesieniu do innych przepisów.
- Czy posiadanie apteczki samochodowej jest obowiązkowe?
- Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Co musimy wozić?
- Czy trzeba wozić gaśnicę samochodową?
Przykładem jest np. posiadanie kamizelki odblaskowej, której posiadanie i używanie jest obowiązkowe w określonych warunkach po zmroku. Apteczka pierwszej pomocy może stanowić podstawowe narzędzie do udzielenia pierwszej pomocy, chociaż tak, może także ograniczyć się do wykonania telefonu alarmowego.
Wg. obecnych ustaleń (wrzesień 2020) nie ma żadnych szans, że w 2021 roku zmieni się obowiązkowe wyposażenie pojazdu.
Obowiązkowe wyposażenie nowych samochodów
Zwróć uwagę, że poza przepisami obowiązującymi w Polsce dot. wyposażenia pojazdu w takie elementy jak gaśnica, trójkąt czy apteczka, na terenie UE obowiązują także inne przepisy, które są regularnie aktualizowane. Dotyczą one tzw. obowiązkowego wyposażenia nowych samochodów produkowanych i sprzedawanych na rynku europejskim.
Na liście obowiązkowych elementów wyposażenia od 2021 r. znajdą się m.in:
- system automatycznego hamowania
- fabryczne ułatwienie podłączenia blokady alkoholowej
- system wykrywający zaśnięcie kierowcy
- system wykrywający i zapobiegający rozkojarzeniu kierowcy
- system zapisujący dane w przypadku kolizji
- ostrzeżenie o awaryjnym zatrzymaniu
- zwiększenie strefy ochronnej dla pieszych i rowerzystów
- inteligentny asystent prędkości
- asystent pasa ruchu
- kamera cofania/czujniki parkowania.
Taka zmiana przepisów nie dotyczy jednak obowiązku modyfikowania już zarejestrowanych pojazdów, warto jednak mieć świadomość tych zmian oraz pamiętać o nich także w kontekście podjęcia decyzji o zakupie nowego samochodu i korzyściach z tego płynących.