Jeśli szukasz warsztatu samochodowego, musisz przestrzegać kilku ważnych zasad, dzięki którym uzyskasz profesjonalną firmę i unikniesz złych doświadczeń. Zebraliśmy kilka wskazówek, abyś mógł zostawić swój samochód w kompetentnych rękach.
Gdy Twój ukochany samochód jest w warsztacie do naprawy, często nie wiesz, co ze sobą zrobić. Szczególnie w mroźne zimowe miesiące samochód jest często najważniejszym środkiem transportu. A może twój ulubiony film?
Wróćmy jednak do naszych poszukiwań: Jak znaleźć profesjonalny warsztat?
Bezpłatny lub autoryzowany warsztat
W pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się, czy wolisz iść na warsztaty kontraktowe, czy na warsztaty samodzielne. W przypadku pierwszego można założyć, że pracownicy są specjalistami w Twojej marce samochodu, ponieważ firma jest powiązana z tym producentem samochodów. W rezultacie odpowiednie części zamienne są często dostępne w magazynie i nie trzeba ich ponownie zamawiać. W przypadku niezależnych warsztatów w zasadzie nie ma ograniczeń co do marki samochodu. Oczywiście pracownik nie może znać każdego szczegółu każdego modelu samochodu. Nie musi to jednak oznaczać, że jakość napraw, przeglądów i konserwacji w niezależnym warsztacie jest gorsza. Warsztaty kontraktowe zazwyczaj nie nadążają cenowo za bezpłatnymi.
Pierwsze wrażenie
Kiedy wchodzisz do warsztatu, porządek lub nieład może wiele zdradzić o pracownikach. Jeśli wszystko jest schludnie uporządkowane, świadczy to o tym, że pracownicy pracują profesjonalnie i rzetelnie. Z drugiej strony, jeśli napotkasz chaos, potrzebna jest zdrowa dawka sceptycyzmu. W takim przypadku możesz przyjrzeć się reszcie wnętrza, a następnie zdecydować, czy chcesz przywieźć tutaj swój samochód do naprawy. Oczywiście warsztat nie jest klinicznie czysty, ale przynajmniej recepcja powinna być czysta i uporządkowana.
ekspertyza
Świadectwo mistrza rzemieślniczego lub certyfikaty z dalszego kształcenia świadczą o specjalistycznej wiedzy firmy i świadczą o tym, że pracują tu eksperci. Istnieją również wyjątki, w których niektóre naprawy można wykonać bez uprawnień mistrza.
Gildia pojazdów silnikowych, przyjazność dla klienta
Oczywiście jest to duży plus w przyjaznym i profesjonalnym kontakcie z klientami. Należy również zwrócić uwagę na pieczęć gildii pojazdów mechanicznych. Oficjalna pieczęć jest dobrym punktem wyjścia do poszukiwania kompetentnego warsztatu. Chociaż pieczęć ta nie jest gwarancją, w przypadku pojawienia się problemu, rozwiązywanie sporu jest spokojniejsze. Firma cechowa musi zaakceptować decyzję komisji arbitrażowych.
Czy można wcześniej poznać mechanika w tym warsztacie? Następnie możesz zadawać pytania. Pomocna jest również obecność na miejscu podczas naprawy. Czy są widoczne marki samochodów, z którymi firma współpracuje? Profesjonalna firma zawsze korzysta z podnośnika do wstępnej kontroli samochodu. W tym miejscu pracownik powinien odnotować wszystkie wcześniejsze uszkodzenia, aby wszelkie uszkodzenia spowodowane przez warsztat mogły zostać później udowodnione.
Dobry stosunek jakości do ceny
Jak zawsze, w warsztacie jakość ma swoją cenę. Jednak ceny nie powinny być wygórowane i powinny również odnosić się do oferowanych usług. Najlepiej zaopatrzyć się w ofertę z kilku warsztatów wcześniej, aby móc je obiektywnie porównać. Standardowe usługi, takie jak przegląd, kontrola oświetlenia, serwis klimatyzacji, wymiana oleju, wymiana paska zębatego, przegląd główny i badanie spalin z pewnością można wykonać w tanim warsztacie. Portale internetowe mogą być dobrą pomocą w poszukiwaniu firmy w pobliżu. Na takich portalach można wprowadzić dane pojazdu, a następnie otrzymywać oferty z regionalnych warsztatów.
Omów z wyprzedzeniem możliwe dodatkowe usługi
Należy wcześniej omówić z warsztatem, że dodatkowe usługi mogą być świadczone tylko wtedy, gdy jako klient wyraziłeś na nie zgodę. W przypadku naprawy należy wcześniej wyjaśnić, jakie koszty poniesiesz i jakie prace należy dokładnie wykonać na piśmie. Zamówienie jest wiążące dopiero po Twoim podpisie.
Kompetentny warsztat zawsze dzwoni do klienta w przypadku wykrycia usterek dopiero podczas naprawy i omawia poniesione dodatkowe koszty przed ich naprawą. Jeśli chcesz odłożyć dodatkowe naprawy lub nie zlecić ich wcale, warsztat musi to zaakceptować. Profesjonalna firma poinformuje Cię również w przypadku opóźnień. Po naprawie pojazdu firma musi również być w stanie pokazać ci części, które zostały usunięte, jeśli chcesz. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że wymiana rzeczywiście miała miejsce. W momencie odbioru pojazdu warsztat musi przekazać klientowi kopię zamówienia. Dokument ten należy starannie przechowywać
Gwarancja i gwarancja
Wybór między warsztatem kontraktowym a warsztatem niezależnym nie zależy tylko od ceny i własnych preferencji. Jest jeszcze jeden aspekt, który należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Z jednej strony Twój pojazd objęty jest gwarancją, az drugiej gwarancją producenta.
Gwarancja jest wymagana przez prawo i chroni w przypadku wady, która istniała już w momencie zakupu, ale nie była znana klientowi. Sprzedawca musi wówczas zapewnić usunięcie wady lub zapłacić za naprawę.
Z kolei gwarancja producenta jest dobrowolną usługą. W związku z tym okres objęty gwarancją może się różnić w zależności od modelu. Jednak, aby gwarancja była ważna, muszą być spełnione pewne warunki. A jedną z nich często jest to, że roszczenia gwarancyjne wygasają, jeśli pojazd nie był serwisowany lub naprawiany w autoryzowanym warsztacie. Jednak od 2010 roku konserwacje i przeglądy mogą być również wykonywane przez niezależny warsztat bez utraty gwarancji . Jednak prace przy Twoim pojeździe muszą być wykonywane zgodnie ze specyfikacjami producenta. Powinieneś to wcześniej potwierdzić na piśmie w warsztacie.