Co to jest światło tylne?
Czerwone światło tylne oznacza, że pojazd może być zauważony przez innych użytkowników drogi nawet w warunkach słabej widoczności. Światła są przymocowane z tyłu samochodu, stąd ich nazwa. W pojazdach zawsze znajdują się dwa tylne światła, które włączają się podczas deszczu lub w nocy, aby zapewnić lepszą widoczność w ruchu ulicznym. Tylne światła są włączane równolegle ze światłami mijania. Niemniej jednak nie zastępują tylnych świateł, lecz stanowią uzupełnienie. Celem jest uniknięcie wypadków (z tyłu), dlatego każdy zarejestrowany pojazd musi być wyposażony w tylne światła.
Co to jest tylne światło przeciwmgielne?
Tylne światło przeciwmgielne nie różni się kolorem od normalnego światła tylnego. Oba światła są czerwone. Tylne światło przeciwmgielne wyróżnia się jednak szczególnie wysokim natężeniem światła. Dlatego nie wolno go używać bez ograniczeń, ponieważ jego jasność może łatwo oślepić innych kierowców. Jeżeli z powodu mgły ruchu ulicznego nie widać w odległości mniejszej niż 50 metrów (np. na drodze krajowej lub odcinku autostrady), kierowca może włączyć tylne światła przeciwmgielne. Jednocześnie prędkość pojazdu musi być mniejsza niż 50 kilometrów na godzinę, a światła mijania muszą być włączone. Nie ma jednak wyraźnego zakazu użytkowania w granicach miasta. Ponadto nie ma wyraźnego obowiązku używania tylnego światła przeciwmgielnego.
Uwaga : Zarówno tylne, jak i tylne światła przeciwmgielne są zaprojektowane tak, aby zapewnić lepszy widok osobom znajdującym się za pojazdem. Dlatego nie są skierowane do ruchu frontowego. Służą temu na przykład światła do jazdy dziennej.
Jakie są różnice?
Przede wszystkim oba światła różnią się rozmieszczeniem. Tylne światła są zawsze po obu stronach, natomiast tylne światła przeciwmgielne można zintegrować pośrodku lub po obu tylnych bokach. W przeciwieństwie do światła tylnego, tylne światło przeciwmgielne jest aktywowane osobnym przyciskiem.
Tylne światło przeciwmgielne było opcjonalną częścią pojazdów do 1990 roku. W tamtym czasie istniał obowiązek stosowania tylnych świateł, ale teraz dotyczy to również tylnych świateł przeciwmgielnych.
Ponadto istnieją różnice w ich liczbie. Każdy pojazd jest zwykle wyposażony w dwa tylne światła. Tylne światła przeciwmgielne mogą z kolei być obecne jako jedyne światło. Zasadniczo tylne światło przeciwmgielne świeci jaśniej niż konwencjonalne światło tylne. Z tego powodu ich użycie podlega określonym zasadom i regulacjom. Istnieje tylko kilka takich przepisów dotyczących światła tylnego i one również mogą być włączane tylko przy prędkości poniżej 50 kilometrów na godzinę. W przeciwieństwie do tego, jeśli tylne światła przeciwmgielne zostaną niewłaściwie użyte, kierowca musi zapłacić grzywnę w wysokości od 20 do 35 euro. Takie przepisy nie dotyczą świateł tylnych.