O zmianie opon zimowych na letnie możecie przeczytać w osobnym artykule. Znajdziecie w nim informacje o sugerowanym terminie zmiany opon, a także warunkach drogowych oraz poradach dot. wyboru nowego ogumienia.
https://badanie-techniczne.pl/2018/04/kiedy-wymienic-opony-zimowe-na-letnie/
Wymiana opon zimowych na letnich nie powinna nastąpić zbyt szybko. Ale tak samo jak przy zmianie letnich na zimowe, tak i zmiana zimowych na letnie nie powinna być przeciągana w czasie.
Dla przypomnienia: opona zimowa zimą jest odpowiednikiem opony letniej latem. Jej bieżnik jest dostosowany przede wszystkim do śniegu (głęboki, pozbawiony odpowiedniego odprowadzania wody). Opona zimowa jest także zrobiona z miększej gumy, aby w niskich temperaturach zachować właściwości takie, jak opona letnia latem.
Tak jak w okresie przejściowym między jesienią a zimą, minusowe temperatury mogą jeszcze długo zaskakiwać w nocy. Zwykle jednak wiosną mamy więcej słonecznych dni. Ale wiosna (późna zima) to także czas wzmożonego dziurawienia się dróg.
To właśnie dziurawe drogi, pełne wyrw po zimowych przymrozkach, jest jednym z argumentów. Powodów dla których warto trochę dłużej pojeździć na oponie zimowej. Zwłaszcza, że większość z nas zimą korzysta z mniejszego rozmiaru felg a nawet felg stalowych.
Podsumowanie
- Głównym powodem dla którego warto zmienić opony na letnie, to temperatura. Temperatura pracy opon i warunki w jakich opona nabiera optymalnych właściwości jezdnych,
- Decydując się na zakup opon letnich, nie kierujemy się tylko ceną, ale także jej przeznaczeniem oraz naszymi pomysłami na urlop: miasto, autostrady, tropiki, itp..
- Jeśli spędzamy lato w mieście i nie planujemy brać udziału w wyścigach po rondzie, warto rozważyć zakup opon wielosezonowych. Ale trzeba pamiętać o ich wadach jak i zaletach, nie tylko względem opon zimowych, co i letnich,
- Odpowiednie opony to właściwe dla danej temperatury powietrza warunki trakcyjne.