Każdy pojazd jest wyposażony w inne światła. Są używane przy różnych okazjach: na przykład migające światło służy do sygnalizowania manewru skrętu innym użytkownikom drogi, tylne światła działają jako pomoc dla kierowcy pojazdu podczas parkowania. Dalszy przebieg drogi oświetlany jest za pomocą reflektorów, w ten sposób kierowca rozpoznaje ewentualne przeszkody lub innych uczestników ruchu na drodze. Oprócz tych i innych świateł istnieje również światło postojowe, czyli światło postojowe. Poniższy artykuł ma na celu wyjaśnienie, kiedy i przy jakich okazjach korzystać ze światła postojowego.
Kiedy i gdzie używasz światła postojowego / światła postojowego?
W ustawie o ruchu drogowym (StVO) nie ma wyraźnego obowiązku korzystania ze światła postojowego. Z tego powodu światła postojowe nie są dostępne we wszystkich pojazdach, ponieważ służą jedynie jako uzupełnienie. Światła skierowane do przodu mają kolor biały, a światła skierowane do tyłu mają kolor czerwony. W przeciwieństwie do świateł postojowych, światła postojowe świecą tylko z jednej strony samochodu. Ta część drogi jest przez nich oświetlona, dzięki czemu osoby zbliżające się na drodze nadal wyraźnie widzą zaparkowany pojazd nawet w ciemności. Po wyjęciu kluczyka ze stacyjki funkcja jest zwykle aktywowana kierunkowskazem. Jeśli latarnie uliczne dostatecznie oświetlają jezdnię, można zrezygnować ze świateł postojowych.
Światło postojowe / światło postojowe jest używane tylko w przypadku pojazdów stojących, tj. zaparkowanych. Z tego właśnie celu wywodzi się jego nazwa. Na terenie zabudowanym dozwolone jest włączanie świateł postojowych tylko podczas parkowania. Zastępują światło postojowe. Światło można włączyć zwłaszcza w miejscach słabo widocznych (parking). Jednak poza miastem obowiązkowe jest włączanie świateł postojowych po obu stronach podczas parkowania na ulicy. Gdyby tylko światła postojowe były aktywne, doszłoby do naruszenia przepisów ruchu drogowego.
Żarówki świateł postojowych i postojowych są takie same, więc nie różnią się natężeniem światła. Niemniej jednak nie powinny się palić zbyt długo, ponieważ powoduje to zbyt duże obciążenie akumulatora samochodowego. Dodatkowo czas świecenia lamp jest ograniczony, dzięki czemu nie są one przeznaczone do nadmiernego użytkowania.
Podobnie jak inne reflektory i źródła światła w pojeździe, światła postojowe powinny również przyczyniać się do bezpieczeństwa w (stacjonarnym) ruchu drogowym. Dlatego ich stosowanie nadal ma sens, nawet jeśli nie ma takiego obowiązku. Niekiedy można w ten sposób zapobiegać wypadkom, z czego mogą skorzystać zarówno kierowca pojazdu, jak i inni kierowcy oraz użytkownicy dróg.
Uwaga : W tym miejscu należy dokonać rozróżnienia między terminami „parkowanie” i „zatrzymywanie”. Jeżeli pojazd zatrzymuje się na krótki czas, nie dłuższy niż trzy minuty, oświetlenie nie jest wymagane. Po upływie tego czasu światła postojowe lub światła postojowe muszą być używane.