Samo tylne światło przeciwmgielne jest zwykle czerwone i wyraźnie widoczne z tyłu samochodu. Jest porównywalny ze światłem hamowania, ale tylne światło przeciwmgielne jest znacznie jaśniejsze niż światło hamowania i jest lepiej widoczne nawet z daleka.
Podobnie jak wszystkie inne światła w samochodzie, tylne światło przeciwmgielne jest wyposażone w pasującą lampkę kontrolną na desce rozdzielczej w polu widzenia kierowcy. Ta lampka kontrolna jest bursztynowa z poziomymi i falistymi liniami od góry do dołu. Mają one reprezentować mgłę.
Co to jest tylne światło przeciwmgielne i do czego jest potrzebne?
Tylne światło przeciwmgielne służy do lepszego utrzymania bezpiecznej odległości w złych warunkach pogodowych, takich jak silne
- Mgła,
- opady śniegu lub
- Regen.
Ponieważ szczególnie w takich przypadkach natura często utrudnia dostrzeżenie samochodu przed sobą. Aby zapobiec zderzeniom z tyłu lub gorzej, tylne światła przeciwmgielne, które są przymocowane z tyłu samochodu, są włączone.
Jasna czerwień świateł jest dobrze widoczna, więc nawet w złych warunkach pogodowych osoba z przodu może być bez problemu zlokalizowana. Niebezpieczeństwo polega jednak na tym, że niektórzy kierowcy włączają tylne światła przeciwmgielne, ale nie dostosowują swojej prędkości do słabej widoczności. Może to prowadzić do poważnych wypadków.
Dlatego, gdy tylko warunki pogodowe odpowiednio pogorszą widoczność, należy włączyć tylne światło przeciwmgielne, aby dać kierowcom za Tobą możliwość korzystania z prawidłowej bezpiecznej odległości i prędkości.
W szczególnie ekstremalnych przypadkach może się również zdarzyć, że nie widać nikogo przed sobą i prawie nie widać drogi. W takich sytuacjach należy jechać szczególnie wolno, ponieważ przed Tobą może znajdować się niewidoczny dla Ciebie kierowca. Jeśli jazda w takich warunkach jest zbyt niebezpieczna, możesz po prostu zatrzymać się na następnym dostępnym miejscu i poczekać.