Są uważane za przyjazne dla środowiska, czyste i ciche: pojazdy elektryczne. Zrównoważone pojazdy elektryczne stają się coraz bardziej powszechne na drogach. Sieć stacji ładowania jest rozbudowywana na całym świecie, a na rynku pojawiają się nowe modele z mocniejszymi silnikami i dłuższymi czasami podróży. Ale jakie opony samochodowe powinienem kupić do e-samochodu i na jakie punkty muszę zwrócić uwagę przy zakupie opon?
Jak duży jest trend e-mobilności w Niemczech?
Na dzień 1 lipca 2021 r. w Niemczech zarejestrowanych było 438 950 pojazdów elektrycznych. Jeśli spojrzysz na dane rejestracyjne od 2011 do 2021 roku, wydaje się, że nastąpił gwałtowny wzrost: krzywa rośnie coraz szybciej – coraz więcej osób decyduje się na zakup pojazdu elektrycznego. W pierwszej połowie 2021 r. liczba zarejestrowanych e-samochodów wzrosła 1,5-krotnie: na początku 2021 r. na niemieckich drogach jeździło około 300 000 e-samochodów.
Co było pierwsze: silnik spalinowy czy silnik elektryczny?
O czym wie niewiele osób: Po silniku parowym silnik spalinowy nie był pierwszym, który został opracowany – silnik elektryczny był drugim rodzajem napędu opracowanym dla pojazdów. Naukowcy zaprojektowali silnik spalinowy dopiero po silniku elektrycznym. Wózek elektryczny zbudowany przez Roberta Andersona został wprowadzony już w latach 30. XIX wieku. „Trójkołowiec Trouvé” Gustave’a Trouvé pojawił się na paryskiej drodze w 1881 roku i przyciągnął uwagę. Pojazd o wadze 55 kg posiadał silnik o mocy 0,1 KM. Nowoczesne pojazdy elektryczne są na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia od pojazdów z silnikami spalinowymi – poza podłączeniem kabla ładującego i cichą jazdą. Pod względem mocy e-samochody od dawna wyprzedzają pojazdy z silnikami spalinowymi: średnio e-modele wypuszczają na drogi 156 KM.
Opony samochodowe do pojazdów elektrycznych: kluczowa funkcja bezpieczeństwa
Wybór odpowiednich opon jest ważnym elementem bezpieczeństwa w samochodach. Koła tworzą interfejs między pojazdem a podłożem. Przenoszą siłę na podłoże i dlatego są narażone na duże obciążenia. Podczas hamowania koła mają decydujący wpływ na długość drogi hamowania i przenoszenie mocy na drogę. Ze względu na duże obciążenie szybko się zużywa. Kierowcy muszą zmieniać opony, jeśli profil opony jest zbyt niski, opony są mocno zużyte lub koła są za stare. Minimalna prawna głębokość bieżnika wynosi 1,6 milimetra i zaleca się jej zmianę po osiągnięciu limitu 4 milimetrów.
Jakie opony wybrać do mojego samochodu elektrycznego?
W zasadzie nie ma obowiązku używania specjalnych opon do e-samochodów. W pojazdach z silnikiem elektrycznym można używać tych samych opon, co w pojazdach z silnikami spalinowymi. Niemniej jednak warto przyjrzeć się bliżej kryteriom doboru felg, ponieważ między pojazdami występują zasadnicze różnice. Różnice te skłoniły niektórych producentów do produkcji opon specjalnie do samochodów elektrycznychzidentyfikować. Opony te wytwarzają szczególnie niski opór toczenia. Powinno to zwiększyć zasięg samochodów elektrycznych. Bieżnik jest niewielki w stosunku do średnicy. Zmniejszenie wartości oporu toczenia o 1 kg/t prowadzi do wzrostu w zakresie od 3 do 4 procent. Różnice można również zaobserwować w wytrzymałości powierzchni bieżnej: ponieważ pojazdy elektryczne są średnio cięższe niż pojazdy z silnikami spalinowymi, obciążenie powierzchni bieżnych jest większe. Ta zwiększona waga wpływa również na wymagany indeks nośności opon. Jest wyższy niż u kolegów z silnikami spalinowymi. Należy jednak zauważyć, że zmniejszone opory toczenia nie są przeciwieństwem przyczepności: pod tym względem kierowcy powinni zwracać uwagę na wysokie osiągi kół oraz na Korzystaj z markowych modeli znanych producentów . Ze względu na wygodę warto wybrać modele o niskim poziomie hałasu.
Podsumowanie: Te punkty są ważne przy zakupie opon do samochodów elektrycznych
- Opór toczenia powinien być niski
- Wskaźnik nośności powinien być wysoki
- Przyczepność musi być dobra
- Opony powinny być ciche