Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na percepcję podczas prowadzenia pojazdu, chociaż niektóre z najczęstszych to rozproszenie uwagi, spożywanie alkoholu i senność. Widzenie podstawowe jest jednym z najważniejszych czynników percepcyjnych w zakresie widzenia ogólnego i ewentualnej potrzeby stosowania soczewek korekcyjnych. Rozproszenie uwagi wewnątrz lub na zewnątrz pojazdu może spowodować, że kierowca straci z oczu drogę podczas jazdy. Spożywanie alkoholu ma szereg skutków dla kierowcy, w tym zmniejszoną percepcję głębi i upośledzoną percepcję poruszających się obiektów. Senność może również zaburzać percepcję podczas jazdy i często prowadzi do wypadków drogowych z powodu zmniejszonego postrzegania niebezpieczeństwa i dłuższego czasu reakcji.
Być może najważniejszą kwestią dotyczącą percepcji podczas jazdy jest rzeczywista ostrość wzroku kierowcy. W wielu obszarach uzyskanie prawa jazdy często wymaga badania wzroku, aby upewnić się, że kierowca może prawidłowo widzieć inne pojazdy i przedmioty podczas jazdy. Stosowanie soczewek korekcyjnych jest zwykle wymagane w przypadku kierowców, którzy mogą mieć zaburzenia widzenia, a zaburzenia słuchu można również rozważyć w odniesieniu do ogólnej percepcji prowadzenia pojazdu.
Rozproszenie uwagi może mieć ogromny wpływ na percepcję podczas jazdy. Kiedy kierowca patrzy na pasażera lub w lusterko, ma ograniczoną percepcję drogi. Rozproszenia wewnątrz i na zewnątrz pojazdu należy uznać za niebezpieczne, ponieważ wszystko, co przyciąga uwagę kierowcy, może wpłynąć na jego ogólną percepcję.
Alkohol ma niezwykle negatywny wpływ na percepcję kierowcy podczas jazdy. Badania wykazały, że spożywanie alkoholu może wpływać na percepcję głębi, co ma kluczowe znaczenie dla określenia przez kierowcę odległości od innych pojazdów. Spożywanie alkoholu wpływa również na zdolność osoby do dokładnego postrzegania i odróżniania obiektów, które są nieruchome lub poruszające się. Oznacza to, że percepcja osoby pod wpływem alkoholu jest zmniejszona, ponieważ kierowca może nie być w stanie dokładnie ocenić położenia lub ruchu różnych przedmiotów.
Senność może również niekorzystnie wpływać na postrzeganie jazdy przez osobę. Jeśli zaśniesz podczas jazdy, tracisz dużo percepcji, ponieważ Twoje oczy normalnie się zamykają i nie widzisz już drogi. Ale nawet gdy nie śpi i walczy z sennością, kierowca może zmniejszyć poczucie zagrożenia. Oznacza to, że senny kierowca może potrzebować więcej czasu na wykrycie i rozpoznanie zagrożenia na drodze, co wpływa na jego ogólny czas reakcji i utrudnia kierowcy uniknięcie zagrożenia. Ogólne zmęczenie może również wpływać na percepcję podczas jazdy, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo, że ktoś straci koncentrację lub spojrzy na miejsce na drodze i stanie się mniej świadomy zagrożeń lub innych pojazdów.