Ruch drogowy powoduje stałe zanieczyszczenie hałasem środowiska i uczestników ruchu. Aby maksymalnie zminimalizować ten hałas, istnieje kilka sztuczek, które pomogą zapewnić, że Twój pojazd jest cichy i nie powoduje zanieczyszczenia hałasem.
1. Jakie są przyczyny hałasu?
Zanieczyszczenie hałasem jest zjawiskiem normalnym w wyniku rozważnej eksploatacji pojazdu. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą wpływać na hałas generowany przez pojazd. Czynniki te można zasadniczo podzielić na dwa obszary: z jednej strony objętość spowodowana stanem pojazdu , az drugiej objętość wywołaną eksploatacją pojazdu .
Narażenie na hałas ze względu na charakterystykę pojazdu
Każdy pojazd jest zbudowany inaczej i dlatego ma inny potencjał powodowania hałasu (nawet przy normalnej eksploatacji pojazdu). W szczególności za objętość pojazdu odpowiada silnik, opony i układ wydechowy.
Pojazd napędzany silnikiem spalinowym wytwarza zarówno hałas mechaniczny, jak i spalinowy. Hałas mechaniczny silnika jest spowodowany na przykład tarciem tłoków o cylinder lub łożyskowaniem wału korbowego w bloku silnika.
Hałas związany ze spalaniem występuje w zależności od sposobu pracy silnika i sposobu jego wtrysku, a zatem może odpowiadać za znaczną część hałasu pojazdu.
Układy wydechowe są wyposażone w tłumiki i ogromnie zmniejszają objętość pojazdu.
Opony wytwarzają hałas toczenia z powodu tarcia o podłoże, które jest kolejnym źródłem hałasu w ruchu drogowym.
Objętość przez obsługę pojazdu
Zachowanie kierowcy jest kluczowym czynnikiem w cichym pojeździe. Ponieważ prędkość obrotowa silnika i działanie systemu informacyjno-rozrywkowego pojazdu są szczególnie istotne dla objętości samochodu.
Jazda z dużą prędkością obrotową silnika lub słuchanie głośnej muzyki stanowi zatem silne zanieczyszczenie hałasem w obszarze ruchu.
2. Jak można maksymalnie zmniejszyć ten hałas?
Aby maksymalnie zminimalizować hałas z tych źródeł, istnieją różne podejścia:
Zminimalizuj hałas z konstrukcji pojazdu
Aby zminimalizować hałas powodowany charakterystyką pojazdu, wybór pojazdu jest kluczowy. Samochód z mocnym silnikiem automatycznie powoduje większe zanieczyszczenie hałasem na drodze. Jeśli więc prowadzisz pojazd o mniejszej mocy, poziomy głośności są znacznie niższe. Jazda na oponach o mniejszym hałasie toczenia i nienaruszonym układzie wydechowym jest również ważna dla jak największej redukcji hałasu.
Należy również unikać modyfikacji pojazdu, takich jak usunięcie tłumika, aby jazda była jak najcichsza.
Zminimalizuj hałas związany z pracą pojazdu
Obsługa pojazdu jest szczególnie ważna podczas obsługi pojazdu z ręczną skrzynią biegów. Należy zauważyć, że jazda z tą samą prędkością na wyższym biegu generuje znacznie mniej hałasu niż na niższym biegu.
Konkretnym przykładem jest jazda z prędkością 50 km/h w pojeździe z normalnym silnikiem benzynowym i mocą około 100-150 KM (74 kW-110 kW). Jeśli jedziesz tym pojazdem na trzecim biegu z prędkością 50 km/h, hałas jest znacznie większy niż w przypadku jazdy z tą prędkością na czwartym biegu. Jazda na czwartym biegu zmniejsza prędkość obrotową silnika i spala mniej paliwa, co z kolei zmniejsza zanieczyszczenie hałasem.
Ważne jest również, aby przy dużej prędkości nie włączać niskich biegów. Jeśli jedziesz tym samym pojazdem z prędkością 50 km/h na czwartym biegu i nagle przełączysz się na drugi bieg, silnik będzie nadsterowny, a duża prędkość spowoduje wycie silnika.
Ogólna zasada brzmi: staraj się jechać na najniższym możliwym biegu, aby zminimalizować hałas. Jednak tylko wtedy, gdy pozwala na to obecna sytuacja na drodze.
Ogólna zasada zachowania podczas jazdy w celu zmniejszenia hałasu brzmi: staraj się jechać na najwyższym możliwym biegu, o ile pozwala na to sytuacja na drodze.