Jeśli parkujesz samochód w pagórkowatym terenie, zawsze musisz go w szczególny sposób zabezpieczyć. W ten sposób chroni się przed samoczynnym stoczeniem się samochodu. Kierowca pojazdu ponosi odpowiedzialność, nawet jeśli nie przebywa już w pojeździe. Niewłaściwie zaparkowany samochód może później ruszyć. Następnie ranne są inne samochody lub przechodnie. W tym przypadku wina leży po stronie kierowcy pojazdu. Aby zapobiec takim wypadkom, należy podjąć pewne środki ostrożności.
Samochody osobowe z manualną skrzynią biegów:
Podczas parkowania samochodu z ręczną skrzynią biegów zawsze należy zaciągnąć hamulec postojowy. Ma to na celu zapobieżenie nagłemu niezauważonemu ruchowi samochodu. Dodatkowo należy włączyć pierwszy bieg lub bieg wsteczny. W przypadku awarii hamulca ręcznego używany jest również hamulec silnikowy. Jest to szczególnie potrzebne podczas parkowania na górze. Parkując obok chodnika, warto skręcić kierownicą tak, aby uderzyć w krawędź chodnika. Jeśli hamulec ręczny jest zwolniony, a samochód chce stoczyć się do tyłu, jest teraz utrzymywany w miejscu przez ten dodatkowy opór.
Samochody osobowe z automatyczną skrzynią biegów:
Coraz więcej osób korzysta obecnie z samochodu elektrycznego. Są one przenoszone za pomocą automatycznej skrzyni biegów. W tym przypadku również zaciągnięty jest hamulec postojowy. Ponadto dźwignia zmiany biegów musi być przesunięta w położenie P. Ten środek ostrożności ma zapobiec stoczeniu się. Efekt hamowania tych samochodów można również wesprzeć umiejętnym obracaniem kół. Jeśli samochód stoi przodem na pochyłości, koła należy skręcić w kierunku przeciwnym do chodnika.
Parkowanie w pagórkowatym terenie:
Chcąc zostawić samochód na górzystym parkingu, należy krytycznie przyjrzeć się ukształtowaniu terenu. Od pewnego wzniesienia pojazd pozostanie nieruchomy tylko wtedy, gdy podłoże jest suche i twarde. Na mokrej łące może się zdarzyć, że ciężar auta spowoduje jego ruch. Może się to zdarzyć nawet przy zaciągniętym hamulcu ręcznym i włączonym biegu. W tym przypadku koła zjeżdżają do doliny. Chcąc bezpiecznie zaparkować na takiej nawierzchni należy korzystać z naturalnych przeszkód. Jeśli samochód będzie zaparkowany naprzeciwko takich barier, spowolnią one zjeżdżanie.
Długie parkowanie samochodu:
Niektóre samochody jeżdżą tylko w sezonie zimowym lub letnim. Resztę czasu spędzają na parkingu lub w garażu. Jeśli hamulec ręczny pozostaje przez cały czas, smar na hamulcu może się przykleić. Jeśli samochód ma być następnie ponownie przemieszczony, koła zatrzymają się, nawet jeśli dźwignia hamulca zostanie całkowicie zwolniona. Aby temu zapobiec, samochód należy zabezpieczyć w inny sposób. Kliny umieszczone za kołami chronią wózek przed przypadkowym stoczeniem się. W garażu to niebezpieczeństwo jest minimalne. Na otwartym parkingu zła pogoda może wprawić w ruch niehamowany pojazd. Jeśli samochód zacznie się toczyć w ten sposób, może uszkodzić siebie i inne rzeczy.
Wniosek:
Zawsze należy odpowiednio zabezpieczyć pojazd. Obejmuje to konieczność zaciągnięcia hamulca ręcznego podczas parkowania w miejscach publicznych. Dodatkowo w aucie z manualną skrzynią biegów jest włączony bieg. W samochodzie z automatyczną skrzynią biegów dźwignia zmiany biegów jest umieszczona w P. Samochód zostaje wtedy zablokowany. W miejscach, w których dozwolony jest tylko ograniczony czas parkowania, bilet parkingowy lub dysk parkingowy należy pozostawić w dobrze widocznym miejscu. Teraz można zostawić samochód z dobrym samopoczuciem.