Jeśli jesteś jak którykolwiek z setek tysięcy ludzi, którzy nie mieli okazji jechać przez gęstą mgłę, prawdopodobnie zastanawiasz się również, jak działają światła przeciwmgielne, aby pomóc Ci w warunkach mgły o niemal zerowej widoczności. W końcu to wciąż „światła”, prawda?
Nie martw się. Większość właścicieli samochodów nie wie, jak działają światła przeciwmgielne ani jak mogą Ci pomóc, dopóki nie doświadczą pierwszej mglistej jazdy. Wyjaśnimy, co sprawia, że światła przeciwmgielne działają i jak zapewniają bezpieczeństwo w ponurych warunkach.
Co to są światła przeciwmgielne?
Światła przeciwmgielne lub światła przeciwmgielne to wyjątkowy zestaw świateł montowanych w samochodach w celu pomocy kierowcy w sytuacjach ograniczonej widoczności. Często można je znaleźć pod reflektorami (jak nisko zależy od modelu samochodu).
Światło przeciwmgielne można rozpoznać po kształcie paska i ostrym kącie świecenia. W większości przypadków mają kształt prostokąta lub słupka i emitują selektywne żółte światło.
Światło przeciwmgielne w Twoim samochodzie różni się od zwykłych reflektorów położeniem i orientacją. Twoje światła drogowe i światła mijania są skierowane pod płytszymi kątami, aby oświetlić drogę przed Tobą. Natomiast światło przeciwmgielne skierowane jest pod bardzo ostrym kątem do punktu, w którym oświetla to, co znajduje się bezpośrednio przed pojazdem.
Ludzie uważają, że wszystkie światła w kolorze żółtym to światła przeciwmgielne. Nie jest to prawdą, ponieważ wiele starszych samochodów używa selektywnych żółtych świateł w swoich reflektorach, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że będą oślepiać innych kierowców.
Ze względu na orientację i kąt zwykłych świateł przeciwmgielnych nie ma potrzeby ich używania w normalnych warunkach jazdy. Podczas gdy większość ludzi uważa, że lepiej jest po prostu oświetlić wszystko przed pojazdem podczas jazdy, używanie światła przeciwmgielnego podczas rutynowej jazdy powoduje, że oczy rozszerzają się, ponieważ masz przed sobą więcej światła niż zwykle. W rezultacie trudniej będzie ci zobaczyć przed sobą ciemniejszą drogę.
Jak działają światła przeciwmgielne, aby pomóc Ci jeździć w złych warunkach drogowych
Jak sama nazwa wskazuje, światła przeciwmgielne są używane podczas mglistej pogody lub pogody, która zapewnia słabą lub zerową widoczność. Jeśli zdarzyło Ci się jechać w ulewnym deszczu lub mgle, Twoje zwykłe reflektory często nie pomagają w poprawie widzenia. W niektórych przypadkach ustawienie reflektorów może nawet powodować odblaski u kierowcy, co czyni go znacznie bardziej niebezpiecznym. Dzieje się tak, ponieważ światło emitowane przez reflektor zostaje odbite (lub z powrotem do ciebie) we mgle, co czyni je bezużytecznymi.
Z drugiej strony światła przeciwmgielne oświetlają ziemię tuż przed Twoim samochodem. Selektywne żółte światło i kąt nachylenia sprawiają, że jest mniej prawdopodobne, że odbije się lub z powrotem do Ciebie podczas ulewnego deszczu lub mgły. W chwilach, gdy światła drogowe lub mijania utrudniają Ci zobaczenie tego, co znajduje się przed Tobą, lepiej przełączyć się na światła przeciwmgielne.
Tylko słowo ostrzeżenia. Światła przeciwmgielne oświetlają tylko to, co znajduje się bezpośrednio przed pojazdem. Oznacza to, że powinieneś jechać ze stosunkowo mniejszą prędkością, aby światło przeciwmgielne mogło ci pomóc. Podróżowanie z dużą prędkością w warunkach słabej widoczności tylko ze światłami przeciwmgielnymi może spowodować wypadki.