Czy pojazd posiada ważną polisę OC możesz sprawdzić, m.in. na stronie Ubvezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Przejdź pod adres:
- https://www.ufg.pl
- kliknij tutaj, aby od razu przejść do sprawdzenia.
Do sprawdzenia czy pojazd posiada ważną polisę OC wystarczy numer VIN lub numer rejestracyjny pojazdu. Po sprawdzeniu otrzymasz informację czy pojazd posiada ważną polisę OC na moment sprawdzania tego stanu. Otrzymasz także numer polisy OC.
https://badanie-techniczne.pl/2018/05/jak-spisac-oswiadczenie-sprawcy-kolizji/
Po co mi informacja o ważnej polisie OC?
Sprawdzenie ważności i numeru polisy OC przyda Ci się aby uwiarygodnić polisę OC, np. polisę OC sprawcy kolizji. Możesz to zrobić z dwóch powodów, np. kiedy masz polisę w ręku, ale nie wiesz czy jest ważna (opłacona) pomimo, że sprawca upiera się że wszystko jest ok (np. płatność rozbita na raty). Możesz skorzystać z pomocy w/w serwisu np. wtedy, gdy sprawca kolizji lub jej uczestnik nie posiada przy sobie polisy OC. Po prostu wpisz numer rejestracyjny lub numer VIN (znajdziesz go pod maską pojazdu) i sprawdź.
- Jak masz czas na czytanie, to przeczytaj ten artykuł, gdzie wyjaśniam wszystko co powinieneś wiedzieć o oświadczeniu sprawcy kolizji.
- Tutaj przeczytasz dlaczego oświadczenie sprawcy kolizji jest Ci potrzebne. Jest. Nie czytaj jak nie masz czasu.
- Jeśli nie wiesz co robić podczas kolizji, to zajrzyj tutaj i przeczytaj Kolizja – Co robić krok po kroku?
- Zanim wezwiesz Policję i przytulisz mandat, to sprawdź kiedy musisz wzywać Policję.
- Jeśli pożyczyłeś samochód od sąsiada i załatwiłeś mu auto, to rzuć okiem na artykuł o kolizji w pożyczonym samochodzie.
Pamiętaj, że pomimo, że oświadczenie sprawcy kolizji powinno zawierać wszystkie niezbędne informacje o uczestnikach kolizji, to numer rejestracyjny, VIN, numer polisy oraz dane kierowcy (posiadanie dowodu osobistego jest obowiązkowe), może okazać się w zupełności wystarczające. Wystarczające do wszczęcia procedury zgłoszenia kolizji czy wypłaty odszkodowania.
Informacje o polisie OC oraz historii pojazdu znajdziesz także w serwisie: HistoriaPojazdu.gov.pl
Do skorzystania z niego będziesz jednak potrzebował więcej danych. Serwis ten także umożliwi Ci sprawdzenie ubezpieczenia OC sprawcy wypadku.
Przeczytaj także:
- Ile mogę wypić alkoholu, żeby prowadzić samochód?
- Wirtualny alkomat – Kiedy mogę prowadzić samochód po alkoholu?
- Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?
- Piwo bezalkoholowe a prowadzenie samochodu – można jechać po piwie?