Niewiele części samochodowych jest tak zdezorientowanych, jak system start-stop. Jednak wiele osób nie wie dokładnie, jak ten system faktycznie działa. Bo pytanie brzmi: dla kogo system Start-Stop faktycznie się opłaca, a dla kogo może być zbędny? Czy taki system można zmodernizować i dla kogo może to się opłacać? Na temat systemu krąży wiele mitów, które jednak nie mają dziś większego znaczenia.
Co to jest system start-stop i jak działa?
Dzięki tej automatyce silnik samochodu jest wyłączany na krótki czas. Dzieje się tak na przykład na światłach. Natomiast elektronika auta pozostaje włączona, więc wyłączony jest tylko silnik. Powód jest prosty – jeśli silnik pracuje, mimo że pojazd się nie porusza, niepotrzebnie zużywa paliwo. Nie jest to dobre ani dla portfela, ani dla środowiska. Stojąca za nim technologia istnieje od lat 70. XX wieku i została wynaleziona przez Toyotę. Chociaż tak naprawdę ugruntowała się ona dopiero w ostatnich latach, skuteczność tej technologii została potwierdzona 50 lat temu. Konsumpcja Toyoty Crown mogłaby zostać zmniejszona w mieście nawet o 10 procent. W dzisiejszym świecie ma to ogromną wartość, zwłaszcza w kontekście coraz bardziej rygorystycznych wytycznych ochrony środowiska.
Czy automatyczny system start-stop ma sens – porady i wskazówki?
Prawdą jest, że technologia nie była jeszcze w pełni rozwinięta w momencie jej powstania i zdecydowanie opóźniła proces startu. Dziś jednak technologia jest niezwykle wyrafinowana i nie ma już opóźnień w procesie uruchamiania. W związku z tym samochód rusza ponownie bez zwłoki. Innym wcześniejszym problemem było zużycie akumulatora samochodowego. Jednak również tutaj można powiedzieć, że dzięki nowoczesnym metodom to zużycie już nie istnieje, a wszystkie obecne akumulatory wytrzymują tak długo, jak bez mechanizmu start-stop. Najważniejszą wskazówką jest więc to, że zdecydowanie powinieneś kupować nowoczesne samochody, które są już wyposażone w najnowszą mechanikę i akumulatory. W przeciwnym razie starsze modele mogą mieć problemy z tymi bateriami.
Wielu producentów wskazuje na możliwe oszczędności rzędu 12 proc. Jest to jednak praktycznie niemożliwe do osiągnięcia w normalnym ruchu i jest możliwe tylko w bardzo specjalnych warunkach testowych. Niemniej jednak, nawet jeśli rozliczy się niewielką część tej oszczędności, nadal jest to bardzo duża oszczędność, która da się odczuć na dłuższą metę.
Dlatego wysoce zalecany jest mechanizm start-stop, szczególnie w mieście. Większość głównych producentów oferuje teraz ten mechanizm. Jednak kupujący muszą być przygotowani na różne nazwy, ponieważ wszyscy producenci inaczej nazywają mechanizm start-stop.
Doposażasz pojazd w automatyczny start-stop?
Czy warto więc doposażać samochody, które nie mają tego automatycznego systemu? To zależy. Nie można tego powiedzieć w sposób ogólny, ponieważ koszty modernizacji mogą się bardzo różnić w zależności od modelu i wieku pojazdu. Ponadto system start-stop nie może być wbudowany w każdy model. Faktem jest, że modernizacja może być bardzo kosztowna. Jest to więc opłacalne tylko dla osób, które dużo podróżują i mogą ponownie zaoszczędzić te koszty poprzez zużycie paliwa lub dla osób o wysokim poziomie świadomości ekologicznej, które nie chcą i nie mogą kupić nowego pojazdu.