Statystycznie seniorzy w wieku powyżej 65 lat uczestniczą w mniejszej liczbie wypadków drogowych niż młodsi użytkownicy dróg. Jednak seniorzy są bardziej narażeni na poważne wypadki drogowe. Odpowiadają również za największy odsetek ofiar śmiertelnych w ruchu drogowym. Starsi piesi są bardziej narażeni, ale dlaczego tak jest?
percepcja w ruchu drogowym
Podczas gdy młodsi użytkownicy dróg patrzą na swoje smartfony podczas spaceru po chodniku lub słuchają muzyki w słuchawkach, seniorzy starają się uchwycić wszystko, co dzieje się w ruchu ulicznym. Z wiekiem jednak wzrok pogarsza się i wystarczy, że starsza osoba podczas przechodzenia przez ulicę zapomni o okularach i źle oceni odległość od pojazdu, aby ulec wypadkowi. Ślepota czerwono-zielona , zaćma i inne choroby oczu zwiększają ryzyko wypadków na drodze. Nie musi to być zderzenie czołowe z pojazdem, aby zostać uznanym za ofiarę wypadku drogowego.
Wystarczy raz potknąć się o skałę , aby spowodować poważne obrażenia po upadku na starość. Kolejnym problemem starszych pieszych są rowerzyści, którzy nie zwracają na nich uwagi i zderzają się z nimi. Od kilku lat coraz więcej młodych ludzi jeździ po ulicach na e-hulajnogach , a także istnieje ryzyko wypadków dla osób starszych. Seniorzy nie mogą ignorować swojego otoczenia i muszą być czujni w ruchu drogowym jako piesi. Jednak samo to nie wystarczy, aby zminimalizować ryzyko wypadków.
Kiedy cykl ustępuje
Problemy z krążeniem i zawały serca nie są rzadkością u starszych użytkowników dróg. Przychodzą bez ostrzeżenia i nagle seniorzy nie mogą już stać na nogach. Tragiczne staje się, gdy spadają na drogę. Ale ruch pieszy odbywa się również w parkach i na promenadach. Chociaż nie ma dokładnych statystyk, niektórzy seniorzy wpadają do jeziora i topią się lub wpadają przez brzeg promenady do rzeki i zostają zmiatani.
Starsi ludzie lubią ćwiczyć tak długo, jak ich ciało może to znieść. W końcu należy zachować zdrowie, co zmniejsza ryzyko poważnych chorób. Ale zawały neurologiczne , które mogą również wpływać na mózg i serce, są zdradzieckie. Prowadzą do śmierci, jeśli ratunek nie interweniuje szybko. Ale seniorzy, którzy biegają po lesie, aby cieszyć się świeżym powietrzem natury, również ryzykują , że nie zostaną odnalezione. Młodsi piesi powinni zawsze zwracać uwagę na osoby starsze i natychmiast interweniować , jeśli upadną lub podejrzewają napad . Tylko w ten sposób można szybko uratować życie.
Alkohol na starość – pijani przechodnie
„Okładka śniadaniowa” składa się z pilsa lub piwa i sznapsa. Niektórzy ludzie nie zatrzymują się tylko na jedną szklankę rano i są już podpijani do południa. Szybka podróż do domu na obiad, wystarczy wcześniej wypełnić receptę w aptece i już istnieje ryzyko wypadku. Z wiekiem organizm wolniej przetwarza alkohol , czego wielu seniorów nie docenia. Znacznie wzrasta ryzyko wypadków , dlatego też inni użytkownicy dróg muszą zwracać szczególną uwagę na podchmielonych i nietrzeźwych starszych pieszych.
Po zmroku ryzyko znowu wzrasta, bo wiele starszych osób wychodzi wieczorem do pubu i wraca do domu pieszo. Ci, którzy są poza domem bez reflektorów , często są widywani za późno. Połączenie zagrożenia dla zdrowia, pijaństwa i ciemnego ubioru jest śmiertelne.
Zmniejsz ryzyko wypadku starszych pieszych dzięki profilaktyce
Członkowie rodziny powinni poświęcić czas na omówienie sytuacji drogowej ze swoimi starszymi krewnymi . Najlepiej, aby seniorzy zawsze mieli przy sobie telefon komórkowy lub identyfikator alarmowy dostarczony przez pogotowie ratunkowe . To przynajmniej daje im możliwość wywołania alarmu, jeśli są przytomni, co służby ratunkowe mogą wykorzystać do zlokalizowania osoby. To ratuje życie.
Seniorów nie należy traktować protekcjonalnie ani stale monitorować, ale powinni używać narzędzi, aby się chronić . Dla młodszych członków rodziny najlepiej wyposażyć starszych w reflektory świetlne , które są dostępne w specjalistycznych sklepach w niskiej cenie.