Pojazdy flotowe to zazwyczaj samochody osobowe, ciężarowe lub inne samochody należące do firmy lub organizacji do użytku służbowego. Czasami floty są wykorzystywane w usługach dostawczych lub mogą być przydzielone pracownikom zajmującym się sprzedażą lub innymi zadaniami, które wymagają wielu podróży w ciągu dnia. Inne przykłady to karetki pogotowia, samochody policyjne i taksówki; Autobusy miejskie również należą do tej kategorii. Floty, bez względu na to, czy są łatwe do zidentyfikowania, czy nie, są zwykle oznaczone numerami lub innymi informacjami identyfikującymi i zazwyczaj podlegają rutynowej konserwacji i inspekcji. W prawie wszystkich przypadkach muszą być zwrócone do centrum kontroli lub centrum operacyjnego pod koniec zmiany kierowcy, co odróżnia je od samochodów służbowych, które są często wynajmowane pracownikom lub w inny sposób pożyczane na stałe. Firmy zazwyczaj mają szczupłe systemy zarządzania do konserwacji i utrzymania floty, aw większości krajów istnieją również korzyści podatkowe związane z kupowaniem wszystkiego luzem i rutynowym utrzymywaniem tego. Koszty mogą być często odliczane lub wykorzystywane jako kredyt, a czasami amortyzacja może również zostać zwrócona.
podstawowy pomysł
Najbardziej oczywiste floty należą do firm związanych z branżą transportową i w tych przypadkach inwentaryzacja samochodów ze szczegółowym dziennikiem konserwacji i przebiegów jest wydajna i oszczędna. Koncepcja floty sprawdza się również w organizacjach, w których pracownicy muszą podróżować służbowo. Wykupienie lub wypożyczenie samochodu z floty jest często znacznie łatwiejsze niż korzystanie z pojazdu osobistego, a także może być bardziej niezawodne. Pracownicy, którzy obsługują samochody flotowe lub furgonetki, zazwyczaj nie muszą się martwić o takie rzeczy, jak benzyna, przebieg lub ubezpieczenie.
Istniejące typy pojazdów
Floty mogą składać się z niemal każdego rodzaju pojazdu w zależności od potrzeb firmy i przewidywanego użytkowania. W większości przypadków jest to popularna marka samochodów osobowych, ciężarowych lub dostawczych z łatwo dostępnymi częściami i serwisem. Niektóre z najbardziej znanych przykładów to autobusy, taksówki, karetki pogotowia, samochody do wynajęcia i ciężarówki dostawcze. Większość z nich jest pomalowana na unikalne lub specyficzne dla firmy kolory, co ułatwia ich identyfikację. Mniej widoczne floty — zwykle do celów stanowych lub pracowniczych — mogą nie być skoordynowane kolorystycznie, ale zwykle mają na sobie jakiś identyfikator lub afisz.
W zależności od firmy lub organizacji rodzaje pojazdów flotowych mogą obejmować samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe. Wytrzymują one znacznie trudniejsze użytkowanie niż pojazdy prywatne ze względu na wymagania pracy, do której są przeznaczone. Na przykład jeden pojazd może być używany w sposób ciągły przez kilku różnych operatorów, z których nie wszyscy zachowują taką samą ostrożność lub uwagę. Ponadto pojazdy flotowe są bardziej narażone na zużycie mechaniczne i kosmetyczne w związku z ich ciągłą eksploatacją. Są one również rutynowo używane do pokonywania setek tysięcy mil (lub kilometrów), znacznie wykraczających poza typową żywotność prywatnego samochodu lub ciężarówki.
Zarządzanie flotą
Śledzenie, finansowanie, konserwacja, wymiana i inne bieżące czynności związane z utrzymaniem floty pojazdów są zbiorczo określane jako zarządzanie flotą. Rządy i firmy posiadające duże floty często mają całe działy zarządzania flotą lub zlecają pracę dedykowanym firmom. Na przykład w branży dostawczej obowiązki pracownika ds. zarządzania flotą mogą obejmować od nadzorowania śledzenia pojazdów za pomocą globalnego systemu pozycjonowania (GPS) po przeprowadzanie diagnostyki pojazdów i przeglądów konserwacyjnych.
Śledzenie i analiza wydajności
Większość komercyjnych programów do zarządzania flotą monitoruje również przebieg, zużycie paliwa i inne statystyki związane z wydajnością pojazdu i wykorzystuje dane do optymalizacji tras i minimalizacji kosztów takich jak zużycie paliwa i konserwacja. Śledzenie pojazdów może być również wykorzystywane do tworzenia profili konkretnych kierowców, co pozwala na ilościową analizę ich wydajności. Kluczowy aspekt zarządzania flotą dotyczy ewentualnej, ale nieuniknionej potrzeby wymiany starych pojazdów na nowe. Ponieważ wiele rządów i organizacji kupuje zastępcze pojazdy flotowe za gotówkę w razie potrzeby, floty zazwyczaj składają się ze starszych modeli. W większości przypadków istnieją standardowe w branży bazy danych, które umożliwiają operatorom flot: