Jest zimny, zimowy wieczór, a ty właśnie wyszedłeś z pracy. Za oknem nie tylko jest ciemno, ale jest też mgła — i chociaż jesteś doświadczonym kierowcą, ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest zmaganie się z widocznością w drodze do domu.
Na szczęście właśnie tam wkraczają światła przeciwmgielne. Gdy reflektory i światła drogowe są zbyt jasne, aby jeździć w warunkach słabej widoczności, delikatny żółty odcień przednich świateł przeciwmgielnych pomaga oświetlić drogę, dzięki czemu możesz dokładnie zobaczyć, co znajduje się przed Tobą.
Jednak co roku ponad 38 700 osób ulega wypadkom samochodowym z powodu warunków słabej widoczności, takich jak mgła.
Czy zatem lampy przeciwmgielne rzeczywiście pomagają uniknąć takich wypadków – a jeśli nie, to czy naprawdę mają znaczenie?
Co to są światła przeciwmgielne?
Światła przeciwmgielne lub światła przeciwmgielne to małe, blokowe lub okrągłe światła umieszczone pod reflektorami z przodu samochodu. Są ustawione pod specjalnym kątem, dzięki czemu światło bezpośrednio oświetla drogę przed Tobą, a nie kilka stóp nad ziemią, jak to robią zwykłe reflektory.
Przednie światła przeciwmgielne są przeznaczone do użytku w złych warunkach pogodowych, w których widoczność jest ograniczona , na przykład podczas mgły, deszczu, mgły lub zapylenia. Ponieważ reflektory mogą być zbyt jasne w warunkach słabej widoczności i odbijać się w oczy kierowcy, światła przeciwmgielne są bezpieczniejsze i preferowane przez wielu kierowców.
Jeśli twój samochód nie ma świateł przeciwmgielnych, może to być nowa norma. Nie każdy samochód ma światła przeciwmgielne, ponieważ pasują tylko do określonych marek i modeli. W rzeczywistości mniej samochodów niż kiedykolwiek ma światła przeciwmgielne, ponieważ nowsze modele całkowicie je rezygnują. Ale wycofywanie świateł przeciwmgielnych dotyczy tylko przednich świateł: tylne światła przeciwmgielne są nadal wymagane w wielu stanach i są postrzegane jako konieczne do współdzielenia drogi z innymi kierowcami.
Jak działają światła przeciwmgielne?
Chociaż może się to wydawać, mgła w rzeczywistości nie dotyka ziemi, więc światła przeciwmgielne są ustawione tak, aby znajdowały się jak najbliżej ziemi. Światła są skierowane ostro w dół, dzięki czemu oświetlona jest tylko rzeczywista ziemia przed Tobą, co również zapobiega oślepianiu Ciebie (i innych kierowców).
Podczas wymiany żarówki przedniego światła przeciwmgielnego najczęściej używa się żółtej żarówki. Białe światła mają tendencję do oślepiania deszczu i śniegu, co może być mylące, oślepiające i niebezpieczne. Z drugiej strony, żółte światła mogą przebijać się przez słabą widoczność bez oślepiania, dzięki czemu jest bardziej miękki dla oczu.
Jakie są tylne światła przeciwmgielne?
Przednie światła przeciwmgielne zostały zaprojektowane tak, aby pomóc Ci lepiej widzieć ziemię w warunkach słabej widoczności. Podobnie tylne światła przeciwmgielne (lub tylne światła przeciwmgielne) pomagają innym kierowcom za Tobą uniknąć uderzenia. Tylne światła przeciwmgielne pomagają w interpretacji odległości i służą jako dodatkowy zestaw świateł dolnych, widocznych dla innych kierowców.
Niestety, dość łatwo jest pomylić światła hamowania ze światłami przeciwmgielnymi. W końcu światła hamowania i przeciwmgielne mają ten sam kolor i intensywność. Nie ma prawa krajowego, które mogłoby pomóc w zwalczaniu tego problemu, ale wiele stanów ma własne zestawy przepisów, które wymagają, aby tylne światła przeciwmgielne były produkowane w różnych częściach samochodu lub pozostawały włączone przez cały czas, aby światła były łatwe do rozróżnienia.
Kiedy należy używać świateł przeciwmgielnych?
Ponieważ światła przeciwmgielne są przyciemnione i skierowane w dół, nie mają z nich zastosowania, chyba że widoczność jest problemem. Są one potrzebne tylko wtedy, gdy pogoda jest fatalna lub trudno jest zobaczyć drogę przed sobą, co oznacza, że należy je zarezerwować na niebezpieczne warunki jazdy, takie jak:
- Deszcz
- Śnieg
- Mgła
- Mgła
- Pył
Bez względu na pogodę nigdy nie powinieneś polegać wyłącznie na światłach przeciwmgielnych podczas jazdy. Wiele stanów zabroniło jedynie włączania świateł przeciwmgielnych, nawet jeśli reflektory są zbyt jasne w stosunku do warunków pogodowych. Dzieje się tak, ponieważ światła przeciwmgielne oświetlają tylko kilka stóp ziemi przed tobą, co oznacza, że trudno będzie zobaczyć, czy nie ma nadjeżdżających przeszkód, takich jak roboty drogowe lub przechodzące zwierzęta.
Wniosek
Czy światła przeciwmgielne mają znaczenie?
Chociaż lampy przeciwmgielne są pomocne w pewnych sytuacjach, nie każdy potrzebuje ich w warunkach słabej widoczności. Jak wspomniano wcześniej, światła przeciwmgielne faktycznie zaczynają znikać, ponieważ wielu kierowców nie widzi dla nich zastosowania. Nawet National Highway Traffic Safety Administration ( NHTSA ) twierdzi, że światła przeciwmgielne są jedynie uzupełnieniem, a nie wymogiem do jazdy w warunkach słabej widoczności.
Chociaż lampy przeciwmgielne stają się coraz mniej popularne w nowszych modelach, mają znaczenie, jeśli je masz. Te poręczne światła są po to, aby pomóc Ci lepiej widzieć ziemię w złych warunkach pogodowych, co czyni je niezbędnymi dla starszych kierowców, jeżdżących w nocy lub w nieznanym miejscu.