Piwo bezalkoholowe pomimo braku alkoholu produkowane jest dokładnie z tych samych składników co piwo z alkoholem. Powoduje to, że pomimo braku alkoholu, możemy odczuwać po niem pewne „dolegliwości” czy też bardziej „wrażenia”. Prowadzenie pojazdu po spożyciu piwa bezalkoholowego jest dopuszczalne i zgodnie z prawem. Pod warunkiem, że spożywamy napój bezalkoholowy a nie niskoalkoholowy.
Przeczytaj także:
- Ile mogę wypić alkoholu, żeby prowadzić samochód?
- Wirtualny alkomat – Kiedy mogę prowadzić samochód po alkoholu?
- Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?
- Piwo bezalkoholowe a prowadzenie samochodu – można jechać po piwie?
Piwo bezalkoholowe ale jednak tak samo robione
Jak wspominałem w osobnym artykule, w teorii dopuszczalne jest wypicie, np. jednego piwa i prowadzenie pojazdu. Czy tak faktycznie jest (na mocy przepisów) zadecyduje m.in. waga, wzrost i stan zdrowia kierowcy. A także ilość wypitego napoju, fakt, czy spożycie odbywa się na pełny czy pusty żołądek oraz zdrowie, a więc czy organizm prawidłowo zareaguje na alkohol. Nie możemy mieć pewności, że każdy organizm zareaguje tak samo. Dlatego ze sporym zapasem możemy przyjąć, że:
- W teorii, wypicie typowego pół litrowego piwa a zawartości 20-25g etanolu, da nam wynik na poziomie 2,5-3h. To bardzo dużo czasu.
- Zakładając więc że spożyje on niskoprocentowe piwo (10g etanolu) 0,5 litra, czas ten także ulegnie skróceniu. Niewykluczone także, że już po krótkim czasie alkomat wykaże 0,0. Nie oznacza to, że w naszej krwi nie ma alkoholu.
- Dopiero spożycie piwa bezalkoholowego, którego stężenie wynosi około 0,00 do 0,05%. Tylko takie piwa mogą być uznane za bezalkoholowe. Umożliwi to nam prowadzenie pojazdu od razu, gdyż śladowa ilość alkoholu nie powoduje jego nagromadzenia, a tym samym trudno mówić tu o obecności alkoholu we krwi.
https://badanie-techniczne.pl/2018/10/ile-mozna-wypic-alkoholu-zeby-prowadzic-samochod/
Należy jednak zwrócić uwagę, że podany przykład bazuje na teorii w której kierujący wypije jedno takie piwo. W rezultacie, spożycie kilku piw o zerowej zawartości alkoholu, może w końcu przyczynić się do uzyskania wyniku pozytywnego. Oczywiście rozmawiamy tu spożyciu w liczbie przekraczającej, np. 6 butelek. Czas spożywania takiej ilości napoju, przyczyni się do tego, że w naszym organizmie nie zdąży się on nagromadzić.
Czy można prowadzić samochód po spożyciu piwa bezalkoholowego?
Tak. Należy jednak upewnić się, że spożywamy faktycznie piwo bezalkoholowe a nie niskoalkoholowe, oraz, jak w każdym przypadku, zachować umiar.
Warto też zwrócić uwagę, że piwa bezalkoholowe są produkowane ze składników piwa. Dokładnie tych samych, z których produkuje się tradycyjne piwa wysokoprocentowe. W rezultacie, niewykluczone, że po spożyciu kilku piw bezalkoholowych i tak odczujemy delikatne uczucie jak po spożyciu alkoholu. Będzie to zapewne wynikiem reakcji organizmy na zawarte w piwie bezalkoholowym składniki. Ostatnim elementem jest tzw. ślad psychiczny, a więc to co działa na nas, nawet jeśli nie jest to tym co naprawdę spożywamy.
https://badanie-techniczne.pl/2019/10/ile-moge-wypic-zeby-prowadzic-samochod-na-wszystkich-swietych/
Piwo bezalkoholowe – wszystko dla ludzi
Jeśli chcecie prowadzić samochód, kupcie piwo bezalkoholowe. I tu zachowajcie zdrowy rozsądek przy jego spożyciu. Możecie zdecydować się także na piwko niskoalkoholowe, pamiętając jednak, że jest to napój alkoholowy, a ilość zawartego w nim alkoholu, może bardzo szybko zadecydować o tym, czy nasza jazda samochodem będzie typową przejażdżką czy wykroczeniem, które poniesie za sobą sporo konsekwencji prawnych i finansowych.
Jeśli jednak chcecie wypracować w sobie zdrowy nawyk, przyjmijcie, że jako kierowcy, nie spożywacie alkoholu. W tym piwa bezalkoholowego, jeśli macie prowadzić pojazd. W ten sposób oczywiście obniżacie ryzyko jazdy pod wpływem do zera, ale uczycie organizm, że alkohol nie jest Wam potrzebny.