Konserwacja silnika to proces rutynowego sprawdzania różnych układów i komponentów składających się na silnik samochodowy oraz dokonywania wszelkich napraw lub modernizacji potrzebnych do utrzymania silnika w odpowiednim stanie. Typowy właściciel samochodu sam wykonuje podstawowe czynności konserwacyjne, a resztę zadań powierza mechanikowi. Solidny harmonogram konserwacji samochodu może zwiększyć przebieg benzyny, jednocześnie wydłużając silnik.
Niektóre z podstawowych czynności konserwacyjnych, które właściciele mogą od czasu do czasu wykonywać, obejmują sprawdzanie poziomów płynów związanych z pracą silnika. Przede wszystkim oznacza to poświęcenie czasu na sprawdzenie aktualnego poziomu oleju w silniku. W większości modeli samochodów możliwe jest szybkie sprawdzenie poziomu oleju poprzez wyjęcie tzw. Oznaczenia na drążku ułatwiają określenie, czy w silniku jest wystarczająca ilość oleju, czy też należy uzupełnić go, aby uniknąć niepotrzebnego zużycia elementów silnika.
Oprócz sprawdzania poziomu oleju zaleca się również sprawdzenie poziomu płynu chłodzącego i wody w chłodnicy. Jeśli w chłodnicy nie ma wystarczającej ilości płynu chłodzącego do obiegu przez silnik, znacznie wzrasta prawdopodobieństwo przegrzania podzespołów i zużycia silnika. Podobnie jak w przypadku kontroli oleju, sprawdzenie poziomu płynu chłodzącego jest proste i stosunkowo łatwe do wykonania.
Sprawdzanie stanu różnych pasków napędzających silnik jest również ważną częścią rutynowej konserwacji silnika. Postrzępiony lub zużyty pasek może się ślizgać i dodatkowo obciążać silnik. Upewniając się, że paski są napięte iw dobrym stanie, zmniejsza się ryzyko uszkodzenia silnika, którego naprawa może być dość kosztowna.
Dobra konserwacja silnika wymaga od czasu do czasu wymiany płynów i pasków. Podczas gdy niektórzy właściciele mogą samodzielnie wykonać te zadania, inni wolą, aby zadania te wykonywał wykwalifikowany mechanik samochodowy. Ustalenie regularnego harmonogramu wymiany płynów i pasków może zminimalizować możliwość wystąpienia wielu rodzajów problemów z silnikiem i na dłuższą metę utrzymać znacznie niższe koszty eksploatacji pojazdu.
Istnieją pewne aspekty konserwacji silnika, które najlepiej pozostawić profesjonalnemu serwisowi samochodowemu. Dokładne strojenie w dzisiejszych czasach często wymaga użycia sprzętu diagnostycznego, który można znaleźć w warsztatach samochodowych i warsztatach samochodowych. Wymiana różnych kół zębatych, końcówek, korków i innych drobnych elementów silnika pomoże zapobiec nadmiernemu zużyciu większych elementów. Dzięki temu auto zyskuje na lepszym przebiegu na gazie, a silnik może dalej pracować poprawnie nawet po kilku latach regularnej eksploatacji.
Oprócz prawidłowej konserwacji silnika właściciele powinni również zapewnić rutynową pielęgnację skrzyni biegów i innych ważnych układów pojazdu. Pomaga to zapewnić bezpieczną obsługę pojazdu i nie psuje się w nieodpowiednim czasie. Chociaż konserwacja samochodu wydaje trochę pieniędzy z góry, może zaoszczędzić dużo pieniędzy, unikając późniejszych kosztownych napraw.