Auto używane sprowadzone

Jak prawidłowo zarejestrować samochód sprowadzony, np. z Niemiec?

Procedura rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy nie różni się wiele od tego kupionego u nas w kraju. Najczęściej spotkamy się z tą sytuacją kupując samochód bezpośrednio od „handlarza” który nie rejestruje samochodu w kraju, a jedynie wystawia go na sprzedaż i pozostawia ten obowiązek kupującemu.

Warto jednak pamiętać, że rejestracja samochodu, np. na niemieckich blachach oznacza, że poza standardowymi wnioskami, potrzebne będą także tłumaczenia niemieckich dokumentów. Dodatkowo, w zależności od pojemności silnika i rocznika pojazdu, pojawi się dodatkowa opłata w  urzędzie celnym. 

Większość sprzedawców (na podstawie własnej obserwacji) przy sprzedaży samochodu dostarcza już przetłumaczone dokumenty, co znacznie przyśpiesza proces rejestracji pojazdu.

Składając wniosek o rejestrację pojazdu w starostwie, będziemy więc dodatkowo dysponowali kompletem przetłumaczonych dokumentów oraz potwierdzeniem płatności za cło. Dalszy przebieg procedury wygląda identycznie jak w przy rejestracji samochodu krajowego. W przypadku braku polisy OC lub ważnego przeglądu, należy je niezwłocznie wykupić i zrobić.

 

ARTYKUŁ JEST W TRAKCIE EDYCJI!