Kategorie
Ubezpieczenie

Kary za brak polisy OC w 2022 roku

Jeden dzień zwłoki w opłaceniu polisy OC, przerwa w ciągłości jej ważności, to nawet 1800 zł kary. Jeśli brać pod uwagę, że możesz wciąż kupić tanio polisę OC na 12 miesięcy, ta kara znacznie przewyższa wartość całej składki, a jeśli spóźnisz się powyżej 14 dni, kara za brak OC może sięgnąć nawet 9000 zł. Sprawdź jakie kary w 2022 roku przewidziano dla kierowców, którzy nie opłacą składki na czas i przegapią termin płatności polisy OC.

Co to jest polisa OC?

Polisa OC to obowiązkowe ubezpieczenie, jakie każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu musi posiadać dla tego pojazdu. Chroni interes właściciela pojazdu, kiedy spowoduje on szkody, kolizję czy wypadek. Wypłata odszkodowania czy pokrycie kosztów naprawy lub leczenia, odbywa się z polisy OC ubezpieczonego.

Jeśli jednak spowodujesz kolizję, wypadek, Twoje auto będzie uszkodzone lub ktoś je ukradnie, to polisa OC nie pomoże Ci w naprawieniu szkód. Odpowiada za to polisa AC, która pozwala na wypłatę świadczeń dla Ciebie, jako właściciela ubezpieczonego pojazdu.

Kierowcy kupują tanią polisę OC, ponieważ, ma ona jedynie zabezpieczać ich interesy, warto jednak porównać ceny polis OC oraz pakietów dodatkowych, gdyż może się okazać, że korzystnym będzie zakupić droższą polisę lub kupić ją w pakiecie z polisą AC czy ubezpieczeniem domu.

Jaka kara za brak polisy OC w 2022 roku?

Kary za brak ważnej polisy OC liczone są na podstawie minimalnej płacy w danym roku ustalonej przez rząd.

W 2022 r. płaca minimalna wynosi 3010 zł, co oznacza, że właściciel pojazdu osobowego zapłaci:

OKRES BEZ OC MOTOCYKLE SAMOCHODY OSOBOWE SAMOCHODY CIĘŻAROWE I AUTOBUSY
do 3 dni 200 zł 1 200 zł 1 810 zł
od 4 do 14 dni 500 zł 3 010 zł 4 520 zł
powyżej 14 dni 1000 zł 6 020 zł 9 030 zł

Maksymalna kara za brak polisy OC w 2022 roku wciągnie z naszego portfela 6020 zł dla samochodów osobowych. Jeśli jednak mamy większy pojazd, to 9030 zł dla samochodów ciężarowych. Najmniej zapłacą właściciele motocykli. Kara za brak polisy OC w przypadku jednośladu maksymalnie wyniesie 1000 zł.

Jaka kara za brak polisy OC w 2021 roku?

W 2021 roku kary za brak ważnej polisy OC były niższe, co wynikało z niższej płacy minimalnej, 2800 zł.

Kierowca samochodu osobowego w 2021 roku zapłacił maksymalnie 5600 zł kary, a w 2020 roku, 5200 zł kary. Dokładną wysokość kar za brak ubezpieczenia OC w 2021 roku prezentuje tabela:

OKRES BEZ OC MOTOCYKLE SAMOCHODY OSOBOWE SAMOCHODY CIĘŻAROWE I AUTOBUSY
do 3 dni 190 zł 1120 zł 1680 zł
od 4 do 14 dni 470 zł 2800 zł 4200 zł
powyżej 14 dni 930 zł 5600 zł 8400 zł

Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

Tak. Podstawowym zadaniem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego jest kontrola, czy kierowcy, właściciele pojazdów, posiadają ważne polisy OC. UFG może upomnieć się o zapłacenie kary w dowolnym czasie, dlatego, jeśli nie opłaciłeś składki i minęło kilka miesięcy, nie oznacza to, że unikniesz kary.

Czy polisa OC przedłuża się automatycznie?

Tak. Ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie, co ma na celu wyeliminować ryzyko, że polisa nie zostanie przedłużona, a kierowca zapomni to zrobić. Ubezpieczyciele mają obowiązek poinformować właścicieli pojazdów o nowej składce na kolejny rok i przypomnieć o płatności.

Mimo to składka OC może nie zostać przedłużona, np. po śmierci właściciela pojazdu lub jeśli wcześniej zostało złożone wypowiedzenie umowy, ponieważ właściciel chciał sam znaleźć nowe towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym kupi nową polisę OC i nie zrobił tego na czas.

Kategorie
Ubezpieczenie

Co to jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie, jakie powinien posiadać każdy kierowca zarejestrowanego pojazdu. Składka polisy OC obliczana jest na podstawie historii kierowcy, właściciela, ale również samego pojazdu. Brak ważnej polisy OC skutkuje nałożeniem kary już od pierwszego dnia zwłoki. Ubezpieczenie OC jest zwykle ważne 12 miesięcy i możesz wykupić je w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Co to jest ubezpieczenie OC?

Jak wynika z ustawy i innych zapisów prawa, każdy posiadacz zarejestrowanego pojazdu w Polsce, ma obowiązek posiadać ważną polisę OC dla tego pojazdu. Ubezpieczenie OC chroni interesy właściciela pojazdu, kiedy jego pojazd spowoduje (lub kierowca) kolizję czy wypadek lub po prostu uszkodzi inny pojazd, a nawet obiekt.

Dzięki ubezpieczeniu OC właściciel ubezpieczonego pojazdu nie będzie pokrywał kosztów naprawy, czy nawet wypłaty odszkodowania, na rzecz poszkodowanego. Zajmie się tym towarzystwo ubezpieczeniowe. Chociaż narzekamy, zę cena polisy OC jest bardzo wysoka, to należy zwrócić uwagę, że koszty naprawy pojazdów czy wypłat odszkodowania ofiarom wypadków mogę być liczone w setkach tysięcy, jeśli nie w milionach złotych.

Posiadacz OC zwykle otrzymuje także podstawowy Assistance, który umożliwia mu odholowanie pojazdu po kolizji czy wypadku lub skorzystanie jednorazowo, np. z autoholowania czy lawety. Kupując polisę OC, możesz dokupić zwykle dodatkowe ubezpieczenia, np. szyb i opon, rozszerzony Assistance oraz ubezpieczenie NNW.

Czy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

Tak. Ubezpieczenie OC dla właścicieli zarejestrowanych pojazdów jest obowiązkowe i jest to warunek dopuszczania pojazdu do ruchu. Brak ważnej polisy OC powoduje naliczenie kar, które w 2022 roku mogą wynieść nawet 9000 zł za krótki, bo 14 dniowy okres zwłoki. Pojazd bez ważnej polisy OC nie ma prawa poruszać się po drodze i następstwem w tym przypadku, podczas kontroli, będzie zablokowanie pojazdu i konieczność pozostawienia go na miejscu lub odholowania lawetą.

W przypadku braku ważnego badania technicznego konsekwencje są znacznie mniejsze, ponieważ w najgorszym przypadku pojazd zostanie unieruchomiony, ale zwykle po prostu otrzymujesz pokwitowanie za dowód rejestracyjny, który jest zabierany i masz kilka dni na zrobienie badania technicznego i odebranie dowodu rejestracyjnego. Dotyczy to także sytuacji, gdy nie posiadasz, bo nie musisz posiadać, przy sobie dowodu rejestracyjnego.

Czy można kupić polisę OC na raty?

Tak. Możesz kupić polisę OC na raty. Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje możliwość płatności za polisę OC w 2, 4, a nawet 12 ratach. O szczegóły zapytaj agenta ubezpieczeniowego, który sprawdzi, w ilu ratach możesz opłacić polisę OC.

Zakup polisy OC na raty jest zwykle nieco droższy od ceny podstawowej.

Jak sprawdzić numer i ważność polisy OC?

Numer oraz ważność polisy OC sprawdzisz na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, gdzie podając numer VIN lub numery tablic rejestracyjnych, dowiesz się, czy pojazd posiada ważną polisę OC, poznasz numer polisy OC oraz towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym została zakupiona.

Taka informacja może przydać się, np. przy spisywaniu oświadczenia sprawcy kolizji, kiedy nie posiadacie przy sobie dokumentów poświadczających posiadanie polisy OC.Za pomocą tego narzędzia możesz też samemu zgłosić ubezpieczycielowi pojazd sprawcy, który np. uciekał z miejsca zdarzenia, ale posiadasz jego numery rejestracyjne, np. z nagrania z kamery samochodowej.

Tania polisa OC czyli jaka?

Cena polisy OC zależy od kilku czynników, najważniejszymi z nich jest historia bezszkodowej jazdy kierowcy, jego doświadczenie i wiek. Brane pod uwagę są także parametry pojazdu, wiek i przebieg oraz miejsce jego postoju czy miejscowość, w której mieszkasz i korzystasz z pojazdu.

Zwykle kierowcy decydują się na zakup najtańszej polisy OC, ponieważ wypłata świadczeń z tytułu polisy OC idzie na konto poszkodowanego, a nie sprawcy. Jeśli więc spowodujesz kolizję lub wypadek i chcesz naprawić pojazd, powinieneś samemu skorzystać z polisy AC. Polisa OC chroni Twój interes i nie będziesz pokrywał kosztów naprawy pojazdu poszkodowanego czy jego leczenia, jeśli spowodowałeś wypadek.

Porównaj ceny polis OC

Porównywanie cen polisy OC to pierwszy krok do tego, aby kupić tanie i dobrze dopasowane ubezpieczenie samochodu, wraz z dodatkowymi usługami, np. Assistance, ochrona opon, ubezpieczenie szyb. Jeśli chcesz porównać ceny i wybrać najtańsze ubezpieczenie samochodu, skorzystaj z kilku opcji:

  • Odwiedź popularne porównywarki cen, np. Rankomat: cena wyliczana jest automatycznie, ale możesz skorzystać z pomocy doradcy,
  • skontaktuj się z lokalnym agentem ubezpieczeniowym, który w ofercie posiada kilka do kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, których usługi może Ci zaproponować,
  • jeśli jesteś z Opola lub chcesz kupić polisę przez telefon, sprawdź Ubezpieczenie Unitrez.

Ubezpieczenie samochodu OC Opole

Jeśli jesteś z Opola lub mieszkasz w województwie opolskim, możesz porównać cenę polis ubezpieczeniowych 9 towarzystw, korzystając z pomocy agenta ubezpieczeniowego firmy Unitrez – Agencja Ochrony Opole. W ofercie tej firmy dostępne są także usługi ochrony i osób i mienia, np. kamery monitoringu, alarmy, oraz możliwość korzystania z pomocy patrolu interwencyjnego, zamówienia konwoju czy ochrony osobistej.