Kategorie
Blog

Ubezpieczenie samochodu Opole

Ubezpieczenie samochodu to ważna składowa do posiadania pojazdu oraz możliwości korzystania z niego. Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową dla każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu, a ubezpieczenie AC może zostać wykupione dodatkowo. Najlepszym sposobem na zakup taniego ubezpieczenia samochodu jest skorzystanie z oferty agentów ubezpieczeniowych, multiagencji lub rankomatów porównujących oferty wielu firm. Jeśli mieszkasz w Opolu lub okolicy, zachęcamy do skorzystania z oferty Unitrez Ubezpieczenia Opole.

Unitrez Ubezpieczenia Opole to firma z branży ochrony osób i mienia, która w swojej ofercie posiada także ubezpieczenia mieszkań oraz pojazdów, polisa na życie oraz ubezpieczenia grupowe. To agent ubezpieczeniowy, mający dostęp do oferty wielu firm ubezpieczeniowych. Po przedstawieniu podstawowych informacji o ubezpieczanym obiekcie lub osobie, może przygotować dla Ciebie najlepszą ofertę. Tanie ubezpieczenie samochodu, tanie ubezpieczenie mieszkania lub takie, dopasowane do Twoich potrzeb, np. zawierające dodatkowe warianty.

Pamiętaj! Ubezpieczenie samochodu OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym oraz dodatkowo wymaga regularnych płatności. Przerwa w opłacaniu składki może skutkować wysokimi karami. Ubezpieczenie samochodu AC nie jest obowiązkowe ale pozwala uzyskać wypłatę świadczeń jeśli nasz pojazd zostanie uszkodzony lub skradziony.

Kategorie
Eksploatacja

Ile trwa przegląd samochodu 2022?

Nie ma określonego czasu, jaki jest potrzebny na wykonanie przeglądu samochodu. Wszystko zależy od diagnosty lub mechanika, wykonującego badanie techniczne lub przegląd samochodu, gdyż poza tym, że jedno z nich jest badaniem obowiązkowym, to należy odróżnić oba pojęcia, a co za tym idzie zakres czynności, jakie zostaną wykonanie podczas każdego z nich. Czy wiesz, ile trwa przegląd samochodu a ile badanie techniczne?

Ile trwa przegląd samochodu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, m.in. rozporządzeniem ministra, a co za tym idzie Prawem o ruchu drogowym, każdy pojazd dopuszczony do ruchu, powinien mieć ważne badanie techniczne. Badanie takie wykonywane jest zwykle do 12 miesięcy, ale dla nowych samochodów, zakupionych w salonie, wykonuje się je po 3, a następne po kolejnych 2 latach. Badanie techniczne ma na celu sprawdzenie najważniejszych układów pojazdu, np. układu hamulcowego, kierowniczego, zawieszenia, jak również działania świateł. Ponadto sprawdzane jest obowiązkowe wyposażenie pojazdu, tj. czy mamy gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.

Badanie techniczne wykonywane jest na stacji kontroli pojazdów, gdzie diagnosta wykonuje je w czasie, niezbędnym do jego przeprowadzenia. Czas ten może zmieniać się w zależności od stanu pojazdu, ale nie jest uregulowany przepisami. Jeśli jednak zależy nam na czasie, powinniśmy zarezerwować sobie od 15 do 25 minut, na badanie i wypełnienie dokumentów.

Przegląd, badanie techniczne czy badanie okresowe?

Badanie techniczne to badanie wykonywane w celu uzupełnienia dowodu rejestracyjnego i dopuszczenia pojazdu do ruchu. Badanie techniczne zwane jest także potocznie przeglądem samochodu czy przeglądem technicznym lub przeglądem okresowym,  ze względu na to, że wykonywane jest cyklicznie i dotyczy sprawdzenia poszczególnych układów pojazdu.

Czasami możemy spotkać się także z pojęciem badania okresowego, przeglądu okresowego, itp.. Większość kierowców używa ich w odniesieniu do badania technicznego, ale często dotyczą one także badań i przeglądów, jakie są konieczne do utrzymania gwarancji, np. wykonywane w ASO.

Przegląd samochodu 2022. Ile kosztuje?

 • 98 zł –  samochód osobowy
 • 162 zł – pojazdy zasilane gazem
 • 62 zł – badanie techniczne motocykla
 • 153 zł – samochód ciężarowy

Ile kosztuje cząstkowy przegląd samochodu w 2022?

 • 20 zł – hamulce
 • 14 zł – światła
 • 20 zł – układ kierowniczy
 • 14 zł – toksyczność spalin
 • 20 zł – poziom hałasu
 • 36 zł – geometria kół jednej osi
 • 14 zł – amortyzatory jednej osi
Kategorie
Przepisy

Czy dozwolone jest cofanie na drodze jednokierunkowej?

Cofanie na jednokierunkowej drodze nie jest manewrem zabronionym ale podobnie jak w każdym innym przypadku wymaga zachowania ostrożności. Prawo o ruchu drogowym nie wskazuje żadnego przepisu, który zabraniał by cofania na drodze jednokierunkowej, chociaż wskazuje inne miejsca gdzie ten manewr jest zabriony.

W myśl zasady, jeśli coś nie jest zabronione to jest dozwolone. Wielu kierowców ma jednak kłopot z odpowiedzią na pytanie czy cofanie na drodze jednokierunkowej jest dozwolone czy nie. Dlaczego? Bo w przepisach nie ma o tym żadnej wzmianki. Należy jednak pamiętać, że przepisy o ruchu drogowym, mają za zasadnie przede wszystkim wyjaśnić co nakazują przepisy, a czego zabraniają. Nie ma tu miejsca na wskazywanie każdego manewru, który można wykonać, bo łatwiej jest wskazać, w jaki sposób zachowywać się na drodze aby wiele podobnych wątpliwości rozwiązywać samemu.

„3) przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności:
a) sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia,
b) upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby.
2. Zabrania się cofania pojazdem w tunelu, na moście, wiadukcie, autostradzie lub drodze ekspresowej.”

Jak widzisz wyżej, przepisy ruchu drogowego jasno wskazują jak należy wykonać manewr cofania oraz gdzie jest on zabroniony. Tym samym pokazują, że cofanie na drodze jednokierunkowej jest nie tyle dozwolone, co możliwe do wykonania przy zachowaniu ostrożności opisanej podpunktem A i B. Manewr cofania jest równie niebezpieczny jak sam wyjazd z miejsca parkingowego tyłem. Mamy ograniczoną widoczność. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie tylko ogranicza nas widoczność, ale przede wszystkim sytuacja na drodze. Bowiem o ile dobrze widzimy co się dzieje za nami, często okazuje się, że natężenie ruchu nie pozwala już wykonać żadnego manewru a tym bardziej cofać na drodze jednokierunkowej.

Czytaj więcej:

 

Kategorie
Przepisy

Czy apteczka jest obowiązkowa w 2022?

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu to wyposażenie, które musi znaleźć się na wyposażeniu pojazdu z dwóch powodów: przepisów, np. UE dot. obowiązkowego wyposażenia pojazdów w które zalicza się systemy monitorujące, ostrzegawcze, itp., oraz wyposażenia wynikającego z lokalnych przepisów, np. Prawo i ruchu drogowym. To drugie określa co musi mieć pojazd dopuszczony do ruchu.

Czy apteczka jest obowiązkowa w 2022?

Wśród obowiązkowego wyposażenia pojazdów w 2022 roku należy wskazać to samo wyposażenie co w latach ubiegłych, jest nim:

 • gaśnica ABC,
 • trójkąt ostrzegawczy z homologacją.

Tym samym apteczka oraz inne elementy jak kamizelka, koło zapasowe, lewarek, narzędzia, itp. nie są obowiązkowym wyposażeniem, ale ich posiadanie może wynikać z innych przepisów prawa.

Apteczka samochodowa nie jest i nie będzie w 2022 obowiązkowym wyposażeniem pojazdu, można ją mieć z innych powodów, np. chęci udzielenia pierwszej pomocy pasażerom czy naklejenie sobie plastra na palec. Możemy ją mieć też z powodu przepisów, mówiących o tym, że jesteśmy zobowiązani udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Jednak tak samo możemy podjąć się akcji ratunkowej, np. sztucznego oddychania czy zabezpieczenia poszkodowanych do czasu przyjazdu służb ratunkowych, jak również ograniczyć się wyłącznie do wezwania pomocy.

Przepisy w tym zakresie wciąż pozostawiają wiele możliwości wyboru i tak naprawdę, nie zobowiązują nas do tego ani aby posiadać apteczkę, jak i używać jej wyposażenia. Nie powinniśmy być jednak obojętni na wszelkie zdarzenia na drodze jak i w codziennym życiu. Niesienie pomocy poszkodowanym, powinno być naszym odruchem naturalnym, a jeśli przy tym posiadamy wiedzę i umiejętności, powinniśmy z nich skorzystać, myśląc o tym, że tak samo oczekiwalibyśmy tej pomocy, gdybyśmy byli w odwrotnej sytuacji.

Podsumowanie

Apteczka nie jest obowiązkowa w pojeździe, ale może nam pomóc w wielu sytuacjach, a jeśli posiadamy odpowiednie przeszkolenie, możemy z jej pomocą nieść ratunek poszkodowanym, zanim zrobią to służby ratunkowe. Obowiązkowym wyposażeniem samochodu na 2022 rok pozostaje gaśnica oraz trójką z homologacją.

Kategorie
Mechanika

Przegląd samochodu cena

Przegląd samochodu, co jest potoczną nazwą od badania technicznego pojazdu, kosztuje 98 zł i jest to cena, która obowiązuje w całym kraju. Do tej ceny należy doliczyć opłatę ewidencyjną w kwocie 1-3 zł. Należy również zwrócić uwagę, że poza ceną badania technicznego, cennik obejmuje też tzw. badanie cząstkowe.

Badanie techniczne pojazdu to badanie wykonywane dla większości pojazdów co 12 miesięcy. Warunkiem otrzymania wyniku pozytywnego, jest przejście całego badania bez wskazywania problemów technicznych pojazdu. Przegląd samochodu obejmuje więc główne i podstawowe elementy, niezbędne do bezpiecznej jazdy, jak światła, sprawność hamulców, układu zawieszenia, jakość spalin, dostępność gaśnicy, itp.. W teorii nie jest to dużo, w praktyce, są to elementy pojazdu, których awaria, uszkodzenie, niesprawność, powoduje najwięcej przyczyn wypadków i kolizji. Ostatnim elementem jest tak naprawdę silnik, którego badanie techniczne nie obejmuje, ale sprawdzana jest jakość spalin.

Poprawna nazwa okresowego przeglądu pojazdu to badanie techniczne. Mówi się o nim przegląd samochodu czasami przegląd techniczny, itp.. Dlatego też użytkownicy korzystający z Google wpisują przegląd samochodu cena, a nie badanie techniczne cena. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że istnieją osobne pojęcia, jak przegląd techniczny samochodu, które odnoszą się, np. do przeglądów wykonywanych przez salony motoryzacyjne, itp.. Wtedy nie jest wykonywane badanie techniczne, które skutkuje pozytywnym wpisem do dowodu rejestracyjnego, a wykonywany jest po prostu przegląd okresowy, który może być konieczny do przedłużenia gwarancji pojazdu.

 

Kategorie
Blog Przepisy

Co to jest znak zakaz zatrzymywania?

Kategorie
Przepisy

Ile kosztuje wymiana oleju?

Ile kosztuje wymiana oleju, to często zadawane pytanie przez właścicieli pojazdów. Sama wymiana oleju to jedna z podstawowych czynności jaką należy wykonać, aby zachować silnik w dobrej kondycji oraz wydłużyć jego żywotność. Ma to tak samo duże znaczenie gdy poruszamy się w mieście jak również preferujemy dłuższe trasy.

Skorzystaj z oferty, kup tanie ubezpieczenie samochodu, polisa OC/AC najtaniej, porównaj ceny ubezpieczenia

Średnia cena wymiany oleju wraz z olejem to wydatek około 150 do 350 zł. Skąd taka rozbieżność w cenie. Należy przyjrzeć się temu co wpływa na cenę wymiany oleju.

Ile kosztuje wymiana oleju?

Sama usługa wymiany oleju to zwykle koszt od 50 do 100 zł, chociaż można trafić na lepsze i gorsze ceny. Wszystko zależy od regionu Polski i przede wszystkim od samego warsztatu. Sama wymiana oleju nie jest czynnością, która wymaga specjalnych umiejętności, dlatego cena jest raczej stała i niezależna od marki i modelu pojazdu.

Drugim ważnym elementem przy określeniu ile kosztuje wymiana oleju jest sam olej. Tu jest w czym przebierać, dlatego nie ma ani dolnej ani górnej granicy ale należy przyjąć, że dobrej jakości olej, dla średniej klasy pojazdu to wydatek od 80 do 200 zł. Są też oleje droższe, specjalistyczne, a niektóre modele lubią brać olej, więc należy się też przygotować na zakup dolewki.

Ostatnim elementem jest filtr oleju, który kosztuje od 20 do nawet 150 zł. Przy czym dla większości modeli cena ta zamknie się w granicy 50 zł.

Jeśli chcemy zaoszczędzić, możemy zaopatrzyć się w filtr jak i sam olej samemu, ale doświadczenie pokazuje, że ceny wymiany oleju i filtra w tej sytuacji, a więc i koszt całej operacji często potrafi być taki sam, jak gdy zamówimy wszystko w warsztacie. Czemu? Dlatego, że cena usługi wraz z materiałem w warsztacie samochodowym jest zwykle sumą obu produktów.

Możesz też samemu wymienić olej, ale należy pamiętać, że należy go później zutylizować. Możesz to zrobić w wybranych punktach zbiórki odpadów komunalnych lub na niektórych stacjach benzynowych.

Co ile wymieniać olej w samochodzie?

Przyjęło się, że olej należy wymieniać raz na rok lub co 10-15 tysięcy kilometrów. Jest to mit. Zużycie oleju nie zależy od czasu a od sposobu eksploatacji silnika. Może okazać się, że samochód miejski, poruszający się każdego dnia na krótkich odcinkach trasy, pokonujący rocznie kilka tysięcy a może i kilkaset kilometrów, będzie potrzebował wymiany oleju tak samo często, jak pojazd poruszający się wyłącznie autostradami na długich odcinkach trasy. Częsta wymiana oleju, może tylko pomóc silnikowi. Zbyt długie odwlekanie z wymianą oleju, obniży żywotność silnika.

Jak widzisz cena wymiany oleju jest naprawdę różna i nie należy szukać odpowiedzi w Google, co najlepiej zapytać w kilku warsztatach ile kosztuje wymiana oleju. Kiedy zadasz to pytanie, upewnij się, że otrzymasz wszystkie informacje: ile kosztuje usługa, jaki olej będzie wlany oraz ile kosztuje filtr. Możesz też zapytać ile będzie kosztowała ta usługa, gdy Olej i filtr dostarczysz samodzielnie.