Kategorie
Bezpieczeństwo Nawigacja

Jak włączyć natężenie ruchu w mapach Google?

Natężenie ruchu w Google Mapy pozwala kontrolować aktualnych ruch na wszystkich drogach, które zostały dodane do Google Maps. Funkcja natężenie ruchu posiada także opcję wyświetlania typowego natężenia ruchu w wybrany dzień tygodnia oraz o wybranej godzinie.

Korzystając z opcji natężenia ruchu w Google Mapy możesz zobaczyć aktualny stan przejazdu na drogach. Jeśli korzystasz z Google Maps i wyznaczasz trasę przejazdu z punktu A do punktu B, Google Mapy automatycznie uwzględniają aktualne natężenie  podczas planowania przejazdu. Obliczają czas potrzebny do pokonania trasy, a dodatkowo, wyznaczają objazd jeśli istnieje inna alternatywna i szybsza trasa przejazdu. W wielu przypadkach Google Maps oferuje wybór najlepszej, jednej z 2 lub 3 tras, dzięki czemu możesz dostosować drogę do swoich potrzeb.

Informacje o natężeniu ruchu możesz włączyć zarówno w przeglądarce internetowej podczas korzystania z Google Mapy, a także na telefonie komórkowym w aplikacji Google Maps.

Natężenie ruchu wyświetla aktualny stan za pomocą kolorów. Zielony czyli droga przejezdna, często pusta lub o niewielkim natężeniu ruchu (lub normalnym) oraz pomarańczowa, czerwona i w końcu czarna, jeśli na drodze zaczyna tworzyć się korek. W przypadku Google Maps jeśli wyznaczyłeś trasę przejazdu, otrzymasz dodatkowe powiadomienia o powodzie zatoru drogowego, np. kolizji lub pracach remontowych.

Jak włączyć natężenie ruchu w Google Mapy na komputerze?

Na innym kanale, na którym mam okazję umieszczać różne poradniki znajdziesz krótki film prezentujący możliwość włączenia Google Maps – Natężenie ruchu. Zobacz jak to zrobić:

Jak sprawdzić korki w mapach Google krok po kroku:

  1. Uruchom przeglądarkę internetową i przejdź na stronę Google Mapy – https://www.google.pl/maps
  2. W lewym rogu ekranu rozwiń menu opcji.Natężenie ruchu drogowego w Google Mapy
  3. Aktywuj natężenie ruchu samochodowego.
   Natężenie ruchu drogowego w Google Mapy

 

 1. Natężenie ruchu będzie widoczne od razu. Pojawią się także dodatkowe powiadomienia, np. o robotach drogowych.Natężenie ruchu drogowego w Google Mapy
 2. Po aktywacji opcji, możesz dodatkowo sprawdzić, jak wygląda typowe natężenie ruchu w wybrane dni i godziny. Opcja ta znajduje się na dole ekranu. Natężenie ruchu drogowego w Google Mapy

Jak sprawdzić informacje o ruchu w Google Mapy na telefonie?

  1. Otwórz aplikację Google Maps na telefonie. Upewnij się, że posiadasz najnowszą wersję oprogramowania.
  2. Po prawej stronie ekranu znajdziesz ikonę warstw. Natężenie ruchu w Google Mapy na telefonie Android

  1. Z rozwijanego menu aktywuj natężenie ruchu.Natężenie ruchu w Google Mapy na telefonie Android
  2. Natężenie będzie widoczne od razu w widoku mapy, wraz z dodatkowymi powiadomieniami.Natężenie ruchu w Google Mapy na telefonie Android
  3. Wyznacz trasę przejazdu (działa to także na przeglądarce) aby zobaczyć dodatkowe informacje o natężeniu ruchu.Natężenie ruchu w Google Mapy na telefonie Android
  4. Pamiętaj, że Google Mapy wyznaczając trasę, mogą zaproponować Ci trasę alternatywną lub objazd. Gdy aplikacja uzna, że istnieje krótsza lub szybsza trasa przejazdu.Natężenie ruchu w Google Mapy na telefonie Android

Kategorie
Blog Nawigacja Przepisy

Ile kosztuje przejazd autostradą A2? – Cennik autostrady A2

Przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 kosztuje maksymalne 87,90 zł przy czym należy wiedzieć, że autostrada A2 składa się z dwóch odcinków. Są one zarządzane przez niezależne podmioty. Za dłuższy odcinek, ze Świecka do Konina zapłacimy maksymalnie 78 zł dla pojazdu osobowego. Pozostałe 9,90 zł dopłacimy za odcinek Konin – Stryków, a do Warszawy wjedziemy za darmo.

http://badanie-techniczne.pl/2018/09/jakie-na-autostradzie-a4-oplaty/

W porównaniu do Autostrady A4 liczącej ponad 200 km wybudowanych dróg, z 628 planowanych, Autostrada A2 to prawie 500 km z planowanych 657 km. Wydaje się więc, że ceny obu autostrad są bardzo zbliżone do siebie, jeśli przeliczyć to na kilometr drogi.

O ile na autostradzie A4 mijamy 3 kluczowe punkty poboru opłat (jeśli zdecydujemy się na przejazd całym odcinkiem) to na A2 mamy 6 punktów poboru opłat. Warto również pamiętać, że system poboru opłat na autostradzie A2 do dziś wzbudza wiele kontrowersji. Wynika to z faktu, że autostrada podzielona jest na 3 odcinki, na których naliczana jest zupełnie inna stawka za pomocą różnych systemów poboru opłat, a same odcinki zarządzane są przez trzech zarządców.

Ile kosztuje korzystanie z autostrady A2?

Płatne autostrady w Polsce to odcinki:

Autostrada A2 ciągnie się od granicy z Niemcami do granicy z Białorusią. Została ukończona w około 75%, a płatna jest w połowie. W trakcie budowy pozostał odcinek z Warszawy do granicy z Białorusią.

W jaki sposób naliczana jest opłata?

Świecko-Nagradowice (czyli odcinek od granicy z Niemcami do Poznania, kawałek za poznaniem) to pierwszy płatny odcinek. Tu płacimy za niego pobierając bilet na wjeździe i opłacając go na zjeździe.

Na odcinku Poznań Wschód do Konika (drugi odcinek patrząc od granicy z Niemcami) zapłacimy na wjeździe na autostradę. Nie ma znaczenia jaki jej odcinek przejedziemy.

Ostatni odcinek Konin-Stryków zarządzany jest przez GDDKiA pobieramy bilet i płacimy na zjeździe. I na tym odcinku istnieje możliwość skorzystania z ViaAuto czyli elektronicznego poboru opłat.

Na autostradzie A2 dostępne są odcinki bezpłatne.

 • Poznań Wschód-Poznań Zachód,
 • od zjazdu na DK 72 (Konin Wschód/Żdżary) do zjazdu na Sługocin,
 • Stryków-Warszawa,
 • obwodnica Mińska Mazowieckiego.

Odcinki bezpłatne pokonujemy automatycznie podczas przelotu Autostradą A2, nie mniej powoduje to, że po drodze miniemy dodatkowe punkty kontrolne.

Źródło: https://www.motofakty.pl/
Kategorie
Blog Nawigacja Przepisy

Ile kosztuje przejazd autostradą A4? – Autostrada A4 opłaty 2019

Jakie czekają Cię na autostradzie A4 opłaty, możesz dowiedzieć się z tego artykułu. Zebrałem dla Ciebie najważniejsze informacje obejmujące cennik przejazdu autostradą A4 czyli aktualne opłaty na autostradzie A4. Znajdziesz tu także informację o punktach poboru opłat A4.

Przejazd płatnymi odcinkami autostrady A4 kosztuje 36,20 zł a opłata pobierana jest w 3 punktach. Kierowca płaci za przejazd 223 km drogi z 628 wybudowanych. Pozostałe odcinki są bezpłatne. Opłata dotyczy newralgicznego odcinka między Wrocławiem i Katowicami i dalej Katowicami i Krakowem.

Autostradę można ominąć jadąc krajową 94 ale trzeba liczyć się z przejazdem przez wiele mniejszych miast. Czy jest to korzystne? Musicie zdecydować sami. Jazda A4 to nie tylko wydatek, stosunkowo niewielki w porównaniu do innych autostrad, ale też ogromne problemy, m.in. za sprawą ogromnego ruchu tranzytowego a także licznych wypadków i korków.

Nie wszystkie odcinki autostrad w Polsce są płatne, co wielu kierowcom pozwala na wygodne podróżowanie. Niestety, tam gdzie zaczynają się opłaty, często okazuje się, że ich wysokość jest wprost nieproporcjonalna do jakości oferowanej usługi, zwłaszcza na autostradzie A4, gdzie zwykle oznacza to stanie w korkach.

Jakie są na A4 opłaty i ile kosztuje korzystanie z autostrady?

Płatne autostrady w Polsce to odcinki:

 • trasa A1 na odcinku Pruszcz Gdański – Swarożyn
 • droga A1 na odcinku Swarożyn – Nowe Marzy
 • A1 na odcinku Nowe Marzy – Toruń Płd.
 • A2 na odcinku Krzesiny – Września
 • trasa A2 na odcinku Września – Konin
 • A2 na odcinku Rzepin – Komorniki
 • droga A2 na odcinku Konin – Stryków
 • A4 na odcinku Mysłowice-Brzęczkowice – Balice I
 • A4 na odcinku Bielany Wrocławskie – Gliwice-Sośnica 

Autostrada A4 ciągnie się od granicy z Niemcami do granicy z Ukrainą. Jest drogą płatną, chociaż na A4 opłaty pobierane są za przejazd od Wrocławia do Gliwic, i od Mysłowic do Krakowa. Oznacza to że kierowca płaci za przejazd 223 km drogi z 628 wybudowanych, co wynika także z warunków technicznych drogi, która nie na każdym odcinku spełnia wymogi autostrady płatnej.

W jaki sposób naliczana jest opłata?

Na A4 opłaty za przejazd Kraków – Katowice uzależnione są od typu pojazdu. Opłata pierwszy raz pobierana jest przy wjeździe na autostradę (np. 10 zł) oraz drugi raz na zjeździe (np. 10 zł). Jeśli zjedziemy z autostrady pomiędzy bramkami, zapłacimy tylko raz, niezależnie którym zjazdem opuścimy autostradę. Ile kosztuje przejazd autostradą A4 na jej płatnych odcinkach?

Odcinek Kraków – Katowice:Akcesoria do samochodu - porównaj na Ceneo

 • motocykle 5 zł,
 • pojazdy samochodowe o dwóch osiach 10 zł,
 • pojazdy o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze. Także pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami 18 zł,
 • wszystkie pojazdy o trzech osiach, pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami 18 zł,
 • samochody o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami 30 zł,
 • pojazdy nie mieszczące się w kategoriach od 1 do 4, pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym 30 zł.

http://badanie-techniczne.pl/2019/05/ile-kosztuje-przejazd-autostrada-a2-cennik-autostrady-a2/

Opłaty pobierana są na każdym Placu Poboru Opłat, czyli w Mysłowicach i Balicach.

Inaczej sytuacja wygląda na odcinku Wrocław – Gliwice, tu znajdzie się kilkanaście zjazdów z bramkami. Pobieramy bilet na wjeździe na autostradę, a opłacamy go dopiero na zjeździe (raz). W zależności od tego którym zjazdem opuścimy autostradę, zapłacimy od kilku do kilkunastu złotych. A więc nie płacimy za sam wjazd, co za zjazd. Analogicznie jeśli wjedziemy bocznym wjazdem i zjedziemy bocznym, system naliczy nam opłatę tylko za przejechany fragment.

Odcinek Wrocław – Gliwice:

 • Przejazd odcinkiem A4 od Wrocławia (Bielany Wrocławskie) do Gliwic (Sośnica) o długości 162,5 km kosztuje: 16,2 PLN dla samochodu osobowego
 • Kierowca motocykla zapłaci 8,10 zł
Źródło: https://www.motofakty.pl/