Kategorie
Eksploatacja

Ile trwa przegląd samochodu 2022?

Nie ma określonego czasu, jaki jest potrzebny na wykonanie przeglądu samochodu. Wszystko zależy od diagnosty lub mechanika, wykonującego badanie techniczne lub przegląd samochodu, gdyż poza tym, że jedno z nich jest badaniem obowiązkowym, to należy odróżnić oba pojęcia, a co za tym idzie zakres czynności, jakie zostaną wykonanie podczas każdego z nich. Czy wiesz, ile trwa przegląd samochodu a ile badanie techniczne?

Ile trwa przegląd samochodu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, m.in. rozporządzeniem ministra, a co za tym idzie Prawem o ruchu drogowym, każdy pojazd dopuszczony do ruchu, powinien mieć ważne badanie techniczne. Badanie takie wykonywane jest zwykle do 12 miesięcy, ale dla nowych samochodów, zakupionych w salonie, wykonuje się je po 3, a następne po kolejnych 2 latach. Badanie techniczne ma na celu sprawdzenie najważniejszych układów pojazdu, np. układu hamulcowego, kierowniczego, zawieszenia, jak również działania świateł. Ponadto sprawdzane jest obowiązkowe wyposażenie pojazdu, tj. czy mamy gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.

Badanie techniczne wykonywane jest na stacji kontroli pojazdów, gdzie diagnosta wykonuje je w czasie, niezbędnym do jego przeprowadzenia. Czas ten może zmieniać się w zależności od stanu pojazdu, ale nie jest uregulowany przepisami. Jeśli jednak zależy nam na czasie, powinniśmy zarezerwować sobie od 15 do 25 minut, na badanie i wypełnienie dokumentów.

Przegląd, badanie techniczne czy badanie okresowe?

Badanie techniczne to badanie wykonywane w celu uzupełnienia dowodu rejestracyjnego i dopuszczenia pojazdu do ruchu. Badanie techniczne zwane jest także potocznie przeglądem samochodu czy przeglądem technicznym lub przeglądem okresowym,  ze względu na to, że wykonywane jest cyklicznie i dotyczy sprawdzenia poszczególnych układów pojazdu.

Czasami możemy spotkać się także z pojęciem badania okresowego, przeglądu okresowego, itp.. Większość kierowców używa ich w odniesieniu do badania technicznego, ale często dotyczą one także badań i przeglądów, jakie są konieczne do utrzymania gwarancji, np. wykonywane w ASO.

Przegląd samochodu 2022. Ile kosztuje?

 • 98 zł –  samochód osobowy
 • 162 zł – pojazdy zasilane gazem
 • 62 zł – badanie techniczne motocykla
 • 153 zł – samochód ciężarowy

Ile kosztuje cząstkowy przegląd samochodu w 2022?

 • 20 zł – hamulce
 • 14 zł – światła
 • 20 zł – układ kierowniczy
 • 14 zł – toksyczność spalin
 • 20 zł – poziom hałasu
 • 36 zł – geometria kół jednej osi
 • 14 zł – amortyzatory jednej osi
Kategorie
Eksploatacja

Co ile wymieniać olej?

Wymiana oleju silnikowego powinna być czynnością systematyczną, wykonywaną nie tylko wg.  kalendarza ale także zależna od stylu jazdy oraz kondycji naszego silnika. Kondycja silnika i styl jazdy przekładają się na szybsze lub wolniejsze zużycie oleju. Olej jest krwią silnika, a silnik sercem samochodu. Jeśli w trosce o oszczędność (wymiana oleju to zwykle koszt od 100 do 200 zł razem z usługą wymiany oleju) przyjdzie nam zlekceważyć konieczność wymiany oleju, możemy zapłacić za to remontem nawet całego silnika.

Kiedy wymienić olej w silniku?

Przyjmuje się, że olej wymieniamy zwykle co rok czyli przy okazji, np. badania technicznego. Wtedy też dbamy o uzupełnienie lub wymianę wszystkich filtrów, płynów i innych elementów, które wymagają rokrocznego przeglądu. Jest to oczywiście zachowanie poprawne, ale mało skuteczne. Olej silnikowy nie zużywa się w czasie 12 miesięcy, on się po prostu zużywa. Przepala. Miesza ze wszystkim, co tylko może się w silniku pojawić, w efekcie traci na lepkości, nie zapewnia prawidłowego smarowania i w końcu pozwala na zatarcie silnika.

http://badanie-techniczne.pl/2017/11/co-ile-wymieniac-olej-w-silniku-benzynowym-i-diesla-na-co-zwrocic-uwage/

Oczywiście lepiej mieć stary olej niż mieć go za mało lub w ogóle, ale na sanki chodzicie gdy spadnie śnieg czy gdy w listopadzie pojawią się pierwsze przymrozki? Oczywiście, że do dobrego poślizgu potrzebny jest śnieg i to też nie byle jaki, błoto lub wyjeżdżone resztki to raczej nie jest to czego oczekujemy po dobrej zabawie.

Olej wymieniamy nie rzadziej jak co 15 tysięcy kilometrów i to też jest prawda, chociaż jest to lekki archaizm. Wartość 12-15 tysięcy kilometrów przyjęło się jako średnią pokonywaną w ciągu roku. Oczywiście przy takiej intensywności jazdy, być może (bo nie jest to pewne) wymiana oleju nie będzie konieczna częściej. Zwróć jednak uwagę, że dziś średnia przejechanych kilometrów może sięgać znacznie wyższych wartości. Wielu kierowców bez problemu, prywatnie, pokonuje 20-30 tysięcy kilometrów (nie mówiąc o dodatkowym czynniku jakim jest np. instalacja LPG), a zawodowi kierowcy nawet 50-100 tysięcy rocznie.

Olej wymieniamy kiedy widzimy, że ten który jest jest już przepalony, nie lepi się, śmierdzi benzyną. Oczywiście utrata właściwościowi oleju to rzecz normalna, ale nie można tego przeciągać w nieskończoność. Każdy olej prędzej czy później zużywa się, tak jak olej w frytkownicy. Możemy używać go wiele razy, wzmacniać go dodatkowymi środkami, uzupełniać świeżym olejem, ale to co już pływa w nim, będzie pływało do końca. Nigdy nie osiągniemy w ten sposób prawidłowego smarowania i nie utrzymamy jego świeżości.

Podałem tylko trzy zależności dot. wymiany oleju, ale one już w zupełności powinny dać Ci odpowiedź na pytanie co ile wymieniać olej. Olej jest krwią twojego silnika, wymieniaj go często aby zapewnić prawidłowe smarowanie. Jeśli zrobisz to raz na rok przy około 12-15 tysiącach kilometrów, będzie to bezpieczne. Wymieniaj olej dwa razy w roku, jeśli jeździsz więcej lub lubisz jeździć sportowo. Wymieniaj olej 2 razy w roku jeśli męczysz silnik każdego dnia na krótkich odcinkach, nawet jeśli robisz nie 15 a 8 tysięcy kilometrów w roku – miasto, hamowanie, gaszenie, odpalanie, przyśpieszanie to prawie jak sportowa jazda, w której silnik nie pracuje równo a ciągle poddawany jest wysokiemu stresowi.

Wymieniaj olej w pojeździe kilka razy w roku jeśli chcesz utrzymać swój samochód w dobrej kondycji, na kolejne 50-100 tysięcy pokonywane w ciągu roku.

http://badanie-techniczne.pl/2019/07/ile-kosztuje-wymiana-oleju-w-samochodzie/

Kategorie
Eksploatacja

Serwis klimatyzacji – ile kosztuje?

Ci Serwis klimatyzacji jest składową czynności obsługowych, mających na celu:

 • sprawdzenie szczelności układu klimatyzacji,
 • wymianę środka smarnego,
 • uzupełnienie i wymianę czynnika chłodzącego,
 • wymianę filtra kabinowego,
 • odgrzybianie klimatyzacji.

Pełny serwis klimatyzacji nie powinien nas kosztować więcej jak 150 do 250 zł w zależności od samego warsztatu oraz zakresu wykonanych prac. Dodatkową opłatą jaką poniesiemy przy serwisie klimatyzacji jest uzupełnienie czynnika chłodzącego, co kosztować nas będzie od 20 do 30 zł za każde 100 gramów. Koszty serwisu klimatyzacji rosną, jeśli nasza klimatyzacja nie była nabita lub jest uszkodzona. Wtedy zapłacimy więcej ze względu na uzupełnienie dużej ilości czynnika lub naprawę.

Zapłacimy za czynnik chłodzący

W większości serwisów pierwsze 100 gramów czynnika jest już wliczone w cenę. Przykładowo serwis klimatyzacji w Opolu kosztuje około 150 zł wraz z ozonowaniem i 100 gramami czynnika, dopłacimy dodatkowe 15 zł za filtr kabinowy wraz z jego wymianą.

http://badanie-techniczne.pl/2019/07/filtr-kabinowy-inaczej-zwany-filtrem-przeciwpylowym/

Warto zwrócić uwagę, że wiele serwisów klimatyzacji oferuje w pakiecie ozonowanie. Nie rozwiązuje to jednak problemu, np. zanieczyszczonego parownika klimatyzacji. Czyszczenie parownika może kosztować nawet kilkaset złotych. Czyszczenie parownika klimatyzacji może wymagać od Ciebie rozkręcenia nawet całego kokpitu w kabinie, co jest związane z jego lokalizacją.

W cenie około 100 do 200 zł możemy skorzystać z profesjonalnego czyszczenia parownika, za pomocą środków chemicznych. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie było to czyszczenie za pomocą różnego rodzaju pianek, których działanie może doprowadzić do uszkodzenia elektroniki. Dysza środka czyszczącego jest wprowadzana do kanałów wentylacyjnych a następnie środek rozprowadzany jest bezpośrednio na parownik. Rozpuszczone zanieczyszczenia wypłyną kanałem odprowadzającym skropliny. Tu także występuje ryzyko zapchania kanału, jeśli skraplacz jest bardzo zanieczyszczony.

Jakie czynności możemy wykonać samodzielnie?

Uzupełnienie czynnika, środka smarnego i sprawdzenie szczelności układu klimatyzacji najlepiej zostawić profesjonalistom. Będziemy do tego potrzebowali specjalnej maszyny, której posiadanie nie jest opłacalne, chyba, że posiadasz flotę kilkunastu samochodów. Podobnie jest z ozonowaniem układu wentylacji, co także najlepiej zrobić w serwisie. Ozonowanie często jest oferowane w bardzo atrakcyjnej cenie, a nawet jest bezpłatne. Niektóre stacje kontroli pojazdów (przykład z życia) oferują bezpłatne ozonowanie jeśli wykonamy u nich przegląd pojazdu. Nie jest to duży wydatek. Ozonowanie jest raczej działaniem zapobiegawczym niż doraźnym rozwiązaniem problemu.

Samodzielnie możemy wymienić filtr kabinowy i to warto robić nawet dwa razy w roku. Filtr kabinowy dba o jakość powietrza wtłaczanego do kabiny pojazdu a zarazem chroni układ klimatyzacji, zwłaszcza skraplacz, przed zanieczyszczeniami. Koszt filtra to koło 10 do 40 zł, przy czym popularne filtry węglowe kosztują nawet 15-20 zł i w zupełności spełniają swoją rolę. Lepszy filtr nie oznacza, że wystarczy Ci na dłużej. Jest on  wystawiony na działanie tych samych czynników zewnętrznych. W efekcie wymaga wymiany.

Odgrzybianie parownika klimatyzacji

Odgrzybianie parownika to czynność na której możemy spróbować zaoszczędzić jeśli wiemy w jaki sposób dostać się do skraplacza. Naszym zadaniem będzie nałożenie środka czyszczącego bezpośrednio na skraplacz. Ważny jest wybór odpowiedniego dojścia. Przykładowo, w Mazda 6 GG można dostać się nad skraplacz, korzystając z wylotu powietrza umiejscowionego nad nogami pasażera przedniego siedzenia. Kanał około 30 cm prowadzi wprost nad skraplacz i umożliwia jego wyczyszczenie.

Środek serwisowy do odgrzybiania kosztuje około 40 zł i tu nie ma co oszczędzać. Nie próbujcie używać pianek wtłaczanych do przewodów wentylacyjnych. W większości przypadków użycie pianki doprowadza do przecieków i uszkodzenia elektroniki. Najczęściej polecanym produktem są środki firmy WURTH i LIQUI MOLY.

Kategorie
Eksploatacja

Filtr kabinowy inaczej zwany filtrem przeciwpyłowym

Filtr kabinowy to rodzaj filtra, stosowanego do obsługi wnętrza pojazdu. Zadaniem filtra kabinowego jest oczyszczanie wtłaczanego do kabiny pojazdu powietrza z zanieczyszczeń. Filtr kabinowy chroni nas przed dostawaniem pyłów, sadzy i kurzu. Jeśli zdecydujemy się na filtr kabinowy węglowy, dodatkowo zabezpieczy on nas przed szkodliwymi gazami, węglowodorami i związkami siarki.

Budowa i działanie filtra przeciwpyłowego

Filtr kabinowy składa się z wielu warstw włókien, a każda z tych warstw ma za zadanie zatrzymać inny rodzaj zabrudzeń. Już ta definicja filtra kabinowego sprawia, że logicznym jest fakt, że filtr ten ulega zapchaniu w wyniku nagromadzenia zanieczyszczeń. Niestety, fakt ten nadal dla wielu kierowców wydaje się abstrakcją, a propozycja wymiany filtra w serwisie ASO czy przy serwisie klimatyzacji, uznawany jest za próbę narażenia nas na dodatkowe koszty.

Filtr przeciwpyłowy pełni ważną rolę w procesie oczyszczania powietrza wtłaczanego do kabiny pojazdu, a co za tym idzie, powietrza którym oddychamy. Stan filtra kabinowego może mieć wpływ na nasze samopoczucie, poprzez zapach, czystość powietrza oraz obecność, np. pyłków roślin. Chroni nas przed kurzem, który nie jest obecny jedynie w mieście. Poruszając się po drogach szutrowych wymiana filtra może być konieczna znacznie częściej.

Wymiana filtra kabinowego – jak często wymieniać filtr?

Filtr kabinowy należy wymieniać minimum raz w roku, a w przeliczeniu na kilometry, max. co 15 tysięcy. Nie jest to jednak regułą. Jeśli poruszamy się w otoczeniu, w którym powietrze jest bardziej zanieczyszczone, np. w centrum Krakowa, Katowic lub po drogach szutrowych czy pustyni, wymiana filtra kabinowego będzie konieczna częściej. Warto uwzględnić także warunki pogodowe panujące w regionie w którym się poruszamy. Wilgoć nie jest sprzymierzeńcem filtrów kabinowych, które pomimo stałego przepływu powietrza, są podatne na zawilgocenie. Wilgoć sprzyja rozwojowi drobnoustrojów oraz zmniejsza przepływ powietrza. W efekcie może prowadzić do parowania szyb, nieprzyjemnego zapachu.

Filtr kabinowy jest także jedynym filtrem, który chroni naszą klimatyzację, a dokładnie jej podzespoły, np. parownik. Warto więc dbać o filtr kabinowy, aby nie przepuszczał brudu, a także nie był zapchany ograniczając przepływ powietrza.

http://badanie-techniczne.pl/2019/05/czym-sie-rozni-filtr-powietrza-od-filtra-kabinowego/

Powietrze zasysane na filtr kabinowy zwykle pochodzi spod wycieraczek przedniej szyby, a więc bezpośrednio z zewnątrz pojazdu. Z pewnością zimą nie raz spotkaliście się z sytuacją w której wloty powietrza nad maską, pod wycieraczkami przedniej szyby są zapchane. To właśnie one odpowiadają za cyrkulację powietrza do wnętrza kabiny.

Zużycie filtra kabinowego – objawy

Objawami zużycia czy też zapchania filtra kabinowego są najczęściej:

 • nieprzyjemny zapach, zapach stęchlizny, wydobywający się z kratek wentylacyjnych. Może on także świadczyć o zanieczyszczeniu lub grzybie na parowniku klimatyzacji,
 • zmniejszona wydajność układu wentylacji, nawiewu, spowodowana zapchaniem filtra, nadmierną ilością zanieczyszczeń a nawet liści,
 • parowanie szyb w samochodzie, spowodowane j/w zapchaniem filtra oraz jego zawilgoceniem.

W przypadku układów wentylacji bez klimatyzacji, brak filtra powietrza będzie dodatkowo skutkował wydostawaniem się przez kratki wentylacyjne większych zanieczyszczeń, np. kawałów liści i większych odpadków. W przypadku układów z klimatyzacją, całe zanieczyszczenie wessane do kabiny powietrza będzie kumulowało się na skraplaczu. Dla przypomnienia dodam, że ceny układu klimatyzacji to ponad 3000 zł w górę, a sam skraplacz (chociaż nie drogi) z wymianą i ponownym nabiciem, może także kosztować nas kilka tysięcy złotych.

Ile kosztuje filtr kabinowy?

Filtr kabinowy to zwykle wydatek około kilkunastu złotych. Więcej zapłacimy za filtr kabinowy z węglem aktywnym, ale nadal dwukrotność ceny podstawowe filtra. Daje  nam wyjściową cenę około 20-40 zł. W skali roku zakup 1 lub 2 filtrów wydaje się wręcz śmieszny, biorąc pod uwagę ile korzyści daje nam posiadanie czystego filtra.

Jak wymienić filtr kabinowy?

Wymiana filtra jest możliwa do wykonania samemu. W większości pojazdów w schowku przed nogami pasażera, lub pod maską samochodu znajdziemy schowek. W nim znajduje się filtr kabinowy, który należy wyjąć i wymienić na nowy. To wszystko. Czynność ta nie powinna zająć Ci więcej jak 5 minut i większości przypadków nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi. Wymiana filtra kabinowego nie powinna więc kosztować nas więcej jak 10 do 20 zł.

Kategorie
Eksploatacja

Jazda na półsprzęgle – kierowcy psują samochody

Jazda na półsprzęgle. Efekty? Spalone sprzęgło. Zapach palonego sprzęgła.  Przyczyny? Podjazd pod zderzak w korku. Sportowa jazda Tico. A może górskie wycieczki z 5 osobową rodzinką na pokładzie? Jazda na półsprzęgle, mało kto się przyznaje ale statystyki mówią co innego – psujemy sobie samochody. Jak to możliwe?

Spalone sprzęgło poznamy po zapachu lub utracie mocy

Było sprzęgło, wymyślono jazdę na półsprzęgle

Na początku było sprzęgło, a później jazda na półsprzęgle. Sprzęgło, odpowiada za przeniesienie mocy naszego silnika na koła. Przeniesienie dosłowne i w przenośni, bo przecież elementów jest znacznie więcej. Sprzęgło trze o koło zamachowe. W efekcie tej reakcji jedziemy do przodu. Sprzęgło posiada okładziny ścierne, płytki, których zadaniem jest trzeć (dotykać) do koła zamachowego, a w wyniku tego tarcia (docisku jednej tarczy do drugiej) samochód jedzie. Kiedy jedzie, okładziny nie trą a mocno dociskają koło zamachowe.

Co się dzieje, gdy docisk sprzęgła jest zbyt mały? Zaczyna się prawdziwe tarcie. Rośnie temperatura, pojawia się zapach palonego sprzęgła, samochód traci moc chociaż mocno piłujemy go na wysokich obrotach, stoimy w miejscu, leci dym. Wielu kierowców powiedziało by: skończyło się sprzęgło. Ale co powiedzą kierowcy, którzy dopiero co wyjechali z salonu nowym samochodem? Że to wina producenta, że trzeba oddać na gwarancji? A może, że nie potrafią jeździć.

Nieumiejętne posługiwanie się sprzęgłem

Jazda na półsprzęgle to posługiwanie się pedałem sprzęgła w sposób, który doprowadza okładziny tarczy sprzęgła do wzmożonego tarcia o koło zamachowe. Nie dociskamy sprzęgła do końca lub nie odpuszczamy go w całości. Jazda na półsprzęgle to zjawisko, w którym okładziny zamiast dociskać koło, trą o nie. Chociaż nie powinny, jeśli sprzęgło jest sprawne, nie jest zużyte.

Mogą być zużyte, to prawda, wtedy będą się ślizgać, ale to ślizganie połączone z wysokimi obrotami (i nie tylko) może też być przyczyną wzrostu temperatury. Temperatury okładzin tarczy sprzęgła, w efekcie czego zacznie się palić i śmierdzieć.

Jak jechać w korku aby nie zwariować?

Kierowcom często zdarza się nie odpuszczać pedału sprzęgła do końca. Utrzymują je lekko wciśnięte co nie musi być działaniem celowym a odruchem. Odruchem spowodowanym, np. stylem jazdy, jazdą w korkach, jazdą tam, gdzie praca ze sprzęgłem jest częsta. Wciśnięte lekko sprzęgło (lub nieodpuszczone do końca, jak kto woli), bez zmiany biegów, bez potrzeby jego wciskania powoduje że nie przenosimy całej mocy na koła. Stwarzamy tarcie. Rosną obroty co dodatkowo potęguje wzrost temperatury. Zużywamy sprzęgło, spalamy je, w efekcie doprowadzamy do jego uszkodzenia.

Jazdę na półsprzęgle można najczęściej zaobserwować podczas poruszania się w korkach. Często zmieniamy biegi lub toczymy się na biegu. Balansujemy prędkością nie za pomocą pedału gazu i hamulca, a za pomocą pedału sprzęgła, zmniejszając lub zwiększając moc dostarczaną z silnika.Akcesoria do samochodu - porównaj na Ceneo

Kierowcy widzą winę w jakości sprzęgła

Warto zwrócić uwagę na zachowanie kierowców. Mało kto to zauważa, ale uznaje się za odruch bezwarunkowy naciskanie sprzęgła. Kiedy hamujemy szybko, reagujemy na jakieś zdarzenie, odruchowo naciskamy sprzęgło i hamulec. Wiemy co się stanie gdy naciśniemy hamulec, zahamujemy a silnik zadławi się. Dlatego wciskamy sprzęgło lub podtrzymujemy je wciśnięte.

Podjazd pod górkę czy walka z krawężnikiem lub zaspą na parkingu pod blokiem to także bardzo częste przyczyny spalenia sprzęgła. I też okazje do tego aby mówić o tzw. jeździe na półsprzęgle. Balansowaniu mocą i prędkością za pomocą sprzęgła. W osobnym wpisie wyjaśniłem czym jest palenie sprzęgła. Dokładnie tym samym, ale o jeździe na półsprzęgle mówimy w kontekście poruszania się pojazdu.

Jeśli chcecie zadbać o swoje sprzęgło, pamiętajcie, że jego użycie uwarunkowane jest zmianą biegów. Nie jazdą. Jeśli w korku macie problem z utrzymaniem właściwej prędkości, zadbajcie najpierw o właściwą odległość od poprzedzającego Was pojazdu. Szybko może okazać się, że zostawienie sobie nie 2 a 15 metrów pozwoli nam na płynne poruszanie się na 1 czy 2 biegu. Bez potrzeby dociskania i odpuszczania lekko sprzęgła.

Kategorie
Eksploatacja

Spalone sprzęgło poznamy po zapachu lub utracie mocy

Spalone sprzęgło to efekt wysokiej temperatury okładzin ciernych, która ma swój początek w nieumiejętnym posługiwaniu się sprzęgłem. Spalone sprzęgło to jedna z wielu dolegliwości jakie może dopaść sprzęgło. Jest często efektem nie tyle zużycia sprzęgła, co jego nieprawidłowego użycia.

Spalone sprzęgło to problem kierowcy, a nie części

Pisząc o nieprawidłowym użyciu sprzęgła i doprowadzeniu do jego spalenia, najczęściej wymienia się takie działania jak:

 • jazda na półsprzęgle (czytaj więcej) czyli jazda z wciśniętym do połowy sprzęgłem, kiedy moment obrotowy jest już przenoszony na koła, ale okładziny cierne ślizgają się po kole zamachowym.
 • nadużywanie sprzęgła, np. podczas zbyt częstych zmian biegów czy nadwyrężania silnika dużym obciążeniem lub, np. sportową jazdą wymagającą nieustannej pracy sprzęgła.Akcesoria do samochodu - porównaj na Ceneo

Sprzęgło i wciśnięcie pedału sprzęgła powoduje odłączenie napędu samochodu. Tarcza sprzęgła odsuwa się od koła zamachowego w efekcie silnik pracuje bez obciążenia, a moc nie jest przekładana na układ napędowy, tj. koła. Wrzucenie lub zmiana biegu, a następnie puszczenie sprzęgła, powoduje przeniesienie momentu obrotowego na koła i nadanie pojazdowi prędkości.

Po tym krótkim opisie, możemy zauważyć, że zadaniem sprzęgła jest przenosić moment obrotowy na koła, a wspiera je w tym używanie pedału sprzęgła, które pozwala odciąć napęd na chwilę.

http://badanie-techniczne.pl/2018/03/sprzeglo-bierze-nisko-czy-sprzeglo-bierze-wysoko/

Palenie sprzęgła to temperatura okładzin ciernych

Spalone sprzęgło jest efektem rozgrzewania się i ścierania okładzin ciernych sprzęgła. Dochodzi do tego gdy okładziny trą cały czas o koło zamachowe, ale też wtedy gdy zbyt często, agresywnie, gwałtownie pracujemy pedałem sprzęgła.

Kiedy okładziny cierne trą cały czas? Kiedy jeździmy na tak zwanym półsprzęgle czyli z wciśniętym pedałem sprzęgła do połowy. Ma to miejsce często podczas wolnego poruszania się, np. w korkach czy po wyboistych leśnych drogach. Kiedy wrzucenie kolejnego biegu nada nam zbyt dużej prędkości, a chcemy utrzymać, np. niski bieg i kontrolować nadal prędkość minimalną. Wielu kierowców jeździ na półsprzęgle praktycznie cały czas, robią to odruchowo, tak samo jak odruchowo wciskamy sprzęgło wraz z hamulcem. Zamiast pozwolić wyhamować lekko pojazd samym pedałem hamulca, a następnie kontynuować jazdę na tym samym biegu.

http://badanie-techniczne.pl/2019/07/jazda-na-polsprzegle-kierowcy-psuja-samochody/

Zapach palonego sprzęgła

Charakterystycznym objawem spalonego i palonego sprzęgła, jest przede wszystkim zapach. Zapach, któremu często towarzyszy też w późniejszym etapie także wycie silnika, spowodowane wejściem na wysokie obroty. To z kolei, jeśli wysokie obroty równają się niewielkiej prędkości, jest objawem zużycia sprzęgła czyli zużycia okładzin ciernych. Oczywiście zużycie sprzęgła jest czymś naturalnym. W końcu taką rolę pełni sprzęgło, ale możemy skutecznie przyczynić się do jego wczesnego zużycia.

Czy pojawienie się zapachu palonego sprzęgła oznacza jego koniec i konieczność wymiany? Zgodnie z powyższym opisem, spalone sprzęgło jest efektem jego pracy i wysokiej temperatury. Sprzęgło możemy więc spalić nawet zaraz po wyjechaniu nowym samochodem z salonu. Zużycie sprzęgła należy identyfikować po typowym dla niego objawie jakim jest utrata prędkości przy jednoczesnym wzroście obrotów. Także problemach z ruszaniem pojazdu.

Spalmy sprzęgło a potem płaczmy że naprawa kosztuje

Palenie sprzęgła jest przyczyną uszkodzenia sprzęgła, szybkiego zużycia okładzin ciernych a także koła zamachowego. Naprawa tych części, ich wymiana, może nas sporo kosztować, a w niektórych samochodach, może być wręcz nieopłacalna.

Zużycie sprzęgła, a więc zużycie okładzin ciernych których zadaniem jest stykać się z kołem zamachowym. Może także prowadzić do pojawienia się palenia sprzęgła jako objawu. Zużycie okładziny są podatniejsze na ślizganie się, a co za tym idzie wytwarzanie nadmiaru ciepła. W efekcie czego poczujemy zapach spalonego sprzęgła.

Czuję zapach palonego sprzęgła – co robić?

Zapach palonego sprzęgła jest bardzo charakterystyczny i pojawia się zwykle w określonych sytuacjach, kiedy pracujemy ze sprzęgłem. Kiedy nadużywamy go, kiedy niepotrzebnie wkręcamy silnik na wysokie obroty, za wysokie, próbując balansować sprzęgłem celem uzyskania mocy i prędkości. Świetnym przykładem jest siłowanie się z krawężnikiem lub śnieżnymi zaspami na parkingu. Zwykle w tej sytuacji kierowcy wkręcają silnik na wysokie obroty a popuszczając sprzęgło próbują uzyskać większą moc.

Dojazdy w korku pod zderzak poprzedzającego nas auta to także częsta przyczyna palenia sprzęgła. Jazda na tak zwanym półsprzęgle czyli wciśniętym pedałem sprzęgła. Podobnie jak w przykładzie wyżej, umożliwia nam to nie tyle uzyskanie większej mocy, co balansowanie mocą i prędkością jakie osiągamy na danym biegu. A dobrze wiemy, że często pierwszy bieg to zbyt dużo aby od tak puścić sprzęgło i pozwolić pojazdu toczyć się.

Jeśli poczujemy zapach spalonego sprzęgła, przede wszystkim to znak dla nas, że robimy coś źle. Zwłaszcza, jeśli do tej pory problemów ze sprzęgłem nie było. Pozwólmy przede wszystkim ostygnąć okładzinom ciernym, a następnie zmieńmy styl jazdy. Jeśli mimo to odczujemy problemy ze sprzęgłem, spadek mocy, wysokie obroty, to znak że albo właśnie je dobiliśmy, albo zużyło się w wyniku eksploatacji.

Kategorie
Eksploatacja

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie?

Wymiana oleju to podstawowa czynność obsługi naszego samochodu.

Cena wymiany oleju to zwykle od 40 do 60 zł czynność obsługową. Od 50 do 150 zł za olej, w zależności od jego rodzaju. Należy doliczyć także wymianę filtra oleju, około 20-30 zł za czynność obsługową oraz 15-40 zł za sam filtr oleju. Wymiana oleju i filtra w warsztacie, wraz z jego zakupem w tym samym punkcie, powinna kosztować od 150 do 200 zł. Powyżej 300 zł to już cena lekko abstrakcyjna.

Kiedy wymienić olej w silniku?

Olej samochodowy to krew naszego silnika, ale w przeciwieństwie do niej, należy olej silnikowy regularnie wymieniać. Wymiana oleju silnikowego wydłuża żywotność naszego silnika, chociaż jest to wymiana eksploatacyjna. Oznacza to, że wymieniamy olej nie tylko po to aby silnik działał dłużej, ale dlatego, że praca silnika wymaga ciągłego smarowania. Olej w miarę użycia zużywa się, zmieniając swoją lepkość, skład oraz właściwości smarujące.

Cena wymiany oleju a realna wartość usługi

Należy pamiętać, że przywołane w tym artykule ceny są przykładowe, średnie. Ceny mogą różnić się w zależności od wybranego warsztatu, rodzaju oleju i filtra, oraz samego modelu samochodu.

 

Zwykle cena wymiany oleju silnikowego to około 40-60 zł za usługę jeśli dostarczymy swój własny olej. Większość warsztatów oferujących wymianę oleju zakupionego u nich, oferuje jego bezpłatną wymianę. Oczywiście należy pamiętać, że w cenie takiej usługi (olej + wymiana) obsługa mechanika jest już wliczona. Olej lany z beczki kosztuje znacznie mniej niż ten, który kupimy ze sklepowej półki. Nadal jednak, na podstawie własnych doświadczeń, możemy uznać, że zakup własnego oleju i jego wymiana, kosztuje tyle samo co zakup oleju i wymiana w warsztacie.

Możemy jedynie dyskutować co do wyboru oleju, jego marki, oraz rzekomej jakości, która zdaniem wielu osób jest lepsza w przypadku olejów rozlewanych do baniaków.

http://badanie-techniczne.pl/2017/11/co-ile-wymieniac-olej-w-silniku-benzynowym-i-diesla-na-co-zwrocic-uwage/

Ile kosztuje wymiana oleju?

Cena wymiany oleju uzależniona jest zarówno od rodzaju samochodu, marki lub modelu, wersji silnikowej oraz samego oleju, jeśli zdecydujemy się zakupić go w warsztacie.

Podstawowy olej może kosztować nawet 15 zł, a lepszy, syntetyk nawet 30 zł za litr. Silniki poddane ciągłemu obciążeniu, samochody sportowe, mogą potrzebować jeszcze lepszych i droższych olejów silnikowych. Średnio jednak cena baniaka z olejem szacuje się na około 60 do 100 zł za 4-5 litrów. W tej cenie dostaniemy już dobry olej syntetyczny lub półsyntetyczny o zróżnicowanej lepkości. Przystosowany do pracy w różnych temperaturach, wg. potrzeb silnika i stylu jazdy.

Wymiana oleju w warsztacie a jakość to zwykle mit. Decydując się na wymianę i zakup oleju w warsztacie, możemy liczyć na znacznie lepsze ceny. Niższe za ten sam produkt kupiony w sklepie, markecie czy hurtowni. Wynika to oczywiście z rozmiaru opakowania oraz ilości, jaką jednorazowo kupujemy my lub warsztat.

Cena wymiany oleju, samej czynności obsługowej, może kosztować od około 20 do 100 zł, w zależności od tego gdzie zdecydujemy się skorzystać z usługi. W większości przypadków praca obejmuje podniesienie samochodu lub zejście do kanału, odkręcenie korka oleju, zlanie starego oleju i uzupełnienie nowego.

Do ceny wymiany oleju należy zwykle doliczyć także cenę wymiany filtra oleju, co także w większości modeli samochodów jest prostą czynnością. Dopłacimy za sam filtr. W zależności od rodzaju i typu filtra oleju ceny mogą być zróżnicowane, od 20 do 100 zł.

Wymiana oleju w serwisie ASO – cena?

Jeśli zdecydujemy się na wymianę oleju w autoryzowanym serwisie, usługa ta zwykle kosztuje nas 2 do 3 razy więcej. Zdaniem serwisu, jest to spowodowane koniecznością uwzlgędnienia gwarancji, co nie jest prawdą. Proste czynności serwisowe, jak wymiana oleju poza serwisem ASO, nie mają wpływu na gwarancję. Ważne jest, aby mimo korzystania z usług prywatnych firm, wlewać olej zalecany przez producenta.

Ile kosztuje wymiana oleju w ASO?

Sprawdziłem ceny kilku losowych serwisów i tu cena, wraz z rekomendowanym olejem, zaczyna się od 150 a kończy nawet na 500 zł. Cena zwykle uzależniona jest od modelu, ilości oleju oraz jego rodzaju, chociaż dziś zwykle wszyscy stosują w nowych silnikach 5W30.

Czy można samemu wymienić olej silnikowy?

Wymiana oleju silnikowego jest prostą czynnością, która nie wymaga wiedzy specjalisty. Ważne jest jednak aby wiedzieć ile nalać oleju, jakiego nalać oleju oraz co zrobić ze zużytym olejem. Ostatni z punktów jest często ignorowany przez domowych mechaników. Zużyty olej należy oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych lub zutylizować – legalnie. Zużyty olej przyjmują niektóre warsztaty, niechętnie lub odpłatnie, oraz stacje benzynowe.

Do wymiany oleju będziemy potrzebowali swobodnego dostępu do silnika, od spodu pojazdu. Przyda się także miska na zużyty olej i komplet kluczy do odkręcenia korka oleju. Ważne jest, aby  w trakcie wymiany oleju, samochód był ustawiony na płaskiej poziomej powierzchni. Zapewni nam to prawidłowy spływ oleju do miski, a dalej do naczynia.

http://badanie-techniczne.pl/2019/07/jaki-powinien-byc-poziom-oleju-w-silniku-samochodowym/

Co ile wymieniać olej samochodowy?

Jeśli nie jeździsz sportowym samochodem. Nie męczysz silnika stojąc godzinami w korkach, to wymiana oleju raz na rok będzie wystarczająca. W każdym innym przypadku warto nawet zrobić to częściej.

Kategorie
Blog Eksploatacja Mechanika

Jaki powinien być poziom oleju w silniku samochodowym?

Poziom oleju w silniku samochodowym można sprawdzić za pomocą bagnetu oleju. Znajduje się on w komorze bezpośrednio w bloku silnika. Zwykle jest on oznaczony żółtym kolorem.

Poziom oleju może być różny w zależności od marki, modelu a także wersji silnikowej pojazdu. Ilość zalanego oleju może przykładowo wynosić od 3 do 5 litrów. Informacje o ilości oleju potrzebnego dla Twojego samochodu, znajdziesz w książce serwisowej lub instrukcji pojazdu, a także uzyskasz takie informacje, np. podczas kontaktu z Autoryzowanym Serwisem Producenta lub dobrym warsztatem.

Minimum i maksimum na bagnecie oleju

Po zalaniu oleju, możesz kontrolować poziom oleju korzystając z bagnetu poziomu oleju. Bagnet nie tylko pokazuje, że olej jest lub go nie ma, ale także pokazuje jego poziom poprzez specjalne oznaczenie. Oznaczenie bagnetu zwykle bazuje na umieszczeniu dwóch kresek lub kropek, czasami z dopiskiem MIN (minimum) oraz MAX (maksimum).

W zależności od wersji silnika, modelu i marki pojazdu, określony minimalny i maksymalny poziom oleju na bagnecie, to około 1 litra oleju silnikowego. 1 litr jest to wartość standardowa, przyjęta dla większości pojazdów, warto jednak zwrócić się do producenta lub zajrzeć do instrukcji ile faktycznie wynosi ta wartość. W codziennym użytkowaniu wystarczy nam zwykle informacje, że jest to około 1 litra oleju.

Za mało oleju czy za dużo oleju silnikowego?

Aby określić czy oleju ubywa, jest za mało, lub za dużo, należy wyjść od wartości początkowej, a więc po wymianie oleju, określić jaki poziom wyznaczony został na bagnecie. Warto zwrócić uwagę, że wskazania na bagnecie, określają minimum i maksimum, jaką ilość oleju powinniśmy mieć aktualnie zalaną.

http://badanie-techniczne.pl/2018/02/jak-sprawdzic-poziom-oleju-w-silniku/

W  przypadku prawidłowej kontroli poziomu oleju, wskazanie bliższe minimum, może oznaczać problemy. Poziom oleju nie powinien także sięgać maksymalnej kreski.

Jeśli mamy za mało oleju ale ponad minimum, narażamy silnik na zatarcie, które może być wywołane, np. na zakrętach. Wtedy olej ściągnięty do miski olejowej, pod wpływem zmiany ułożenia w misce. Może nie być dostępny dla „silnika”, który to nie zassie go tam, gdzie następuje smarowanie.

Prawidłowy poziom oleju, pozwoli na jego swobodny przepływ, także wtedy, gdy narażamy auto na liczne odchylenia. M.in na torze lub krętych drogach.

Zbyt wysoki poziom oleju powoduje z kolei, że po nagrzaniu silnika jak i oleju oraz zwiększeniu objętości oleju. To spowoduje wzrost oporów wewnętrznych silnika. Rosnące ciśnienie będzie miało katastrofalny wpływ na skrzynię korbową, uszczelki i simmeringi. Dalej przedostawanie się oleju do komory spalania, skrócenie życia katalizatora, itp..

Prawidłowa ilość oleju w silniku samochodowym

Jeśli podczas prawidłowej kontroli poziomu oleju, bagnet wskaże wartość po środku między minimum a maksimum, jest ok. Możemy przyjąć, że mamy odpowiedni poziom oleju silnikowego. Warto w tym miejscu przypomnieć, że spalanie oleju jest czymś naturalnym. Także w nowych samochodach, dlatego kontrola oleju, powinna być przez nas wykonywana regularnie. Olej silnikowy warto kontrolować przynajmniej raz w miesiącu, a zwłaszcza przed długimi trasami jak i po ich zakończeniu, kiedy spalenie oleju może być największe.

Wiedząc także, że minimum i maksimum wyznacza około 1 litra oleju, możemy bez problemu uzupełnić olej dolewając go. Zwykle, jeśli poziom oleju spada, zaleca się dolewanie wartości nie większych niż 200-300 ml i ponowną kontrolę aż do osiągnięcia satysfakcjonującego wyniku, tj. wartości pośredniej wskazanej na bagnecie.

http://badanie-techniczne.pl/2018/02/jak-sprawdzic-poziom-oleju-w-silniku/

Jeśli podczas prawidłowej kontroli poziomu oleju wskaźnik osiąga wartości maksymalne, należy zachować ostrożność. Zbyt mała ilość oleju pozwoli na jego szybkie uzupełnienie. Zbyt duża ilość oleju może wymusić nawet wizytę u mechanika celem jego spuszczenia w niewielkiej ilości.

Kategorie
Eksploatacja

Czym się różni filtr powietrza od filtra kabinowego?

Filtr powietrza i filtr kabinowy to tak naprawdę jeden i ten sam filtr. Przynajmniej pełnią tę samą funkcję, chociaż mogą być zbudowane na różne sposoby.  Jeśli spojrzeć na ich funkcję, w obu przypadkach pełnią to samo zadanie: filtrują powietrze które dostaje się do:

 • filtr kabinowy filtruje powietrze, które przedostaje się do kabiny pojazdu. Zabezpiecza wnętrze pojazdu i pasażerów oczyszczając zasysane przez klimatyzację i wentylację powietrze.
 • filtr powietrza filtruje powietrze, które przedostaje się do  silnika. Zabezpiecza silnik przed zanieczyszczeniami.

Jeden i drugi filtr pełnią bardzo ważne role w pracy pojazdu oraz w komforcie jazdy. I jeden i drugi filtr dostępny jest w wielu odmianach i pełnić może różne funkcje.

http://badanie-techniczne.pl/2018/03/kiedy-wymienic-filtry-w-samochodzie-filtry-paliwa-powietrza-kabinowy/

Filtr kabinowy: przeważnie dostępny jest w dwóch wariantach:

 • zwykły filtr kabinowy, którego zadaniem jest wychwytywanie co większych zanieczyszczeń powietrza, ale także pełni funkcję ochronną, zapobiegając przedostawaniu się, np. nadmiaru wilgoci czy liści do układu wentylacji/klimatyzacji.
 • rozbudowany filtr kabinowy, uzupełniony węglem czy jonami srebra, którego zadaniem jest nie tylko filtrować powietrze z większych zanieczyszczeń, ale już na tym etapie zatrzymywać przedostawanie się co bardziej szkodliwych substancji występujących w powietrzu.

http://badanie-techniczne.pl/2019/07/filtr-kabinowy-inaczej-zwany-filtrem-przeciwpylowym/

Pomimo tak zróżnicowanej funkcji, zarówno jeden jak i drugi filtr przeważnie są bardzo tanie i nie kosztują więcej jak 50 zł (pomijam ceny oryginalnych filtrów producenta samochodu).

Przyjmuje się, że wymiana obu filtrów nie powinna następować rzadziej jak raz na rok. W zależności od eksploatacji pojazdu oraz warunków w jakich poruszamy się, wymiana filtrów może być konieczna częściej (zalecamy).

Kategorie
Blog Eksploatacja

Jak odróżnić oponę letnią od zimowej i całorocznej?

Prawidłowo zadanym pytaniem, powinno być: jakich oznaczeń nie ma opona letnia, a ma zimowa i całoroczna? Dlaczego?

Opony letnie nie mają żadnych konkretnych, przyjętych, oznaczeń. Oznaczeń wskazujących, że dany typ opony nadaje się jedynie do użytku latem (czyli w założeniu wiosną, latem i jesienią wg. naszego rozumowania i oszczędności).

Opona letnia bez oznaczeń

Z czego to wynika? To proste! Oznacza się jedynie opony typowo zimowe, opony specjalistyczne oraz opony wielosezonowe (przynajmniej w teorii).

Stosuje się więc, przykładowo, oznaczenie śnieżki (3PMSF) lub/i M+S.

 • Śnieżka (3PMSF) – 3 Peaks Mountain Snow Flake. Opony przeznaczone do jazdy po ośnieżonych drogach czyli dedykowane do pracy w niższej temperaturze i trudniejszych warunkach jak lód i śnieg. Jest to jedyne oznaczenie, powszechne, wskazujące, że na 100% mamy do czynienia z oponą zimową,
 • M+S -Mud and Snow czyli Błoto i śnieg oznacza, że jest to opona, która nadaje się do jazdy w zmiennych warunkach, jak błoto czy śnieg, ale nie oznacza zimowych właściwości opony!

I wydawać by się mogło że to tyle w temacie. Niestety nie. Otóż wiele osób jest przekonanych, że symbol śnieżki (płatek śniegu) oznacza oponę zimową (prawidłowo) a M+S oznacza oponę wielosezonową. Czyli na logikę, brak oznaczenia oznacza oponę letnią. Bzdura! Znak M+S może występować zarówno na oponach zimowych, letnich jak i wielosezonowych. Tak. Znajdziemy je np. na oponach dla samochodów 4×4, itp..

Opony z takim oznaczeniem wcale nie dają nam żadnej gwarancji, że będą dobrze spisywały się na drodze zimą. O ich bieżnik, może różnić się od opony letniej, to skład mieszanki gumy już niekoniecznie. Opona zimowa to nie tylko bieżnik, ale i technologia. Technologia, która pozwala jej pracować przy obniżonej temperaturze, zmiennym ciśnieniu, itp..

Symbol M+S oznacza jedynie deklarację producenta, że opona nadaje się do jazdy w warunkach błota i śniegu, ale nie potwierdza zimowych właściwości opony.

Na podstawie w/w informacji wiemy więc, że opony letnie mogą nie mieć żadnego oznaczenia. Mogą, podobnie jak wszystkie inne, posiadać oznaczenie M+S.

Płatek śniegu, jako jedyny symbol, wskazuje, że dana opona dedykowana jest do jazdy w zimowych warunkach. Co za tym idzie do pracy w niskiej temperaturze. Opona letnia z oznaczeniem M+S może zachować swoje właściwości typowe dla opony letniej (nie mylić z wielosezonową). W wyjątkowych okolicznościach nadawać się, np. do krótkotrwałej jazdy w błocie i śniegu. Inaczej będą jednak zachowywać się opony całoroczne. Ich mieszanka gumy użytej do produkcji będzie już dostosowana do długotrwałej pracy w wysokiej jak i niskiej temperaturze, w tym w śniegu. I w końcu jeszcze inne właściwości będzie miała opona zimowa, która latem po prostu ulegnie przyśpieszonemu zużyciu nie wspominając o ryzyku uszkodzenia np. podczas jazdy po rozgrzanej autostradzie, itp..

http://badanie-techniczne.pl/2019/10/kolo-dojazdowe-predkosc/

Jak odróżnić oponę letnią od wielosezonowej?

O ile masz sporo pojęcia o oponach, łatwo zidentyfikujesz ich mieszankę. Określisz gumę z jakiej są wykonane, rozpoznasz bieżnik lub zapoznasz się odpowiednio wcześnie z deklaracjami producenta opony. Jeśli jednak nie zrobisz tego lub po prostu nie masz wiedzy bez pomocy specjalisty nie jesteś w stanie samemu nic zrobić. Opony wielosezonowe jak i opony letnie mogą być bardzo podobne do siebie i posiadać te same oznaczenia.

Wnioski

Decydując się na zakup jednej czy drugiej, warto nie tylko sprawdzić fora i podpytać znajomych. o pomoc sprzedawcę. Jeśli mamy na oku kilka modeli, sprawdź co deklaruje producent opony. Możemy jednak przyjąć ogólnie, że:

 • opony bez oznaczenia (śnieżka lub M+S) oraz innych (np. 4 all season, itp.) będzie oponą typowo letnią. Letnią, tj.dedykowaną do pracy w dodatnich temperaturach i względnie dobrych warunkach atomosferycznych – pomijam opony typowo na deszcz, asfalt, piasek, itp,
 • opony oznaczone M+S mogą oznaczać opony wielosezonowe jak i opony zimowe. Trudno będzie znaleźć to oznaczenie na oponach letnich. Nie oznacza to, że kupując oponę np. z poza Europy, nie trafimy na ten symbol,
 • opony oznaczone płatkiem śniegu lub płatkiem śniegu i M+S będą oponami typowo zimowymi,
 • wielosezonowe oznaczone są zwykle napisem 4 all season lub symbolem zmiennych warunków atmosferycznych, w tym śniegu i słońca,
 • opony zimowe bez płatka śniegu, nie są oponami zimowymi,
 • letnie z płatkiem śniegu lub M+S powinny wzbudzić Waszą czujność.