zawartość
- Jakie czynniki wpływają na zużycie paliwa?
- Jak mogę utrzymać niskie zużycie paliwa?
- Jaka jest idealna średnia prędkość?
- Jak obliczyć zużycie benzyny lub oleju napędowego?
- Wniosek: umiejętnie ograniczaj zużycie paliwa
Jakie czynniki wpływają na zużycie paliwa?
Od prędkości zależy przede wszystkim oszczędność paliwa. Im szybciej jedziesz, tym więcej samochód zużywa.Powód: opór powietrza wzrasta wraz ze wzrostem prędkości. Opór powietrza napiera na przód pojazdu, co oznacza, że samochód musi użyć większej siły, aby się poruszać. Silnik musi pracować, że tak powiem, ciężej i dlatego zużywa więcej paliwa.
Oprócz prędkości istnieją inne czynniki, które wpływają na zużycie paliwa:
- Wiek pojazdu : starsze samochody zwykle zużywają więcej paliwa.
- Rozmiar silnika : im większy silnik, tym większe zużycie paliwa.
- Skrzynia biegów samochodu : pojazd z automatyczną skrzynią biegów zwykle zużywa więcej paliwa niż samochód z manualną skrzynią biegów.
- Bagażnik : Podczas transportu ciężkich przedmiotów w bagażniku wzrasta również zużycie paliwa.
- Bagażniki dachowe i przyczepy : Przyczepy i bagażniki dachowe prowadzą do zwiększonego oporu powietrza, a tym samym do większego zużycia paliwa.
- Opony : Jeśli ciśnienie w oponach jest zbyt niskie, zwiększa się opór toczenia. Oprócz ciśnienia powietrza na opór toczenia ma również wpływ materiał opony, jakość profilu i szerokość opony. Szerokie opony zapewniają wyższe zużycie paliwa.
- Styl jazdy : Niepotrzebne hamowanie i ruszanie prowadzą do zwiększonego zużycia paliwa. Ponadto ci, którzy szybko wrzucają wyższe biegi i często jeżdżą z dużą prędkością, zużywają więcej paliwa.
Jak mogę utrzymać niskie zużycie paliwa?
Dzięki naszym dziesięciu prostym wskazówkom kierowcy mogą zmniejszyć zużycie paliwa i długofalowo oszczędzać paliwo. Przegląd:
- Unikaj ograniczeń prędkości: Jak już wspomniano, to przede wszystkim prędkość decyduje o zużyciu paliwa. Im wyższa prędkość pojazdu, tym większe zużycie. Przy dużych prędkościach samochód zużyje więcej paliwa . Według ADAC samochód klasy średniej potrzebuje do dwóch trzecich więcej paliwa, jeśli średnia prędkość wynosi 160 km/h, a nie 100 km/h.
- Optymalizacja stylu jazdy: Wskazane jest, aby wcześnie zmienić biegi (w zakresie prędkości ok. 2000 obr./min) i utrzymywać prędkość przy niższych prędkościach. Redukcję należy wykonywać tylko wtedy, gdy silnik szarpie lub zaczyna buczeć.
- Unikaj krótkich podróży: samochód potrzebuje najwięcej paliwa, gdy silnik jest zimny. Powód: silnik potrzebuje bogatszej mieszanki z wyższym udziałem paliwa w fazie nagrzewania w porównaniu z optymalną temperaturą pracy. Wskazane jest zabranie roweru na krótkie dystanse , skorzystanie z komunikacji miejskiej lub połączenie kilku pojedynczych przejazdów w jedną dłuższą podróż.
Unikaj rozgrzewania się silnika podczas postoju
Kierowcy nigdy nie powinni rozgrzewać silnika podczas postoju w zimie. Niszczy silnik, zanieczyszcza środowisko (wzrost emisji zanieczyszczeń), prowadzi do zwiększonego zużycia paliwa i jest zabroniony również w Niemczech.
- Wyłącz niepotrzebne urządzenia elektryczne: Odbiorniki elektryczne w pojeździe, takie jak klimatyzacja, wentylatory, oświetlenie lub jednostki sterujące, pobierają energię z sieci pokładowej. Generator dostarczający tę energię elektryczną napędzany jest silnikiem spalinowym. Im więcej urządzeń elektrycznych jest włączonych, tym większe jest zużycie paliwa. Przykład: ogrzewanie postojowe prowadzi do dodatkowego zużycia od 0,2 do 0,5 litra na godzinę. Dobrym pomysłem jest wyłączenie zbędnych urządzeń elektrycznych i ponowne rozważenie ich użycia.
- Zmniejsz obciążenie: Zaleca się usunięcie tylnych bagażników, nadbudówek i bagażników dachowych z samochodu, gdy tylko kierowca nie będzie ich już potrzebował. We wnętrzu należy regularnie porządkować wszystko, co już nie jest potrzebne, np. skrzynki z napojami. Ponieważ: Im wyższa masa całkowita samochodu, tym większe zużycie paliwa – 100 kilogramów dodatkowego ładunku skutkuje nawet o 0,3 litra większym zużyciem.
- Wyłącz silnik na biegu jałowym: Kierowcy powinni wyłączyć silnik, jeśli oczekuje się, że czas biegu jałowego przekroczy 20 sekund. Ponieważ jak tylko silnik pracuje, zużywa paliwo – nawet na postoju (około 0,5 do 1 litra na godzinę).
- Jedź z odpowiednim ciśnieniem w oponach: Kierowcy powinni regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach. Ciśnienie powietrza należy zawsze dostosować do wartości zalecanej w instrukcji obsługi. Jeśli ciśnienie w oponach jest zbyt niskie, wzrasta zużycie paliwa . Opór toczenia jest już zwiększony o 0,3 zmniejszone ciśnienie powietrza.
- Wybór właściwych opon: Wybór właściwych opon jest ważny . Na przykład kierowcy powinni przestawiać się na opony letnie w cieplejszych temperaturach – zużywają się one wolniej niż opony zimowe i zużywają mniej paliwa. Ponieważ opony letnie są węższe i mają mniejszą głębokość bieżnika, mają niższy opór toczenia. Wskazane jest również stosowanie opon energooszczędnych : kierowcy mogą zaoszczędzić do 0,5 litra paliwa na 100 kilometrów.
- Używaj hamowania silnikiem: Zaleca się jak najdłuższe korzystanie z efektu hamowania silnikiem – ponieważ hamowanie wymaga energii . Przykład: kierowca nie powinien zmieniać biegu zbliżając się do czerwonego światła – silnik hamuje automatycznie. Ważne jest, aby wcześnie zdjąć nogę z gazu i pozwolić, by samochód jechał przez ostatnie kilkaset metrów, zamiast gwałtownie hamować.
- Regularnie konserwuj pojazd: Zaleca się regularne serwisowanie samochodu. Uszkodzenia, takie jak zapchany filtr powietrza silnika, mogą prowadzić do zwiększonego zużycia paliwa, ponieważ silnik dostaje mniej powietrza. Regularne wymiany oleju są również ważne, aby utrzymać niskie zużycie paliwa. Tutaj ważne jest, aby zawsze przestrzegać specyfikacji producenta pojazdu.
W przypadku oleju napędowego koszty paliwa są tańsze niż w przypadku silnika benzynowego
Chociaż olej napędowy ma niższe koszty paliwa niż benzyna, kierowca zazwyczaj płaci mniej za podatki, zakup i ubezpieczenie.
Jaka jest idealna średnia prędkość?
Ponieważ to przede wszystkim prędkość decyduje o zużyciu paliwa, należy unikać szybkiej jazdy po autostradzie: nawet zmniejszenie prędkości o dziesięć kilometrów na godzinę przynosi oszczędności. Generalnie jazda po autostradach pozwala zaoszczędzić paliwo przy prędkości od 100 km/h do 130 km/h . Zależy to jednak od pojazdu, silnika i wbudowanej skrzyni biegów: Niektóre pojazdy mają dziewięć lub dziesięć biegów. Ponieważ ostatnie biegi w tych samochodach są długie, obniżają one prędkość obrotową silnika. Umożliwia to bardzo wydajną jazdę przy niskim zużyciu paliwa.
Kierowcy są najbardziej oszczędni na drogach wiejskich
Na drogach krajowych (ograniczenie prędkości: 100 km/h) zużycie paliwa jest niższe niż na autostradzie czy w mieście. Powód: samochód może dłużej toczyć się, ponieważ zwykle nie ma tu świateł.
Jak obliczyć zużycie benzyny lub oleju napędowego?
Jeśli chcesz obliczyć zużycie paliwa, najpierw zatankujesz pojazd po brzegi, a następnie wyzerujesz licznik przebiegu. Po dłuższym dystansie (co najmniej 100 km) pojazd jest tankowany po brzegi na tej samej stacji benzynowej i pompie.
Przejechane kilometry są następnie równoważone z zatankowanymi litrami. Aby obliczyć średnie zużycie paliwa na 100 kilometrów, wystarczy pomnożyć ilość zatankowanych litrów przez 100. Następnie tę liczbę dzieli się przez przejechane kilometry. Wzór na średnie zużycie benzyny i oleju napędowego jest zatem następujący: Zatankowane litry x 100 ÷ odległość w km = średnie zużycie w litrach
Lub: litry ÷ przejechane kilometry = średnie zużycie w litrach Przykład: 40,13 litra x 100 : 521 kilometrów = 7,7 litra na 100 kilometrów
Wniosek: umiejętnie ograniczaj zużycie paliwa
To od prędkości zależy głównie zużycie paliwa. Jeśli chcesz zmniejszyć zużycie, powinieneś jechać wolniej. Istnieją jednak inne sposoby trwałego oszczędzania paliwa: na przykład kierowcy mogą unikać krótkich podróży lub wyłączać niepotrzebne urządzenia elektryczne w samochodzie. Kierowcy mogą w prosty sposób samodzielnie obliczyć swoje średnie zużycie benzyny lub oleju napędowego według następującego wzoru: zatankowane litry x 100 ÷ odległość w km = średnie zużycie w litrach.