Ile kosztuje wymiana oleju?

Ile kosztuje wymiana oleju, to często zadawane pytanie przez właścicieli pojazdów. Sama wymiana oleju to jedna z podstawowych czynności jaką należy wykonać, aby zachować silnik w dobrej kondycji oraz wydłużyć jego żywotność. Ma to tak samo duże znaczenie gdy poruszamy się w mieście jak również preferujemy dłuższe trasy.

Skorzystaj z oferty, kup tanie ubezpieczenie samochodu, polisa OC/AC najtaniej, porównaj ceny ubezpieczenia

Średnia cena wymiany oleju wraz z olejem to wydatek około 150 do 350 zł. Skąd taka rozbieżność w cenie. Należy przyjrzeć się temu co wpływa na cenę wymiany oleju.

Ile kosztuje wymiana oleju?

Sama usługa wymiany oleju to zwykle koszt od 50 do 100 zł, chociaż można trafić na lepsze i gorsze ceny. Wszystko zależy od regionu Polski i przede wszystkim od samego warsztatu. Sama wymiana oleju nie jest czynnością, która wymaga specjalnych umiejętności, dlatego cena jest raczej stała i niezależna od marki i modelu pojazdu.

Drugim ważnym elementem przy określeniu ile kosztuje wymiana oleju jest sam olej. Tu jest w czym przebierać, dlatego nie ma ani dolnej ani górnej granicy ale należy przyjąć, że dobrej jakości olej, dla średniej klasy pojazdu to wydatek od 80 do 200 zł. Są też oleje droższe, specjalistyczne, a niektóre modele lubią brać olej, więc należy się też przygotować na zakup dolewki.

Ostatnim elementem jest filtr oleju, który kosztuje od 20 do nawet 150 zł. Przy czym dla większości modeli cena ta zamknie się w granicy 50 zł.

Jeśli chcemy zaoszczędzić, możemy zaopatrzyć się w filtr jak i sam olej samemu, ale doświadczenie pokazuje, że ceny wymiany oleju i filtra w tej sytuacji, a więc i koszt całej operacji często potrafi być taki sam, jak gdy zamówimy wszystko w warsztacie. Czemu? Dlatego, że cena usługi wraz z materiałem w warsztacie samochodowym jest zwykle sumą obu produktów.

Możesz też samemu wymienić olej, ale należy pamiętać, że należy go później zutylizować. Możesz to zrobić w wybranych punktach zbiórki odpadów komunalnych lub na niektórych stacjach benzynowych.

Co ile wymieniać olej w samochodzie?

Przyjęło się, że olej należy wymieniać raz na rok lub co 10-15 tysięcy kilometrów. Jest to mit. Zużycie oleju nie zależy od czasu a od sposobu eksploatacji silnika. Może okazać się, że samochód miejski, poruszający się każdego dnia na krótkich odcinkach trasy, pokonujący rocznie kilka tysięcy a może i kilkaset kilometrów, będzie potrzebował wymiany oleju tak samo często, jak pojazd poruszający się wyłącznie autostradami na długich odcinkach trasy. Częsta wymiana oleju, może tylko pomóc silnikowi. Zbyt długie odwlekanie z wymianą oleju, obniży żywotność silnika.

Jak widzisz cena wymiany oleju jest naprawdę różna i nie należy szukać odpowiedzi w Google, co najlepiej zapytać w kilku warsztatach ile kosztuje wymiana oleju. Kiedy zadasz to pytanie, upewnij się, że otrzymasz wszystkie informacje: ile kosztuje usługa, jaki olej będzie wlany oraz ile kosztuje filtr. Możesz też zapytać ile będzie kosztowała ta usługa, gdy Olej i filtr dostarczysz samodzielnie.