Oświadczenie sprawcy kolizji – potrzebujesz tylko kartę papieru!

Oświadczenie sprawcy kolizji przede wszystkim musi umożliwić ubezpieczycielowi zidentyfikowanie: Kto doprowadził do kolizji, czym jechał oraz co się stało i kiedy. Oświadczenie sprawcy kolizji spisuje ten, kto umie pisać i spisujecie to w jednym egzemplarzu. Podpisujecie OBOJE i kartka z oświadczeniem trafia w ręce POSZKODOWANEGO.  Nie przejmuj się jeśli sprawca nie ma polisy OC albo dowodu rejestracyjnego. Wystarczy numer rejestracyjny. Nie wzywaj Policji, chyba, że macie ku temu powód, np. są ranni, są ofiary, albo jechałeś służbowym samochodem i musisz to zgłosić. Zrób zdjęcia, usuń pojazdy ze środka drogi bo dostaniecie za to mandat jak Was policja złapie na paleniu głupa.

OŚWIADCZENIE SPRAWCY KOLIZJI RAZ DWA TRZY

BUM! Kolizja. Upewnij się, że wszyscy są cali i nikt nie potrzebuje pomocy. Zrób zdjęcia pojazdów i okolicy, w razie czego zgarnij kilka numerów telefonów świadków. Działaj, bo szkoda czasu.

  1. Załatw czystą kartę papieru i jeden długopis, nie używaj ołówka.  Wpisz koniecznie datę, godzinę i miasto zdarzenia.
  2. Napisz słownie SPRAWCA: a następnie imię i nazwisko, numer pesel, seria i numer dowodu tożsamości.  Uzupełnij informację o kategorię, nr prawa jazdy i nazwę wystawcy dokumentu.
  3. Jeśli właściciel pojazdu ma dokumenty pojazdu: uzupełnij numer VIN i numer tablicy rejestracyjnej, a także numer polisy OC. Aby ułatwić sprawę, zapisz sobie nazwę ubezpieczyciela. Spisz datę ważności przeglądu technicznego pojazdu sprawcy.
  4. Jeśli nie posiada tych dokumentów: zapisz tylko numer rejestracyjny pojazdu, a jeśli masz wątpliwości to pod maską lub przy drzwiach znajdziesz numer VIN. Informacje o polisie można sprawdzić w Internecie za darmo za pomocą numeru VIN lub numeru rejestracyjnego.
  5. Opisz  okoliczności kolizji, w tym: data, godzina, miejsce kolizji, jej przyczyna i jednoznaczne stwierdzenie, kto jest jej sprawcą.
  6. Napisz: Sprawca kolizji imię i nazwisko kierował pojazdem marki XYZ i spowodował kolizję z pojazdem ZXY o numerach ABC, którym kierował imię i nazwisko. W wyniku kolizji w pojeździe poszkodowanego uszkodzone zostały: TO, TO i TAMTO. Kolizja miała miejsce TU i TU podczas, np. wyjeżdżania STĄD.
  7. Pomocna przydaje się mapka sytuacyjna. Zaznacz strzałkami kto gdzie jechał, a cyferkami określ kolejność zdarzeń. Jeśli były znaki, narysuj je.
  8. PODPISZCIE i pożegnajcie się w zgodzie.

Jeśli samochody są unieruchomione, dzwoń do ubezpieczyciela bo na 99% masz darmowy assistance.

Jesteś poszkodowanym, nie czekaj, dzwoń do ubezpieczyciela, zgłaszaj szkodę i bierz samochód zastępczy.

Pamiętaj, ten poradnik to wersja skrócona. Abyś wiedział na czym się skupić pisząc oświadczenie. Które musisz spisać, bo ubezpieczyciel będzie tego wymagał od Ciebie. Z oświadczeniem sprawcy kolizji, poszkodowany kontaktuje się z ubezpieczalnią sprawcy i czeka na wycenę szkód. Pamiętaj, że przysługuje Ci auto zastępcze.