Ile mogę wypić aby prowadzić pojazd?

Chociaż w Polsce dopuszcza się spożycie niewielkiej ilości alkoholu i prowadzenie pojazdów, to nadrzędna zasada mówi: Piłeś? Nie jedź. Trzeźwiejesz? Daj sobie czas. Pomimo, że prawo jasno określa ile możesz wypić aby prowadzić pojazd, a więc pod wpływem jakiej ilości alkoholu możesz się znajdować, to jest to bardzo zgubne. Ile mogę wypić aby prowadzić samochód, to pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Każdy z nich jest inny, większość z nich wypiło inny rodzaj alkoholu, każdy zjadł coś innego, jest innego zdrowia i kondycji. Nie ma więc jednej odpowiedzi na to pytanie. Badania dowodzą, że nawet piwo bezalkoholowe (ważone przecież z tych samych składników co piwo alkoholowe) potrafi silnie oddziaływać na naszą psychikę i powodować reakcje i zachowania zbliżone do tych, jakie widzimy po spożyciu alkoholu. Możesz temu zaprzeczyć i z pewnością to zrobisz, ale to nie są wymyślone teorie. Ja też lubię wypić sobie piwo, strzelić drinka, ale potrafię powstrzymać się przed prowadzeniem pojazdów w stanie po spożyciu alkoholu lub pod jego nawet niewielkim wpływem.

Przeczytaj także:

Chcesz wiedzieć ile możesz wypić aby prowadzić pojazd? Sprawdź osobny artykuł, z którego dowiesz się w jaki sposób możesz orientacyjnie wyliczyć czas trawienia alkoholu, jego przetwarzania w organizmie. Proces ten może zachodzić bardzo długo nawet dla śladowej ilości alkoholu. Co powoduje, że odpowiedź na pytanie ile mogę wypić aby prowadzić pojazd, tym bardziej nie jest możliwa do udzielenia.

Organizm człowieka potrzebuje średnio dwóch-trzech godzin na spalenie około 20 g czystego alkoholu. To ilość odpowiadająca 50ml czystej wódki, puszce piwa czy kieliszkowi wina. Pierwszym czynnikiem który będzie miał wpływ na zmianę tego czasu będzie płeć, waga, stan zdrowia, kondycja, samopoczucie, pora dnia, aktywność, temperatura, rodzaj alkoholu i spożyte posiłki. Czy mając tyle zmiennych jesteś gotowy zaryzykować karę pieniężną, utratę prawa jazdy a nawet więzienie, dla jednego piwa, kieliszka wina czy wódki?

Ilę mogę wypić aby prowadzić samochód - alkomat!

Podkreślam, że moje stanowisko, jako autora blogu. Ile mogę wypić aby prowadzić pojazd? Nie pij!

  • Nigdy nie wsiadam za kierownicę po spożyciu alkoholu, nawet śladowej ilości. 

Musisz wiedzieć, że jazda pod wpływem alkoholu rozpatrywana jest w trzech kontekstach:

  • jazdy pod wpływem alkoholu w ilości dopuszczającej prowadzenie pojazdu, tj. do wartości nie przekraczającej 0,2 promila czyli 0,1 mg w wydychanym powietrzu (patrz badanie alkomatem),
  • prowadzenia pojazdu pod wpływem, w ilości wskazującej na jego spożycie, tj. wartości stanowiącej wykroczenie a nie przestępstwo,
  •  w ilości przekraczającej dopuszczalne limity dla jazdy oraz wykroczenia, czyli wartości wskazującej na przestępstwo.

Wielu kierowców wychodzi z założenia, że przysłowiowe jedno piwko, niewiele może zaszkodzić. Rzecz w tym, że jedno piwko zawiera w sobie ilość alkoholu, która już umożliwia stwierdzenie, że kierowca prowadzi pod wpływem alkoholu. Jest to stan  wskazujący na spożycie alkoholu. Oczywiście, możemy po wypiciu piwa odczekać 1-2 godziny. Oczekujemy, że ten zostanie wyparty z organizmy do stanu nie wskazującego na spożycie alkoholu, a więc adekwatnego do wzięcia kilku łyków.