Ubezpiecznie GAP – Co to jest i czy warto kupić?

Ubezpieczenie GAP –  Guaranteed Asset Protection – pokrywa różnicę między kwotą zapłaconą za samochód a kwotą, którą firma ubezpieczeniowa dałaby ci, gdyby został uszkodzony (szkoda całkowita) lub skradziony. GAP jest więc zabezpieczeniem pewnej straty finansowej, powstającej wraz z utratą wartości samochodu/pojazdu.

Jeśli kupujesz nowy samochód, jego wartość spada o jedną trzecią, gdy tylko zjedziesz z placu, i spadnie o 40% w pierwszym roku i do 60% w ciągu trzech lat. Oczywiście dane te mogą zmieniać się w zależności od marki i modelu pojazdu, ale sednem sprawy jest to, że utrata wartości jest nieunikniona.

Ubezpieczenie GAP nie tylko uchroni nas przed tą utratą w stosunku do ubezpieczyciela, ale także zabezpieczy nasz portfel zwłaszcza gdy decydujemy się na finansowanie pojazdu poprzez kredyt czy leasing. Jednak w każdym przypadku jest to ubezpieczenie, które nie tyle gwarantuje nam ubezpieczenie spadku wartości pojazdu co ubezpieczenie na tę różnicę, jeśli dojdzie do uszkodzenia samochodu lub ten zostanie skradziony.

W większości polis typu GAP szkoda to każda utrata auta – także w wyniku kradzieży. Tu jednak prosimy o bycie czujnym gdyż warunki tego typu ubezpieczenia mogą się różnić w zależności od wybranej oferty.

Czemu ubezpieczenie GAP istnieje i dlaczego ludzie kupują je? Dlatego, że samochody tracą swoją wartość – tracą na wartości – szybko, szczególnie jeśli są nowe. Amortyzacja to różnica między tym, co zapłaciłeś za samochód, a kwotą, którą teraz jest wart.

Fakt, że posiadamy nowy samochód i mieliśmy kolizję w pierwszym roku od opuszczenia salonu (wydawać by się mogło nowy samochód, dużo warty) nie daje nam żadnej gwarancji, że ubezpieczyciel wypłaci nam 100% odszkodowania. Samochód stracił na wartości a jego wartość rynkowa (realna) jest tak naprawdę znacznie niższa niż w chwili zakupu.

Ubezpieczyciel w takiej sytuacji płaci za wrak Twojego samochodu pewną niewielką kwotę oraz dodatkowo  wypłaca odszkodowanie z tytułu posiadanego autocasco. Kwota ta jest jednak pomniejszona o spadek wartości pojazdu.

Innym ubezpieczeniem poza GAP, które zyskuje na popularności jest ubezpieczenie CPI czyli ubezpieczenie na wypadek śmierci, niezdolności do pracy albo utraty źródła zarobków (Credit Protecion Insurance). Takie ubezpieczanie przyjmuje postać typowego ubezpieczenia na życie, a spotkać się z nim możemy chociażby przy innych kredytach czy to na telewizor czy kupując mieszkanie. W wielu przypadkach może ono być obowiązkowe celem chociażby obniżenia oprocentowania lub innych zobowiązań dodatkowych dla banku.

Ubezpieczenie GAP może zarówno dotyczyć kwoty netto jak i brutto co będzie miało znaczenie dla osób kupujących samochody prywatnie. Oczywiście trzeba pamiętać, że może pojawić się konieczność opłacenia podatku Vat ale to i tak lepsza opcja, niż zostać ze sporym długiem do spłacenia lub bez pieniędzy.