Co to jest policyjna akcja znicz?

Akcja znicz to akcja organizowana przez Policję w okresie Wszystkich Świętych, tj. w dniu poprzedzającym oraz następnym po dniu 1 listopada. Zaczyna się ona w przeddzień Wszystkich Świętych i kończy po Zaduszkach. W zależności od tego kiedy wypada 1 listopada, akcja może trwać dłużej lub krócej. Akcja znicz opiera się o proste działania Policji, polegające na wzmożonych patrolach drogówki, kontroli trzeźwości, ulicach w okolicach cmentarzy. Obejmuje także piesze patrole Policji. Wprowadza nową organizację ruchu, a także udział Policji w kierowaniu tym ruchem w okolicy cmentarzy.

W tegorocznej akcji weźmie udział ponad 5 tysięcy funkcjonariuszy Policji, którzy w dniach od  31 października do nocy 3 listopada, będą aktywnie pomagali pieszym i kierowcom w bezpiecznym dotarciu do cmentarzy oraz do domów. Akcja znicz jest odpowiedzią na rosnącą liczbę wypadków z udziałem rannych i ofiar śmiertelnych, a także aktywności nietrzeźwych kierowców. Akcja znicz ma dodatkowo na celu pomoc w zorganizowaniu ruchu w newralgicznych miejscach, jak okolice cmentarzy. Do akcji dołączą służby miejskie, które przeorganizują ruch w miastach i przy cmentarzach, wyznaczą nowe miejsca parkingowe oraz zabezpieczą miejsca, w których parkowanie może być niebezpieczne.

Akcja znicz kładzie duży nacisk na trzeźwość kierowców, ich kontrolę, eliminowanie patologii drogowej, także zatrzymania kierowców przekraczających prędkość, nie stosujących się do znaków drogowych oraz tych nieostrożnych, ignorujących wzmożony ruch pieszych. Podczas akcji policyjnej będą także sprawdzane:

  • przestrzeganie ograniczeń prędkości i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego oraz sygnałów kierującego ruchem,
  • stosowanie pasów bezpieczeństwa oraz stosowanie i prawidłowe używanie urządzeń do przewożenia dzieci w pojazdach,
  • kontrola stanu trzeźwości kierowców oraz stanu technicznego pojazdów,
  • kontrole pojazdów, co do których istnieje podejrzenie przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej, które mają zakaz poruszania się w określonym czasie po drogach,
  • kontroli podlegać będzie także sprawność i aktywność świateł drogowych w pojazdach oraz ich prawidłowe używanie,
  • piesi będą kontrolowani i zatrzymywani w związku z brakiem elementów odblaskowych lub kamizelek po zmierzchu poza obszarem zabudowanym (przepisy zobowiązują do ich używania)

Policja wzywa wszystkich aby zachowali ostrożność, zwrócili szczególną uwagę na pieszych (niechronionych uczestników ruchu), abyśmy dbali o widoczność na drodze, pomagali sobie wzajemnie i nie prowokowali trudnych sytuacji. Policja apeluje o zabezpieczenie mienia i nie pozostawianie go, np. w samochodach, na wierzchu na

Akcja znicz nie jest jedynie wymierzona w stronę kierowców, piesi także będą kontrolowani, jeśli ich zachowanie na drodze będzie tworzyło niebezpieczeństwo. M.in. z tego powodu w okolicy cmentarzy pojawi się sporo barierek ochronnych, które nie tylko wyznaczą nowe kierunki jazdy ale także zapewnią nowe ciągi komunikacyjne dla pieszych.

Komenda Główna Policji informuje, że podczas akcji „Znicz 2018” doszło do 425 wypadków. Zginęło w nich 57 osób, a 528 zostało rannych. Policjanci zatrzymali wówczas aż 1299 kierujących pod wpływem alkoholu.

Policja nie tylko przestrzega przed pilnowaniem obowiązku stosowania się do przepisów Prawo o ruchu drogowym, prosi i apeluje o wzmożoną czujność i ostrożność. W okresie jesienno-zimowym dodatkowo pogarszają się warunki atmosferyczne, mgła i deszcz ograniczają widoczność. Także zachowanie pieszych przy i na przejściach może ulec znacznej zmianie (np. poruszanie się w kapturach, poruszanie się dużymi grupami, ciemne ubrania bez elementów odblaskowych).

Akcja znicz to także akcja wymierzona w bandytyzm na cmentarzach, dot. to zwłaszcza kradzieży (nie tyle zniczy, co aktywności kieszonkowców).

Wszyscy chcielibyśmy czuć się na drodze i w jej pobliżu bezpieczni, nie tylko podczas trwania akcji znicz ale także przez cały rok. Takie akcje zwracają szczególną uwagę, na trudną sytuację w ruchu drogowym, problem alkoholu, łamania podstawowych przepisów prawa a także nieuwagę i brak ostrożności. Zarówno kierowcy jak i piesi są narażeni na udział w kolizjach i wypadkach drogowych, dlatego Policja zwraca szczególną uwagę na ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Apeluje także o zachowanie ostrożności i zabezpieczenie mienia, zamykanie mieszkań na klucz, wzajemne informowanie sąsiadów o nieobecności i sprawdzeniu, np. mieszkania. Wszystkich świętych to czas dużej aktywności złodziei, którzy wykorzystują zamieszanie, rodzinne spotkania, wyjścia na cmentarz do tego aby okradać mieszkania. W komunikacji zbiorowej i na cmentarzach aktywni stają się kieszonkowcy, którzy szukają okazji do kradzieży pieniędzy i dokumentów.