Co ile wymieniać olej?

Wymiana oleju silnikowego powinna być czynnością systematyczną, wykonywaną nie tylko wg.  kalendarza ale także zależna od stylu jazdy oraz kondycji naszego silnika. Kondycja silnika i styl jazdy przekładają się na szybsze lub wolniejsze zużycie oleju. Olej jest krwią silnika, a silnik sercem samochodu. Jeśli w trosce o oszczędność (wymiana oleju to zwykle koszt od 100 do 200 zł razem z usługą wymiany oleju) przyjdzie nam zlekceważyć konieczność wymiany oleju, możemy zapłacić za to remontem nawet całego silnika.

Kiedy wymienić olej w silniku?

Przyjmuje się, że olej wymieniamy zwykle co rok czyli przy okazji, np. badania technicznego. Wtedy też dbamy o uzupełnienie lub wymianę wszystkich filtrów, płynów i innych elementów, które wymagają rokrocznego przeglądu. Jest to oczywiście zachowanie poprawne, ale mało skuteczne. Olej silnikowy nie zużywa się w czasie 12 miesięcy, on się po prostu zużywa. Przepala. Miesza ze wszystkim, co tylko może się w silniku pojawić, w efekcie traci na lepkości, nie zapewnia prawidłowego smarowania i w końcu pozwala na zatarcie silnika.

Co ile wymieniać olej w silniku benzynowym i diesla, na co zwrócić uwagę?

Oczywiście lepiej mieć stary olej niż mieć go za mało lub w ogóle, ale na sanki chodzicie gdy spadnie śnieg czy gdy w listopadzie pojawią się pierwsze przymrozki? Oczywiście, że do dobrego poślizgu potrzebny jest śnieg i to też nie byle jaki, błoto lub wyjeżdżone resztki to raczej nie jest to czego oczekujemy po dobrej zabawie.

Olej wymieniamy nie rzadziej jak co 15 tysięcy kilometrów i to też jest prawda, chociaż jest to lekki archaizm. Wartość 12-15 tysięcy kilometrów przyjęło się jako średnią pokonywaną w ciągu roku. Oczywiście przy takiej intensywności jazdy, być może (bo nie jest to pewne) wymiana oleju nie będzie konieczna częściej. Zwróć jednak uwagę, że dziś średnia przejechanych kilometrów może sięgać znacznie wyższych wartości. Wielu kierowców bez problemu, prywatnie, pokonuje 20-30 tysięcy kilometrów (nie mówiąc o dodatkowym czynniku jakim jest np. instalacja LPG), a zawodowi kierowcy nawet 50-100 tysięcy rocznie.

Olej wymieniamy kiedy widzimy, że ten który jest jest już przepalony, nie lepi się, śmierdzi benzyną. Oczywiście utrata właściwościowi oleju to rzecz normalna, ale nie można tego przeciągać w nieskończoność. Każdy olej prędzej czy później zużywa się, tak jak olej w frytkownicy. Możemy używać go wiele razy, wzmacniać go dodatkowymi środkami, uzupełniać świeżym olejem, ale to co już pływa w nim, będzie pływało do końca. Nigdy nie osiągniemy w ten sposób prawidłowego smarowania i nie utrzymamy jego świeżości.

Podałem tylko trzy zależności dot. wymiany oleju, ale one już w zupełności powinny dać Ci odpowiedź na pytanie co ile wymieniać olej. Olej jest krwią twojego silnika, wymieniaj go często aby zapewnić prawidłowe smarowanie. Jeśli zrobisz to raz na rok przy około 12-15 tysiącach kilometrów, będzie to bezpieczne. Wymieniaj olej dwa razy w roku, jeśli jeździsz więcej lub lubisz jeździć sportowo. Wymieniaj olej 2 razy w roku jeśli męczysz silnik każdego dnia na krótkich odcinkach, nawet jeśli robisz nie 15 a 8 tysięcy kilometrów w roku – miasto, hamowanie, gaszenie, odpalanie, przyśpieszanie to prawie jak sportowa jazda, w której silnik nie pracuje równo a ciągle poddawany jest wysokiemu stresowi.

Wymieniaj olej w pojeździe kilka razy w roku jeśli chcesz utrzymać swój samochód w dobrej kondycji, na kolejne 50-100 tysięcy pokonywane w ciągu roku.

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie?