Od 1 sierpnia nowe znaki drogowe na drogach krajowych

Od 1 sierpnia 2019 roku obowiązuje w Polsce nowe oznakowanie pionowe – nowy znak drogowy D-51a i D51b wyznaczający początek i koniec odcinkowego pomiaru prędkości.

Odcinkowy pomiar prędkości

Na znaku wyznaczającym początek odcinkowego pomiaru prędkości umieszczono dodatkowo informację o dopuszczalnej prędkości na danym odcinku. Symbol dopuszczalnej prędkości to pomniejszony znak B-33 wyznaczający dopuszczalną prędkość przejazdu.

Co to jest Odcinkowy Pomiar Prędkości?

Pomimo jego obowiązywania, na pojawienie się znaku na drogach możemy poczekać nawet 24 miesiące – tyle czasu mają zarządcy dróg na ich wprowadzenie. I jak to zwykle u nas w kraju bywa, obawiamy się, że znaki szybko nie pojawią się na naszych drogach. Dlaczego?

Problem z odcinkowym pomiarem prędkości wśród kierowców polega na tym, że mało który kierowca Wie ile wynosi dopuszczalna prędkość na danej drodze. Chociaż przepisy są jasne, to bywa różnie z przestrzeganiem ich. M.in. z tego powodu nowe oznakowanie D-51a i D51b nie tylko aktualizuje sposób informowania o OPP, ale dostarcza bardzo cennej informacji. Z jaką prędkością można przejechać przez odcinkowy pomiar prędkości.

Odcinkowy pomiar prędkości – dopuszczalna prędkość

Powinniśmy jednak pamiętać, że OPP to nie tylko limit prędkości (jego brak, bo na OPP nie obowiązują żadne ekstra ograniczenia), ale to także odcinek, który został wskazany jako noiebezpieczny. Kiedyś w Polsce działały tzw. Czarne Punkty. Dokładnie taką samą rolę pełnią dziś OPP, a jedyne czym się różnią, to o braku informacji o liczbie wypadków i zabitych.