Nowe przepisy ruchu drogowego – zobacz co się zmieni w 2019

Nowe przepisy ruchu drogowego mogą sporo zmienić w obecnej sytuacji na drogach. Nie są rewolucyjne, ale potrzebne, chociaż wielu kierowców ma już dziś problem, aby pogodzić się ze zmianami. Wielu kierowców ma też problem z tym, aby wyciągnąć z propozycji zmian przepisów ruchu drogowego logiczne wnioski.

Co się zmieni w przepisach ruchu drogowego w 2019? Pierwsze zmiany zobaczymy już w październiku 2019 roku.

Jeśli mówimy o zmianach, zacznijmy od tego, że Ministerstwo Infrastrukuty nie może dowolnie zmieniać przepisów. Te muszą przejść cały proces ich akceptacji, następnie uprawomocnienia się. Trwa to długo i czasami, jak w przypadku CEPIK, itp. potrafi zakończyć się wieloma problemami. Tym razem rozmawiamy jednak nie o systemie, a przepisach, które są nam potrzebne, aby jeździło się przyjemniej.



Akcesoria do samochodu - porównaj na Ceneo

Dwie najważniejsze nowości

Jazda na suwak i korytarz życia. Dwa hasła, które nie znikają z ust kierowców od kilku miesięcy.

Jazda na suwak

Jazda na suwak, na zamek błyskawiczny, stanie się obowiązkowa, a to oznacza, że w końcu zaczniemy jeździć. Dobrze przeprowadzona jazda na suwak nie zapobiegnie tworzeniu się korków, ale pozwoli upłynnić jazdę, zorganizować ruch na drodze i przed zwężeniem oraz rozładuje kilometrowe korki spowodowane ruchem, tzw. szeryfów. Ta zmiana to ukłon w stronę bezpieczeństwa. Kierowcy, którzy będą poruszali się po kontynuowanym pasie będą mieli obowiązek wpuszczać pojazd, którego pas kończy się.

Korytarz życia

Czy korytarz życia to problem? Dziś problem dla służb ratunkowych. Nie, korytarz życia nie jest niebezpieczny. Niebezpieczne jest to, kiedy kierowcy zapominają o jego utworzeniu lub używają go w sposób zagrażający bezpieczeństwu, np. cofając się na autostradzie. Korytarz życie ma zapewnić służbom ratunkowym możliwość szybkiego dojazdu do miejsca wypadku. Od chwili wprowadzenia przepisu, kierowcy będą prawnie zobowiązani do tworzenia korytarzy życia. Chociaż zastanawiam się, czy przez pierwsze lata nie będzie to raczej mechanizm przyśpieszonego karania kierowców, którzy zwyczajnie gubią zdrowy rozsądek za kierownicą.

Obowiązek tworzenia korytarza życia już w momencie dojeżdżania do tworzącego się korka ma wejść w życie już od 1 października 2019 roku.

Korytarz życia – Jak przepuścić służby ratunkowe w korku?

Nowe przepisy ruchu drogowego to miany w organizacji dokumentów

Jedne tablice rejestracyjne „przypisane do kierowcy”

Obecnie  za każdą zmianę tablic rejestracyjnych razem z nalepką na szybę trzeba zapłacić 100 zł. Kierowca, który kupi nowy samochód będzie mógł zachować dotychczasowy numer rejestracyjny i tablice z poprzedniego pojazdu. Oczywiście oznacza to, że coś trzeba będzie zrobić z rejestracją tego poprzedniego pojazdu, ale kluczowe będzie nadanie możliwości przejścia dokumentów dalej. Z tą zmianą dojdzie jednak jeszcze jedna. Nalepka na szybę ma być nieobowiązkowa lub całkowicie zniknąć.

Brak obowiązku posiadania naklejki na szybie

Naklejka jak się okazuje nie jest już niczym rewolucyjnym. Częściej powoduje problem: z wymianą szyby czy też przerejestrowaniem pojazdu i usunięciem starej naklejki.

Zlikwidowanie karty pojazdu

Podobno większość kierowców posiada kartę pojazdu i równie duża część z tej większości, nigdy jej na oczy nie widziało. Ministerstwo chce zniesienia obowiązku posiadania i wydawania karty pojazdu. Jednak wraz z wdrożeniem systemu CEPIK 2.0 wszystkie informacje, które powinna zawierać karta pojazdu, są dostępne online. Karta pojazdu nie ma sensu istnienia, a wiążące się z nią problemy (brak, zgubienie, nie przekazanie) rozwiążą się same.

Nowe samochody zarejestruj diler

Nowe przepisy ruchu drogowego przewidują zmiany w rejestracji nowych samochodów. To duże ułatwienie, które sprawi, że z salonu wyjedziemy zarejestrowanym i gotowym do drogi samochodem. Koniec z koniecznością biegania po urzędach celem zarejestrowania nowego samochodu, gdy ten czeka na nas w salonie.

Nie trzeba wozić prawa jazdy

Dowód osobisty w telefonie, brak konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i numeru oraz karty polisy OC. W końcu brak konieczności wożenia prawa jazdy. Po wdrożeniu ostatniego edokumentu, przeniesieniu się na płatność online telefonem, zegarkiem albo chipem, uwolnimy się całkiem od portfeli i noszenia jakichkolwiek dokumentów. Prawo jazdy to ostatni z ważnych dla kierowców dokument, który nadal musimy mieć w wersji papierowej.

Z posiadania przy sobie dokumentów oraz dowodu rejestracyjnego, polisy OC nie jesteśmy zwolnieni jeśli wybieramy się za granicę.

Nowe tablice rejestracyjne dla eko samochodów

Od nowego roku, 2020, będą wydawane nowe tablice rejestracyjne. Nowe przepisy ruchu drogowego przewidują wprowadzenie dodatkowych tablic dla eko samochodów.

Kluczowa zmiana to kolor tła. Tło nowych tablic rejestracyjnych zmienia się z białego na zielony. Zmiana ma pomóc przede wszystkim w identyfikacji pojazdów elektrycznych i wodorowych, a co za tym idzie, pomoc innym użytkownikom dróg, także Policji. Samochody elektryczne i wodorowe są zwolnione z kilku zakazów, m.in. poruszania się buspasem, parkowania w zielonych strefach czy zwolnieniu z opłat za parkowanie w strefach. Służby miejskie mają problem z identyfikacją pojazdów, chociaż te mogą dziś korzystać ze specjalnych naklejek na szybę. Jak widać rozwiązanie jest za mało skuteczne.

Obowiązkowa apteczka samochodowa

Pomysł o którym była już mowa na początku tego roku nie doczekał się żadnych konkretów. Trudno powiedzieć czy apteczka samochodowa stanie się obowiązkowym wyposażeniem pojazdu. Problem z apteczką dotyczy także samych przepisów, które nakazują udzielenie pierwszej pomocy, ale nadal sprawdzają się do wykonania telefonu pod numer alarmowy 112. Kierowcy boją się podejmować udzielenia pierwszej pomocy, a prawo mówi tylko o tym, aby nie ignorować sytuacji, w których ktoś może jej potrzebować. Wydaje się jednak, że pomimo obowiązkowych szkoleń na kursach nauki jazdy, nadal pierwsza pomoc nie przemawia za kierowcami.

Zła wiadomość to zmiany zapowiedziane w 2018 roku

Nowe przepisy ruchu drogowego to wiele zapowiadanych zmian. Jedna ze zmian zapowiedzianych jeszcze w 2018 roku to rozwiązanie konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku braku miejsca na kolejne pieczątki. Pieczątki przystawiane z chwilą pozytywnego przejścia badania technicznego. Niestety, ale ta zmiana nie doczekała się realizacji, chociaż miała obowiązywać pod koniec 2018 roku. Na to czekali kierowcy, którzy wstrzymali się z wymianą dowodów rejestracyjnych licząc na zmiany w prawie.

Wraz z końcem roku 2018, projekt został usunięty z obrad Sejmu i zablokowany. Nie ma żadnych informacji o tym, aby cokolwiek miało się zmienić. A powinno, bo już dziś kierowcy mogą poruszać się po drogach bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC. Dane te, podobnie jak informacje o aktualnym badaniu technicznym, są już dostępne online. W projekcie zmian przewidziano, że w przypadku braku miejsca na pieczątkę, kierowca będzie mógł poruszać się ze starym dowodem (lub bez niego) oraz otrzyma zaświadczenie ważne 12 miesięcy. To ono miało zastąpić pieczątkę.

Nowe przepisy ruchu drogowego a brak miejsca na pieczątki? Po co mi dowód rejestracyjny z pieczątką, skoro jest CEPIK? CEPIK to narzędzie działające w naszym kraju, ale nie na terenie UE i poza nią. W praktyce wybierając się za granicę, nadal zobowiązani jesteśmy do posiadania kompletu dokumentów, także dowodu rejestracyjnego, ważnej polisy OC oraz potwierdzenia przejścia badania technicznego.