Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie?

Wymiana oleju to podstawowa czynność obsługi naszego samochodu.

Cena wymiany oleju to zwykle od 40 do 60 zł czynność obsługową. Od 50 do 150 zł za olej, w zależności od jego rodzaju. Należy doliczyć także wymianę filtra oleju, około 20-30 zł za czynność obsługową oraz 15-40 zł za sam filtr oleju. Wymiana oleju i filtra w warsztacie, wraz z jego zakupem w tym samym punkcie, powinna kosztować od 150 do 200 zł. Powyżej 300 zł to już cena lekko abstrakcyjna.

Kiedy wymienić olej w silniku?

Olej samochodowy to krew naszego silnika, ale w przeciwieństwie do niej, należy olej silnikowy regularnie wymieniać. Wymiana oleju silnikowego wydłuża żywotność naszego silnika, chociaż jest to wymiana eksploatacyjna. Oznacza to, że wymieniamy olej nie tylko po to aby silnik działał dłużej, ale dlatego, że praca silnika wymaga ciągłego smarowania. Olej w miarę użycia zużywa się, zmieniając swoją lepkość, skład oraz właściwości smarujące.

Cena wymiany oleju a realna wartość usługi

Należy pamiętać, że przywołane w tym artykule ceny są przykładowe, średnie. Ceny mogą różnić się w zależności od wybranego warsztatu, rodzaju oleju i filtra, oraz samego modelu samochodu.

 

Zwykle cena wymiany oleju silnikowego to około 40-60 zł za usługę jeśli dostarczymy swój własny olej. Większość warsztatów oferujących wymianę oleju zakupionego u nich, oferuje jego bezpłatną wymianę. Oczywiście należy pamiętać, że w cenie takiej usługi (olej + wymiana) obsługa mechanika jest już wliczona. Olej lany z beczki kosztuje znacznie mniej niż ten, który kupimy ze sklepowej półki. Nadal jednak, na podstawie własnych doświadczeń, możemy uznać, że zakup własnego oleju i jego wymiana, kosztuje tyle samo co zakup oleju i wymiana w warsztacie.

Możemy jedynie dyskutować co do wyboru oleju, jego marki, oraz rzekomej jakości, która zdaniem wielu osób jest lepsza w przypadku olejów rozlewanych do baniaków.

Co ile wymieniać olej w silniku benzynowym i diesla, na co zwrócić uwagę?

Ile kosztuje wymiana oleju?

Cena wymiany oleju uzależniona jest zarówno od rodzaju samochodu, marki lub modelu, wersji silnikowej oraz samego oleju, jeśli zdecydujemy się zakupić go w warsztacie.

Podstawowy olej może kosztować nawet 15 zł, a lepszy, syntetyk nawet 30 zł za litr. Silniki poddane ciągłemu obciążeniu, samochody sportowe, mogą potrzebować jeszcze lepszych i droższych olejów silnikowych. Średnio jednak cena baniaka z olejem szacuje się na około 60 do 100 zł za 4-5 litrów. W tej cenie dostaniemy już dobry olej syntetyczny lub półsyntetyczny o zróżnicowanej lepkości. Przystosowany do pracy w różnych temperaturach, wg. potrzeb silnika i stylu jazdy.

Wymiana oleju w warsztacie a jakość to zwykle mit. Decydując się na wymianę i zakup oleju w warsztacie, możemy liczyć na znacznie lepsze ceny. Niższe za ten sam produkt kupiony w sklepie, markecie czy hurtowni. Wynika to oczywiście z rozmiaru opakowania oraz ilości, jaką jednorazowo kupujemy my lub warsztat.

Cena wymiany oleju, samej czynności obsługowej, może kosztować od około 20 do 100 zł, w zależności od tego gdzie zdecydujemy się skorzystać z usługi. W większości przypadków praca obejmuje podniesienie samochodu lub zejście do kanału, odkręcenie korka oleju, zlanie starego oleju i uzupełnienie nowego.

Do ceny wymiany oleju należy zwykle doliczyć także cenę wymiany filtra oleju, co także w większości modeli samochodów jest prostą czynnością. Dopłacimy za sam filtr. W zależności od rodzaju i typu filtra oleju ceny mogą być zróżnicowane, od 20 do 100 zł.

Wymiana oleju w serwisie ASO – cena?

Jeśli zdecydujemy się na wymianę oleju w autoryzowanym serwisie, usługa ta zwykle kosztuje nas 2 do 3 razy więcej. Zdaniem serwisu, jest to spowodowane koniecznością uwzlgędnienia gwarancji, co nie jest prawdą. Proste czynności serwisowe, jak wymiana oleju poza serwisem ASO, nie mają wpływu na gwarancję. Ważne jest, aby mimo korzystania z usług prywatnych firm, wlewać olej zalecany przez producenta.

Ile kosztuje wymiana oleju w ASO?

Sprawdziłem ceny kilku losowych serwisów i tu cena, wraz z rekomendowanym olejem, zaczyna się od 150 a kończy nawet na 500 zł. Cena zwykle uzależniona jest od modelu, ilości oleju oraz jego rodzaju, chociaż dziś zwykle wszyscy stosują w nowych silnikach 5W30.

Czy można samemu wymienić olej silnikowy?

Wymiana oleju silnikowego jest prostą czynnością, która nie wymaga wiedzy specjalisty. Ważne jest jednak aby wiedzieć ile nalać oleju, jakiego nalać oleju oraz co zrobić ze zużytym olejem. Ostatni z punktów jest często ignorowany przez domowych mechaników. Zużyty olej należy oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych lub zutylizować – legalnie. Zużyty olej przyjmują niektóre warsztaty, niechętnie lub odpłatnie, oraz stacje benzynowe.

Do wymiany oleju będziemy potrzebowali swobodnego dostępu do silnika, od spodu pojazdu. Przyda się także miska na zużyty olej i komplet kluczy do odkręcenia korka oleju. Ważne jest, aby  w trakcie wymiany oleju, samochód był ustawiony na płaskiej poziomej powierzchni. Zapewni nam to prawidłowy spływ oleju do miski, a dalej do naczynia.

Jaki powinien być poziom oleju w silniku samochodowym?

Co ile wymieniać olej samochodowy?

Jeśli nie jeździsz sportowym samochodem. Nie męczysz silnika stojąc godzinami w korkach, to wymiana oleju raz na rok będzie wystarczająca. W każdym innym przypadku warto nawet zrobić to częściej.