Ile kosztuje przejazd autostradą A2? – Cennik autostrady A2

Przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 kosztuje maksymalne 87,90 zł przy czym należy wiedzieć, że autostrada A2 składa się z dwóch odcinków. Są one zarządzane przez niezależne podmioty. Za dłuższy odcinek, ze Świecka do Konina zapłacimy maksymalnie 78 zł dla pojazdu osobowego. Pozostałe 9,90 zł dopłacimy za odcinek Konin – Stryków, a do Warszawy wjedziemy za darmo.

Ile kosztuje przejazd autostradą A4? – Autostrada A4 opłaty 2019

W porównaniu do Autostrady A4 liczącej ponad 200 km wybudowanych dróg, z 628 planowanych, Autostrada A2 to prawie 500 km z planowanych 657 km. Wydaje się więc, że ceny obu autostrad są bardzo zbliżone do siebie, jeśli przeliczyć to na kilometr drogi.

O ile na autostradzie A4 mijamy 3 kluczowe punkty poboru opłat (jeśli zdecydujemy się na przejazd całym odcinkiem) to na A2 mamy 6 punktów poboru opłat. Warto również pamiętać, że system poboru opłat na autostradzie A2 do dziś wzbudza wiele kontrowersji. Wynika to z faktu, że autostrada podzielona jest na 3 odcinki, na których naliczana jest zupełnie inna stawka za pomocą różnych systemów poboru opłat, a same odcinki zarządzane są przez trzech zarządców.

Ile kosztuje korzystanie z autostrady A2?

Płatne autostrady w Polsce to odcinki:

Autostrada A2 ciągnie się od granicy z Niemcami do granicy z Białorusią. Została ukończona w około 75%, a płatna jest w połowie. W trakcie budowy pozostał odcinek z Warszawy do granicy z Białorusią.

W jaki sposób naliczana jest opłata?

Świecko-Nagradowice (czyli odcinek od granicy z Niemcami do Poznania, kawałek za poznaniem) to pierwszy płatny odcinek. Tu płacimy za niego pobierając bilet na wjeździe i opłacając go na zjeździe.

Na odcinku Poznań Wschód do Konika (drugi odcinek patrząc od granicy z Niemcami) zapłacimy na wjeździe na autostradę. Nie ma znaczenia jaki jej odcinek przejedziemy.

Ostatni odcinek Konin-Stryków zarządzany jest przez GDDKiA pobieramy bilet i płacimy na zjeździe. I na tym odcinku istnieje możliwość skorzystania z ViaAuto czyli elektronicznego poboru opłat.

Na autostradzie A2 dostępne są odcinki bezpłatne.

  • Poznań Wschód-Poznań Zachód,
  • od zjazdu na DK 72 (Konin Wschód/Żdżary) do zjazdu na Sługocin,
  • Stryków-Warszawa,
  • obwodnica Mińska Mazowieckiego.

Odcinki bezpłatne pokonujemy automatycznie podczas przelotu Autostradą A2, nie mniej powoduje to, że po drodze miniemy dodatkowe punkty kontrolne.

Źródło: https://www.motofakty.pl/