Czym można kierować na uprawnienia prawo jazdy kategorii B?

Uprawnienia prawo jazdy dają nam sporo możliwości wyboru pojazdów, jakimi chcemy się poruszać. Posiadania prawa jazdy kategorii B powszechnie uznawane jest jako prawo do poruszania się samochodami osobowymi. Jednak samo posiadanie tego podstawowego prawa, a zarazem dokumentu, umożliwia nam znacznie więcej.

Informacja ta może przydać się, np. podczas przeprowadzki czy pomocy znajomym, kiedy przyjdzie nam prowadzić inne pojazdy.

Czym mogę jeździć mając prawo jazdy kategorii B?

Uprawnienia prawo jazdy na samochód ciężarowy lekki:

Samochody osobowe to podstawa, ale prawo jazdy kategorii B upoważnia nas m.in. do poruszania się lekkimi ciężarówkami. Warunkiem jest aby masa całkowita nie przekraczała 3,5 tony. Możemy więc brać pod uwagę typowe vany, busy, ale i samochody ciężarowe, np. popularne dostawczaki (Sprinter, Master, itp).

Holowanie przyczepy:

Posiadanie prawa jazdy kategorii B upoważnia nas także do holowania przyczep, o ile ich DMC czyli dopuszczalna masa całkowita) nie przekroczy 750 kg. Zakładając, że DMC pojazdu to nadal maksymalnie 3,5 tony. Mowa o przyczepach lekkich. Czyli DMC pojazdu + DMC przyczepy nie może przekroczyć 4250 kg, gdzie DMC przyczepy to maksymalnie 750 kg.

Konfigurację tę możemy zmienić przyjmując, że DMC zestawu (pojazd + przyczepa) nie przekroczą 3,5t (to nie błąd, 3,5 a nie 4250 kg). Wtedy przyczepa może mieć, np. DMC 1300 kg, a pojazd maksymalnie DMC 2200. Informacja ta może być bardzo przydatna, np. kiedy zechcemy holować przyczepę kempingową, której DMC zwykle znacząco przekracza 750kg.

Reasumując: albo przyczepa do 750 kg i wtedy pojazd od 3500 kg, albo przyczepa cięższa ale suma obu pojazdów nie większa niż 3500 kg. Warto także pamiętać, że DMC przyczepy nie może być większe od DMC pojazdu ciągnącego.

Motocykl:

Kolejny pojazd to motocykl. Mając prawo jazdy kategorii B możemy poruszać się motocyklem o pojemności silnika mniejszej niż 125 cm3 i mocy mniejszej niż 11 KM. Aby móc poruszać się motocyklem, wymagane jest posiadanie prawa jazdy od co najmniej 3 lat (tylko na terytorium RP). Jeśli nie posiadamy prawa jazdy, możemy poruszać się jednośladem o pojemności do 50cm3.

Traktor:

Może zaskoczy to Was, ale prawo jazdy kategorii B upoważnia nas także do poruszania się traktorem lub innym pojazdem wolnobieżnym. Czyli wszystko, każdy pojazd, który kwalifikuje się pod kategorię T. Należy jednak pamiętać o ważnym szczególe dot. DMC, który tak naprawdę powoduje, że poruszanie się ciągnikiem mając prawo jazdy B, rzadko kiedy pozwoli nam też pociągnąć przyczepę. Nie mniej jeśli zajdzie wyższa konieczność podjechać do sklepu, można.

Motocykle trójkołowe kategorii L5e:

Od początku roku 2019 (a nawet i od końca 2018) kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B mogą także poruszać się motocyklami trójkołowymi. Warunkiem jest homologacja pojazdu w kategorii L5e. Rozszerzenie to zostało wprowadzone m.in. ze względu na osoby niepełnosprawne.

Quad:

I ostatnim pojazdem na uprawnienia prawo jazdy kat. B jest Quad. Z pozoru wydawać by się mogło że sprawa jest tu oczywista, ale okazuje się że pojazd czterokołowy typu QUAD może być zarejestrowany jako motocykl lub lekki pojazd czterokołowy. Jeśli okaże się, że nasz quad jest motocyklem, obowiązuje nas moc do 125cm3 i uprawnienia od conajmniej 3 lat.