Czy na drodze z pierwszeństwem trzeba używać kierunkowskazów?

Niezależnie od tego jakim rodzajem drogi, z jakim pierwszeństwem poruszamy się, używanie kierunkowskazów jest obowiązkowe o czym mówi Kodeks Drogowy. Art. 22.
5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Czy trzeba używać kierunkowskaz na pierwszeństwie łamanym?

Sygnalizujemy: zamiar skrętu w lewo lub prawo, wyprzedzania. A także omijania, zmiany pasa ruchu, zmiany pasa ruchu na pas do skrętu w drogę.

Dlaczego kierowcy mają problem z używaniem kierunkowskazów na drogach z pierwszeństwem?

Czy na drodze z pierwszeństwem trzeba używać kierunkowskazu?

Na drodze z pierwszeństwem używamy tak samo kierunkowskazu jak na każdej innej drodze. Wg. potrzeby wynikającej z przepisów. Kierunkowskazów używamy także wtedy, gdy znajdujemy się na drodze z tzw. pierwszeństwem łamanym. Jest to droga, na której pierwszeństwo (zwane potocznie „drogą główną”) nie przebiega prosto. Czyli skręca w lewo lub w prawo, chociaż jazda na wprost nie jest tu wykluczona.

Kierowcy mylnie uważają, że znajdując się na takiej drodze, znajdują się na drodze o wyższym priorytecie. Nie jest to prawdą. Znaki pierwszeństwa nadają skrzyżowaniu organizację ruchu, ale nie regulują często ważności jednej drogi nad inną. W tej sytuacji używanie kierunkowskazów jest tak samo obowiązkowe jak na każdym innym skrzyżowaniu.

Więcej o tej kwestii opisałem w osobnym artykule: http://badanie-techniczne.pl/2018/12/czy-trzeba-uzywac-kierunkowskaz-na-pierwszenstwie-lamanym/