Jak odróżnić oponę letnią od zimowej i całorocznej?

Prawidłowo zadanym pytaniem, powinno być: jakich oznaczeń nie ma opona letnia, a ma zimowa i całoroczna? Dlaczego?

Opony letnie nie mają żadnych konkretnych, przyjętych, oznaczeń. Oznaczeń wskazujących, że dany typ opony nadaje się jedynie do użytku latem (czyli w założeniu wiosną, latem i jesienią wg. naszego rozumowania i oszczędności).

Opona letnia bez oznaczeń

Z czego to wynika? To proste! Oznacza się jedynie opony typowo zimowe, opony specjalistyczne oraz opony wielosezonowe (przynajmniej w teorii).

Stosuje się więc, przykładowo, oznaczenie śnieżki (3PMSF) lub/i M+S.

  • Śnieżka (3PMSF) – 3 Peaks Mountain Snow Flake. Opony przeznaczone do jazdy po ośnieżonych drogach czyli dedykowane do pracy w niższej temperaturze i trudniejszych warunkach jak lód i śnieg. Jest to jedyne oznaczenie, powszechne, wskazujące, że na 100% mamy do czynienia z oponą zimową,
  • M+S -Mud and Snow czyli Błoto i śnieg oznacza, że jest to opona, która nadaje się do jazdy w zmiennych warunkach, jak błoto czy śnieg, ale nie oznacza zimowych właściwości opony!

I wydawać by się mogło że to tyle w temacie. Niestety nie. Otóż wiele osób jest przekonanych, że symbol śnieżki (płatek śniegu) oznacza oponę zimową (prawidłowo) a M+S oznacza oponę wielosezonową. Czyli na logikę, brak oznaczenia oznacza oponę letnią. Bzdura! Znak M+S może występować zarówno na oponach zimowych, letnich jak i wielosezonowych. Tak. Znajdziemy je np. na oponach dla samochodów 4×4, itp..

Opony z takim oznaczeniem wcale nie dają nam żadnej gwarancji, że będą dobrze spisywały się na drodze zimą. O ich bieżnik, może różnić się od opony letniej, to skład mieszanki gumy już niekoniecznie. Opona zimowa to nie tylko bieżnik, ale i technologia. Technologia, która pozwala jej pracować przy obniżonej temperaturze, zmiennym ciśnieniu, itp..

Symbol M+S oznacza jedynie deklarację producenta, że opona nadaje się do jazdy w warunkach błota i śniegu, ale nie potwierdza zimowych właściwości opony.

Na podstawie w/w informacji wiemy więc, że opony letnie mogą nie mieć żadnego oznaczenia. Mogą, podobnie jak wszystkie inne, posiadać oznaczenie M+S.

Płatek śniegu, jako jedyny symbol, wskazuje, że dana opona dedykowana jest do jazdy w zimowych warunkach. Co za tym idzie do pracy w niskiej temperaturze. Opona letnia z oznaczeniem M+S może zachować swoje właściwości typowe dla opony letniej (nie mylić z wielosezonową). W wyjątkowych okolicznościach nadawać się, np. do krótkotrwałej jazdy w błocie i śniegu. Inaczej będą jednak zachowywać się opony całoroczne. Ich mieszanka gumy użytej do produkcji będzie już dostosowana do długotrwałej pracy w wysokiej jak i niskiej temperaturze, w tym w śniegu. I w końcu jeszcze inne właściwości będzie miała opona zimowa, która latem po prostu ulegnie przyśpieszonemu zużyciu nie wspominając o ryzyku uszkodzenia np. podczas jazdy po rozgrzanej autostradzie, itp..

Koło dojazdowe – prędkość

Jak odróżnić oponę letnią od wielosezonowej?

O ile masz sporo pojęcia o oponach, łatwo zidentyfikujesz ich mieszankę. Określisz gumę z jakiej są wykonane, rozpoznasz bieżnik lub zapoznasz się odpowiednio wcześnie z deklaracjami producenta opony. Jeśli jednak nie zrobisz tego lub po prostu nie masz wiedzy bez pomocy specjalisty nie jesteś w stanie samemu nic zrobić. Opony wielosezonowe jak i opony letnie mogą być bardzo podobne do siebie i posiadać te same oznaczenia.

Wnioski

Decydując się na zakup jednej czy drugiej, warto nie tylko sprawdzić fora i podpytać znajomych. o pomoc sprzedawcę. Jeśli mamy na oku kilka modeli, sprawdź co deklaruje producent opony. Możemy jednak przyjąć ogólnie, że:

  • opony bez oznaczenia (śnieżka lub M+S) oraz innych (np. 4 all season, itp.) będzie oponą typowo letnią. Letnią, tj.dedykowaną do pracy w dodatnich temperaturach i względnie dobrych warunkach atomosferycznych – pomijam opony typowo na deszcz, asfalt, piasek, itp,
  • opony oznaczone M+S mogą oznaczać opony wielosezonowe jak i opony zimowe. Trudno będzie znaleźć to oznaczenie na oponach letnich. Nie oznacza to, że kupując oponę np. z poza Europy, nie trafimy na ten symbol,
  • opony oznaczone płatkiem śniegu lub płatkiem śniegu i M+S będą oponami typowo zimowymi,
  • wielosezonowe oznaczone są zwykle napisem 4 all season lub symbolem zmiennych warunków atmosferycznych, w tym śniegu i słońca,
  • opony zimowe bez płatka śniegu, nie są oponami zimowymi,
  • letnie z płatkiem śniegu lub M+S powinny wzbudzić Waszą czujność.