Co zrobić z polisą OC poprzedniego właściciela pojazdu?

Czy poprzedni właściciel samochodu może wypowiedzieć polisę OC?
Dlaczego powinienem wypowiedzieć umowę na polisę OC po zakupie auta?
Czy muszę kupować nowe OC po kupnie auta?
Sprzedałem auto, nowy właściciel nie wypowiedział umowy OC pomimo zapewnień.

Polisa OC jest obowiązkową polisą jaką właściciel auta musi posiadać dla samochodu. Niezależnie od tego czy auto stoi na parkingu, w garażu czy w domu. Jeśli jest zarejestrowane, polisa musi być. I tyle. Są oczywiście wyjątki jak możliwość braku polisy OC dla aut zabytkowych czy kolekcjonerskich, a więc nie zdolnych do jazdy.

Kupując samochód od innego kierowcy, kupujemy samochód wraz z polisą OC i musi być ona ważna. Jesteś zobowiązany zawrzeć nową polisę tego samego dnia co kupiłeś auto. Jeśli samochód który kupujesz nie posiada polisy OC lub posiada polisę, np. oferowaną dla komisów. Na umowie sprzedaży i polisie OC powinna znajdować się ta sama data. Uchroni Cię przed karą za brak OC.

Jeśli kupiłeś auto z ważną polisą OC, to nie masz obowiązku informować o tym fakcie ubezpieczyciela. Polisa przechodzi na Ciebie tytułem zakupu auta. To sprzedający ma obowiązek w ciągu 14 dni poinformować ubezpieczalnię o sprzedaży auta, tak, aby ewentualne konsekwencje Twojej jazdy, spoczywały od tej pory na Tobie.

Warto jednak skontaktować się z ubezpieczalnią i raz: potwierdzić przejęcie praw do samochodu, dwa: potwierdzić ważność polisy oraz opłaconych składek. Pamiętaj, że polisa może zostać zakupione na okres 12 miesięcy jak i na rok ale w ratach. Polisa może być ważna do końca roku, ale kupując ją, może okazać się że jest opłacona tylko jedna z 2 czy 4 rat.

Ubezpieczyciel może, ale nie musi, przeliczyć składki polisy OC po tym jak otrzyma informację o zmianie właściciela. Jeśli kupiliście auto z ważną polisą OC, możecie zapytać ubezpieczyciela o warunki ubezpieczenia OC oraz dalsze wyliczenia składki. Ubezpieczyciel może przeliczyć składkę, chociażby ze względu na to że poprzedni właściciel korzystał ze zniżek i stażu, a Ty jesteś, np. młodym kierowcom, którego obowiązują inne warunki umowy. Zwykle przeliczenie składek następuje dopiero w następnym okresie wykupu polisy OC.

Jako kupujący masz możliwość (nie jest to obowiązkowe) wypowiedzieć polisę OC i założyć nową. Musi zostać zachowana ciągłość polisy a więc data wypowiedzenia powinna być też datą nabycia polisy. Wypowiadając polisę, zwrot nadpłaconej składki otrzymuje poprzedni właściciel samochodu.

Poprzedni właściciel samochodu NIE MA PRAWA i możliwości wypowiedzenia polisy OC która przeszła wraz z samochodem na Ciebie. Jeśli nabyłeś samochód z polisą, upewnij się co do jego ważności i opłaconych składek.

Często kupujący i sprzedający dogadują się w temacie polisy OC. Sprzedający np. obniża cenę samochodu licząc na to że wypowiesz polisę OC. On otrzyma niewykorzystane środki ze składki. OK. Pamiętaj jednak, że nie masz obowiązku wypowiadać polisy. Tak samo sprzedający nie ma możliwości jej wypowiedzenia. Nawet jeśli zawrzecie taką informację na umowie kupna-sprzedaży w świetle prawa nie ma ona żadnej mocy. Kupujący, pomimo wcześniejszych ustaleń, wcale nie musi wypowiedzieć polisy OC i nadal korzystać z tej, którą otrzymał od sprzedającego. Tu ofiarą oszustwa najczęściej padają sprzedający.

Ważna polisa OC może być dobrą taryfą przetargową przy sprzedaży auta. Szczególnie gdy nowy nabywca wie, że wyliczona dla niego składka była by dużo większa. Upewnij się, czy załączona polisa nie jest opłacana ratami. Niewykluczone, że ubezpieczyciel nie dokona przeliczenia składki dla nowego nabywcy.