Kiedy zmienić opony zimowe na letnie w 2019?

O zmianie opon zimowych na letnie możecie przeczytać w osobnym artykule. Znajdziecie w nim informacje o sugerowanym terminie zmiany opon, a także warunkach drogowych oraz poradach dot. wyboru nowego ogumienia.

Kiedy wymienić opony zimowe na letnie?

Wymiana opon zimowych na letnich nie powinna nastąpić zbyt szybko. Ale tak samo jak przy zmianie letnich na zimowe, tak i zmiana zimowych na letnie nie powinna być przeciągana w czasie.

Dla przypomnienia: opona zimowa zimą jest odpowiednikiem opony letniej latem. Jej bieżnik jest dostosowany przede wszystkim do śniegu (głęboki, pozbawiony odpowiedniego odprowadzania wody). Opona zimowa jest także zrobiona z miększej gumy, aby w niskich temperaturach zachować właściwości takie, jak opona letnia latem.

Tak jak w okresie przejściowym między jesienią a zimą, minusowe temperatury mogą jeszcze długo zaskakiwać w nocy. Zwykle jednak wiosną mamy więcej słonecznych dni. Ale wiosna (późna zima) to także czas wzmożonego dziurawienia się dróg.

To właśnie dziurawe drogi, pełne wyrw po zimowych przymrozkach, jest jednym z argumentów. Powodów dla których warto trochę dłużej pojeździć na oponie zimowej. Zwłaszcza, że większość z nas zimą korzysta z mniejszego rozmiaru felg a nawet felg stalowych.

Podsumowanie

  1. Głównym powodem dla którego warto zmienić opony na letnie, to temperatura. Temperatura pracy opon i warunki w jakich opona nabiera optymalnych właściwości jezdnych,
  2. Decydując się na zakup opon letnich, nie kierujemy się tylko ceną, ale także jej przeznaczeniem oraz naszymi pomysłami na urlop: miasto, autostrady, tropiki, itp..
  3. Jeśli spędzamy lato w mieście i nie planujemy brać udziału w wyścigach po rondzie, warto rozważyć zakup opon wielosezonowych. Ale trzeba pamiętać o ich wadach jak i zaletach, nie tylko względem opon zimowych, co i letnich,
  4. Odpowiednie opony to właściwe dla danej temperatury powietrza warunki trakcyjne.